V Česku roste počet rodičů, kteří pochybují o efektu očkování svých dětí. Ministerstvo zdravotnictví proto nyní navrhuje, aby si ten, kdo odmítne vakcínu a dotyčnou chorobou onemocní, následnou léčbu hradil sám. Současně chce stát lékařům hradit osvětové konzultace pro rodiče.
Nemocný, který se vyhnul vakcíně, by měl léčbu hradit, plánuje ministerstvo
O rostoucích počtech pochybovačných rodičů mluví sami pediatři, podle nichž se tak standardní úkon proměňuje v až hodinovou konzultaci.
„Na jedné straně se člověk nediví, když se rodič zajímá o to nejcennější, co má – o svoje dítě. Je ale třeba si uvědomit, jestli má výpovědní hodnotu to, co si přečtu na sociální síti,“ říká praktická dětská lékařka z Ústí nad Labem Jana Kulhánková.
Ministerstvo zdravotnictví proto chce nově proplácet půlhodinovou konzultaci u jednotlivého druhu očkování. „Dětští praktici jsou těmi klíčovými partnery, kteří musí edukovat. Věříme, že když vyvrátí mýty o očkování, tak se proočkovanost může zvýšit,“ uvedl šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO).
Vojtěch: Rodič musí nést následky
Odmítnutá očkování musí dětští praktičtí lékaři hlásit a ministerstvo zároveň řeší, jak postupovat v případech, kdy dítě není očkované a onemocní – a dochází k závěru, že by měla přijít na řadu platba.
„Pokud se takto rodič rozhodne, musí nést následky. Myslíme, že je morálně správné a spravedlivé, aby se rodiče v takovém případě podíleli na úhradě nákladů spojených s léčbou,“ sdělil ministr Vojtěch.
Teď resort případy analyzuje a zvažuje, že by navrhl změnu zákona - v současné době tento finanční „postih“ možný není.
- „Očkování způsobuje autismus.“
- Vědecké důkazy o tom neexistují, uvádí ministerstvo zdravotnictví.
- „Očkování proti spalničkám způsobuje různá onemocnění – zánět středního ucha i zápal plic.“
- Obě zmíněné nemoci často spalničky doprovázejí, očkování proti nim je ale nevyvolá, podotýká ministerstvo.
- „Očkování vyvolává astma či alergie.“
- Důkazy neexistují, uvádí resort.
- „Nežádoucí účinky jsou bagatelizovány.“
- Nežádoucí účinky eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv a podle něj je u povinných dávek očkovacích vakcín hlášeno 0,1 procenta podezření na nežádoucí účinky.
- „Je třeba omezit povinné očkování.“
- Ministerstvo akcentuje, že čím menší množství lidí v populaci očkování má, tím se zvyšuje pole pro šíření nemoci.
- „Účinnost očkování není tak vysoká.“
- „V České republice došlo ke dramatickému snížení výskytu či úplnému vymizení onemocnění, proti kterým se očkuje – například dětské infekční obrny, záškrtu, tetanu, pravých neštovic,“ oponuje ministerstvo.
- Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR