Není důvod mít v Rusku velvyslance, říká Kolář. S chargé d'affaires se tam bavit nikdo nebude, míní Decroix

16 minut
Eva Decroix a Ondřej Kolář hovořili o diplomatických vztazích s Ruskem
Zdroj: ČT24

Místopředseda výboru sněmovny pro evropské záležitosti Ondřej Kolář (TOP 09) si myslí, že Česko nemá důvod, proč mít v Rusku velvyslance. Mělo by si podle Koláře přestat namlouvat, že významně přispěje k dialogu s Moskvou. Za velkou chybu považuje, že Česko umožnilo ponechat ruského velvyslance v Praze. Členka sněmovního zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) ale namítá, že s pouhým českým chargé d'affaires se v Moskvě nikdo bavit nebude. Česko by v takovém případě poškozovalo své vlastní zájmy.

„Problém je, že my v té debatě trochu předbíháme“ míní Kolář. „Bylo by dobré, kdyby se tato debata otevřela tím, že ministerstvo zahraničí nebude říkat, že to je něco tajného, (…) a řekne, že je potřeba si říci, co vlastně od vztahů s Ruskou federací v tuto chvíli očekáváme, a co očekáváme do budoucna,“ prohlásil.

Vhodné by podle něj také bylo nejprve stanovit, o čem chce Česko s Ruskem hovořit. Až poté by měla přijít debata o tom, zda Česká republika potřebuje v Rusku velvyslance, podotkl. „Zastoupení, které tam máme teď, je, myslím, adekvátní situaci — nevidím důvod, proč bychom tam měli mít velvyslance.“

V České republice je dle Koláře zažitá mylná představa, že bez velvyslance není diplomacie. „Není tomu tak. Diplomacie má mnoho nástrojů, kterými funguje. Velvyslanec je jen jedním z nich,“ upozornil.

Na dotaz, z jakého důvodu má tedy velvyslance v Rusku třeba Velká Británie či Německo, Kolář sdělil, že Česko je oproti těmto zemím v jiném postavení. „Jsou i státy, které tam velvyslance nemají, které přikročily k vyhoštění ruského velvyslance ze svého území,“ připomněl.

Česko se podle něj navíc dostalo do „zvláštní pasti“, protože ponechalo ruského velvyslance v Praze. „To vidím jako velmi výraznou chybu,“ prohlásil Kolář.

Decroix: Mít někde velvyslance není odměnou za slušné chování

„Jen ať to uvedeme na správnou míru — stále máme českého velvyslance pro Ruskou federaci, pouze se nyní nenachází v Moskvě,“ upozornila Decroix. Úřadujícím velvyslancem je od roku 2018 diplomat Vítězslav Pivoňka. „Jeho mandát brzy skončí, tím si vysvětluju to, proč se právě hovoří o novém jménu,“ uvedla.

Dle Decroix není pravda, že by se resort zahraničí nevěnoval revizi vztahů s Moskvou. „Věnuje se jí, v červnu vláda schválila zprávu, je k tomu asi padesátistránkový dokument. (…) Tam je jasně specifikováno, před čím nyní stojíme, jakou situaci je nyní nutné řešit s Ruskem,“ reagovala na výtku Koláře.

„Na jedné straně je tam definováno, že Rusko je hrozbou, nejen pro nás, (…) stejně tak je tam i popsáno, že vztahy s Ruskem jsou dnes na minimálním nutném standardu. Teď je tady diskuze o tom, zda v tom minimálním nutném standardu je i to, že budeme mít ruského velvyslance,“ ujasnila.

Decroix v zásadě rozumí argumentům Koláře, na druhou stranu je podle ní potřeba chápat, že mít někde velvyslance neznamená odměnu za slušné chování či morální uznání daného státu. „Velvyslance máme v mnoha zemích, kde rozhodně nesouhlasíme s jejich politikami,“ poznamenala.

„Samozřejmě, situace Ruska je dnes velmi vyhrocená, na druhé straně úkolem diplomatického sboru je reprezentovat zájmy České republiky,“ uvedla. Otázkou podle ní je, zda by se někdo bavil s českým chargé d'affaires. „Obávám se, že nebude.“

Pokud dle Decroix mají některé státy někde pouze chargé d'affaires, je to určitý symbol. „Je pak pro nás teď vhodný okamžik tento symbol vysílat? Že se nechceme bavit s Ruskem?“ táže se. „Myslím, že v našem zájmu má být udržovat to minimum,“ dodala s tím, že pokud by Česká republika měla v Rusku jen tuto úroveň zastoupení, poškozovala by tím své vlastní zájmy.

V Rusku se nebudou bavit ani s velvyslancem, soudí Kolář

V Rusku by se nikdo v současné chvíli nebavil ani s českým velvyslancem, namítá Kolář. „Náš velvyslanec bude v postavení, kdy s ním nikdo jednat nebude. Protože jednak není o čem, a jednak se obávám, že si Rusové tu situaci dokonale vychutnají. Už jen proto, že budou muset to jméno schvalovat, určitě budou klást řadu otázek,“ myslí si.

„Například proč chceme mít velvyslance v Rusku, které označujeme za stát, kterému vládne teroristický režim,“ uvedl jako příklad. 

„Bude to zkouška ohněm,“ reagovala Decroix na fakt, že o českém velvyslanci v Moskvě by rozhodoval samotný ruský vládce Vladimir Putin.

Česko by si podle Koláře mělo přestat namlouvat, že nějak významně přispěje k dialogu s Ruskem. „Rusko nás má za zlobivé dítě, které se mu dočasně vymklo kontrole. Rusové to naprosto otevřené říkají,“ upozornil.

Až Rusko pochopí, že Česká republika není v jeho sféře vlivu, přestane s nepřátelskou rétorikou, ukončí válku na Ukrajině, pak by bylo dle Koláře možné uvažovat o českém velvyslanci v Moskvě. „A poslat ho tam s jasným úkolem, jakýmsi restartem vztahů,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 2 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 5 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 5 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 9 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 10 hhodinami
Načítání...