Názorové štěpení společnosti i rodin zkoumal nový pořad ČT Fenomén doby

Fenomén doby: Rozdělená společnost (zdroj: ČT24)

Česká společnost čelí rostoucí polarizaci, která zasahuje nejen veřejnou debatu, ale i rodinné vztahy. Nový publicistický pořad ČT Fenomén doby se společně s odborníky zaměřil na příčiny tohoto jevu i na vliv konspiračních teorií a dezinformací. V pořadu dostali prostor také lidé, kteří se hlásí k „vlastenecké scéně“.

„Jednotlivé skupiny společnosti se staly neprostupnými a přestaly spolu komunikovat,“ popsal situaci politolog Aleš Michal z Karlovy univerzity. Tento vývoj se odehrává v posledních deseti až patnácti letech mimo jiné i v důsledku proměny komunikace na sociálních sítích. Pandemie covidu-19 podle něj tento vývoj urychlila.

Rozdělení společnosti dnes podle politoložky Evy Klusové z Psychologického ústavu Akademie věd v mnohém odráží narativy, které šíří ruská propaganda. Avšak dodala, že problém nespočívá pouze v tom, že na jedné straně existuje část antisystémové společnosti, která se vymezuje proti zbytku, ale že polarizace „funguje na obě strany“.

Silné výroky na sociálních sítích proti lidem, hlásícím se k „vlastenecké scéně“, má například starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Sám uznává, že přispívá ke společenskému rozdělení. „Přispívám k tomu a je ode mě velmi špatné, že mi to dělá dobře. Já ty lidi provokuju rád,“ uvedl Novotný.

Rodiny spolu přestávají komunikovat

Rozdělení společnosti se často dotýká i rodin, jejichž členové spolu přestávají komunikovat. K takovému rozchodu došlo například v rodině provozovatelky kočárové jízdy v Praze Ivy Rosické, která se hlásí k „vlastenecké scéně“. S paní Rosickou přestala mluvit její dcera i sestry, příčinou byly odlišné názory na očkování proti onemocnění covid-19.

Podobný scénář hrozil i v rodině Zdeňky Rosenbaumové, která sama dříve věřila konspiračním teoriím a účastnila se akcí pořádaných „vlasteneckou scénou“. Tuto scénu však opustila po zásahu svého syna a zhlédnutí vysvětlujících videí youtubera Patrika Kořenáře. Ten sám kdysi věřil konspiračním teoriím, dnes je však na svém kanálu vyvrací.

Podle Kořenáře patří mezi nejčastěji skloňované konspirační teorie „nový světový řád, QAnon nebo jakákoli forma ovládání světa pomocí financí.“ Klusová dodává, že na české scéně lidi zajímají také takzvané chemtrails, přičemž četné reakce na internetu pomáhají tyto teorie dále šířit.

„Společenské dopady konspiračních teorií a dezinformací jsou poměrně jasné v tom, že rozkládají v základu jakoukoli důvěru v objektivně poznatelnou realitu a destruují schopnost shodnout se, přestože se neshodneme,“ říká youtuber.

Dle psychiatra a neurovědce Jiřího Horáčka víra v konspirační teorie připomíná to, co psychiatrie označuje jako blud, který je charakterizován „silným přesvědčením, jež motivuje člověka k chování a naprosto vzdoruje možnosti být vyvráceno.“ Proti konspiračním teoriím nejsou přitom imunní ani lidé s vyšším dosaženým vzděláním či intelektem, dodal psychiatr.

Od polarizace k fatálním činům

Představitelé antisystémového hnutí se podle politologa Michala „často zaklínají vlastenectvím“, což reflektuje jejich touhu izolovat se od okolního světa. Takoví lidé často nevěří Severoatlantické alianci nebo Evropské unii a chtějí si vládnout sami, doplnil.

Podle Michala problém nastává tehdy, kdy tento segment antisystémových voličů začne být reprezentován mainstreamovými stranami.

