Názorové štěpení společnosti i rodin zkoumal nový pořad ČT Fenomén doby

32 minut
Fenomén doby: Rozdělená společnost
Zdroj: ČT24

Česká společnost čelí rostoucí polarizaci, která zasahuje nejen veřejnou debatu, ale i rodinné vztahy. Nový publicistický pořad ČT Fenomén doby se společně s odborníky zaměřil na příčiny tohoto jevu i na vliv konspiračních teorií a dezinformací. V pořadu dostali prostor také lidé, kteří se hlásí k „vlastenecké scéně“.

„Jednotlivé skupiny společnosti se staly neprostupnými a přestaly spolu komunikovat,“ popsal situaci politolog Aleš Michal z Karlovy univerzity. Tento vývoj se odehrává v posledních deseti až patnácti letech mimo jiné i v důsledku proměny komunikace na sociálních sítích. Pandemie covidu-19 podle něj tento vývoj urychlila.

Rozdělení společnosti dnes podle politoložky Evy Klusové z Psychologického ústavu Akademie věd v mnohém odráží narativy, které šíří ruská propaganda. Avšak dodala, že problém nespočívá pouze v tom, že na jedné straně existuje část antisystémové společnosti, která se vymezuje proti zbytku, ale že polarizace „funguje na obě strany“.

Silné výroky na sociálních sítích proti lidem, hlásícím se k „vlastenecké scéně“, má například starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Sám uznává, že přispívá ke společenskému rozdělení. „Přispívám k tomu a je ode mě velmi špatné, že mi to dělá dobře. Já ty lidi provokuju rád,“ uvedl Novotný.

Rodiny spolu přestávají komunikovat

Rozdělení společnosti se často dotýká i rodin, jejichž členové spolu přestávají komunikovat. K takovému rozchodu došlo například v rodině provozovatelky kočárové jízdy v Praze Ivy Rosické, která se hlásí k „vlastenecké scéně“. S paní Rosickou přestala mluvit její dcera i sestry, příčinou byly odlišné názory na očkování proti onemocnění covid-19.

Podobný scénář hrozil i v rodině Zdeňky Rosenbaumové, která sama dříve věřila konspiračním teoriím a účastnila se akcí pořádaných „vlasteneckou scénou“. Tuto scénu však opustila po zásahu svého syna a zhlédnutí vysvětlujících videí youtubera Patrika Kořenáře. Ten sám kdysi věřil konspiračním teoriím, dnes je však na svém kanálu vyvrací.

Podle Kořenáře patří mezi nejčastěji skloňované konspirační teorie „nový světový řád, QAnon nebo jakákoli forma ovládání světa pomocí financí.“ Klusová dodává, že na české scéně lidi zajímají také takzvané chemtrails, přičemž četné reakce na internetu pomáhají tyto teorie dále šířit.

„Společenské dopady konspiračních teorií a dezinformací jsou poměrně jasné v tom, že rozkládají v základu jakoukoli důvěru v objektivně poznatelnou realitu a destruují schopnost shodnout se, přestože se neshodneme,“ říká youtuber.

Dle psychiatra a neurovědce Jiřího Horáčka víra v konspirační teorie připomíná to, co psychiatrie označuje jako blud, který je charakterizován „silným přesvědčením, jež motivuje člověka k chování a naprosto vzdoruje možnosti být vyvráceno.“ Proti konspiračním teoriím nejsou přitom imunní ani lidé s vyšším dosaženým vzděláním či intelektem, dodal psychiatr.

Od polarizace k fatálním činům

Představitelé antisystémového hnutí se podle politologa Michala „často zaklínají vlastenectvím“, což reflektuje jejich touhu izolovat se od okolního světa. Takoví lidé často nevěří Severoatlantické alianci nebo Evropské unii a chtějí si vládnout sami, doplnil.

Podle Michala problém nastává tehdy, kdy tento segment antisystémových voličů začne být reprezentován mainstreamovými stranami.

Na Slovensku v posledních letech došlo v důsledku polarizace k činům, které podle politoložky Anety Világi z Univerzity Komenského v Bratislavě překročily hranice akceptovatelné v demokratické společnosti. Dění v sousední zemi tak ukazuje, jak může obecná radikalizace vést k fatálním činům, míní Michal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 3 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 7 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 8 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 10 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 11 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 11 hhodinami
Načítání...