Nejasné kompetence inspekce přispívají k otázkám v kauze Bečva, míní ekoložka Moravcová

12 minut
Události, komentáře: Ředitelka organizace Beleco Jana Moravcová ke kauze Bečva
Zdroj: ČT24

Bečva byla otrávená před sedmi měsíci, viník je však stále neznámý. Policie ve středu potvrdila, že dostala posudek znalce, další informace o postupu při prověřování této ekologické havárie lze od policistů očekávat do konce měsíce. Podle ředitelky organizace Beleco Jany Moravcové nejasnosti v kauze souvisí s dlouhodobými organizačními problémy českých orgánů ochrany životního prostředí. Moravcová byla hostem pořadu Události, komentáře. Zástupci ministerstva životního prostředí a České inspekce životního prostředí (ČIŽP) účast v diskusi opakovaně odmítli.

Na začátku kauzy to vypadalo, že dohledání viníka bude otázkou několika hodin, ostatně tak o tom mluvil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). S každým dalším dnem se ale otrava Bečvy propadala do čím dál hlubšího informačního vakua. Policie se k věci nevyjadřovala, inspekce životního prostředí rovněž, stejně jako okruh podezřelých firem. Nejvíc nakonec paradoxně mluvil znalec Jiří Klicpera, který měl přitom povinnost mlčenlivosti.

Otázek se objevila celá řada, například proč je mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Valašským Meziříčím patnáctikilometrový kanál na odpadní vody, proč v září 2020 začaly ryby hynout až tři kilometry od podezřelé výpusti, proč byla velmi rychle poslána ze hry chemička Deza, aby se nakonec do okruhu podezřelých vrátila poté, co se zjistilo, že v den otravy na Bečvě došlo v areálu Dezy k havárii.

„Vyšetřování dle mého soudu bude stát a padat na výsledcích znaleckých zkoumání,“ řekl zlínský redaktor České televize Josef Kvasnička, který připomněl, že kromě znalce Jiřího Klicpery posudek pro policii vypracovala i Jihočeská univerzita. Policisté by je měli zpracovat do konce května.

Na Bečvě začala fungovat monitorovací stanice

Otrava řeky Bečvy by se podle Kvasničky mohla stát další kauzou ze Zlínského kraje, která změní fungování celostátních systémů, jako se tomu stalo například v kauze metanol nebo po střelbě v Uherském Brodě.

Například vedení Valašského Meziříčí a vodohospodáři se dohodli, že na břeh Bečvy umístí monitorovací stanici, která bude schopná okamžitě rozeznat případné anomálie. Informaci pak odešle příslušným orgánům a bude schopná odebrat i vzorky. Jde o první podobnou stanici v Česku. V Německu jich už funguje několik stovek.

Neuspokojivé statistiky objasnění havárií

Podle Jany Moravcové, ředitelky organizace Beleco, která působí v oblasti ochrany přírody, ukázala havárie široké veřejnosti dlouhodobý problém, kterým je neakceschopnost státní správy. „Statistiky objasněnosti havárií jsou ne úplně uspokojivé, pohybují se okolo 40 procent,“ uvedla. Zaveden by podle ní měl být jasný systém postupu v podobných případech. A to nejen při likvidaci havárie, ale i při zjišťování jejích příčin.

Podle vodního zákona má Česká inspekce životního prostředí téměř shodné kompetence jako vodoprávní úřady, kterých je v České republice téměř dvě stě a jsou zřízeny v okresech nebo obcích s rozšířenou působností. „Nemusí být vždy úplně jasné, kdo bude havárii šetřit a tohle nám přesně Bečva ukázala,“ řekla Moravcová. Státní správa podle ní také veřejnosti neposkytla potřebné informace.

Moravcová také poukázala na to, že inspekce je dlouhodobě personálně i finančně podhodnocená. I když tak v jejím rámci funguje i havarijní služba, pracovníci nemají takové podmínky, aby ji mohli kvalitně a efektivně vykonávat. „Abychom zvýšili objasněnost případů, tak velmi nutně potřebujeme jasný a podrobný metodický pokyn, jak se v těchto situacích chovat a kdo za co nese zodpovědnost,“ dodala Moravcová.

Během listopadové otravy zahynulo v řece 40 tun ryb v hodnotě 25 milionů korun. Rybáři navíc nepřišli jen o ryby, do Bečvy vstoupili v době, kdy byla kontaminována chemikáliemi a nebylo tak jasné, zda si nepřivodili vážné zdravotní problémy. Petici za spravedlivé vyšetření tragédie podepsali tisíce lidí, další přispěli rybářům na obnovu života v řece.

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle zjištění serveru iDNES, který patří do holdingu Agrofert, policie podezřívá z otravy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, což ředitel firmy Oldřich Havelka odmítá. Podle Deníku N si zase chemička Deza v dubnu nechala za více než milion korun zpracovat vlastní posudek, který její možnou vinu vylučuje.

Policie by se po zpracování znaleckých posudků měla k případu vyjádřit do konce měsíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 3 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 17 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 2 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 3 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 6 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 7 hhodinami
Načítání...