Na Slovensku v posledních letech došlo v důsledku polarizace k činům, které podle politoložky Anety Világi z Univerzity Komenského v Bratislavě překročily hranice akceptovatelné v demokratické společnosti. Dění v sousední zemi tak ukazuje, jak může obecná radikalizace vést k fatálním činům, míní Michal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci schválili zvýšení platů politiků

Sněmovna v pátek schválila novelu, podle níž letos vzrostou platy vrcholných politiků téměř o sedm procent. Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent. Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů politiků až do roku 2029 na loňské úrovni. Soudcovské platy by se měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o méně než jedno procento, vyplývá z předlohy, která teď zamíří k posouzení do Senátu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Skončil první den hlasování v doplňovacích senátních volbách v Brně

V Brně skončil první den hlasování v rámci prvního kola doplňovacích senátních voleb. Volební místnosti se znovu otevřou v sobotu v osm hodin ráno. Volební účast v jedenácti městských částech byla k páteční 21. hodině 13,68 procenta z celkem 90 tisíc oprávněných voličů. Nový senátor obsadí místo po Romanu Krausovi z ODS, který zemřel loni na konci října. V pátek bylo poprvé možné prokázat totožnost voliče i pomocí aplikace eDoklady v mobilu. Poprvé jako volební místnost sloužil také prostor v nedávno opravené Arnoldově vile v Černých Polích.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Čas na podání přiznání k dani z nemovitosti se krátí, týká se milionů Čechů

Do podání přiznání k dani z nemovitosti zbývají dva týdny. Jako jediná se přiznává na daný rok, nikoliv zpětně. Daňové přiznání mohou lidé předvyplnit na internetu na portálu Moje daně a poté ho i elektronicky odeslat. Případně vytisknout a doručit osobně nebo poštou. Oznámení o výši daně poplatníkům přijde složenkou nebo e-mailem, do datové schránky anebo prostřednictvím SIPO. Daň z nemovitosti se týká zhruba čtyř milionů lidí.
před 9 hhodinami

Čechů se zbraní přibývá. Mnoho prodejců neví, jaké nákupy musí hlásit

Prodejci mají od nového roku povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní a střeliva. Podle policie to ale udělalo zatím jen pár jedinců – třeba v Praze zatím nikdo. Někteří obchodníci upozorňují, že není přesně definované, co mají považovat za podezřelý nákup nebo chování zákazníků. Kdy přesně mají takzvanou červenou dlaždici použít, tak mnozí nevědí.
před 9 hhodinami

Nákupy přímo od farmářů mají být dostupnější, resort chystá změny

K nákupu zboží přímo od výrobce by mohlo být více příležitostí. Farmáři by po změně pravidel měli možnost prodávat napřímo více kuřat nebo králíků. Za současných podmínek se jim to nevyplatí, odrazují je nízké limity pro přímý prodej. Limit pro prodej drůbeže je v Česku ve srovnání například s Německem téměř šestkrát nižší. Úpravy chystá ministerstvo zemědělství.
před 9 hhodinami

Pražská burza je nejsilnější za bezmála dvě desetiletí

Pražská burza se dostala na nejsilnější úroveň od poloviny prosince roku 2007. Index PX v pátek posílil o 1,49 procenta na 1838,52 bodu. Stoupl počtvrté v řadě. Z údajů na webu burzy vyplývá také to, že si polepšila i naprostá většina jejích hlavních emisí. Nahoru je táhlo hlavně zdražení akcií energetické firmy ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank. Akcie Monety dokonce zaznamenaly nejvyšší cenu od svého vstupu na burzu v roce 2016.
před 11 hhodinami

Prověřování úniku informací z BIS na Hrad v době Zemana rozvědka odložila

Prověřování úniku utajovaných informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad v době Miloše Zemana kontrarozvědka odložila. Pro trestní stíhání nejsou zákonné důvody, jak ČT potvrdil dozorový státní zástupce Jiří Pražák. Věc se týkala Zemanova prohlášení, že ho před lety navštívil důstojník civilní kontrarozvědky, který mu prozradil, že je nejbližší okolí hlavy státu odposloucháváno. Příslušník služby se tím mohl dopustit zločinu ohrožení utajované informace. Prezidenta kvůli tomu také BIS krátce před koncem jeho mandátu vyslýchala.
před 14 hhodinami

Přijímačky na střední školy by mohlo nahradit testování v páté a deváté třídě

Plošné testování žáků v takzvaných uzlových bodech v páté a deváté třídě by mohlo nahradit přijímací zkoušky na střední školy. Nejdříve by mohlo být zavedeno v roce 2032, tedy až první „deváťáci“ absolvují výuku na základní škole podle nového rámcového vzdělávacího programu (RVP ZV), uvedl resort školství. O tom, jak by mělo testování vypadat, jedná ministerstvo se zástupci Národního pedagogického institutu, České školní inspekce a státní organizace Cermat.
před 15 hhodinami
Načítání...