Na zpravodajce nově dohlíží orgán s přístupem do živých kauz

3 minuty
Události: Kontrolní orgán zpravodajských služeb
Zdroj: ČT24

Zvolení členové Orgánu nezávislé kontroly zpravodajských služeb se v úterý ujali funkce. Dohlížet budou na Bezpečnostní informační službu, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace. Kontrolní orgán zřídil zákon už v roce 2018, obsadit se ho ale povedlo až nyní, po šesti letech.

Zpravodajské služby budou kontrolovat někdejší ústavní soudkyně a posléze předsedkyně Úřadu na ochranu osobních údajů Ivana Janů, další bývalá ústavní soudkyně Vlasta Formánková, někdejší disident a následně pracovník tajných služeb František Stárek, exředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil a Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. První předsedkyní orgánu bude Janů. „Já jsem nejstarší, tak to vyšlo na mě,“ prohlásila. Úřad bude sídlit v prostorách Poslanecké sněmovny.

Protože se pětičlenný orgán ustavil vůbec poprvé, budou mít jednotliví kontroloři různě dlouhá funkční období. Stárek a Kudrna budou ve funkci tři roky, Janů a Formánková čtyři roky a Navrátil pět let. Standardní funkční období je pětileté.

Zajištění demokratického právního státu

Pracovat budou na podněty sněmovních komisí, které už teď na činnost tajných služeb dohlížejí. Na rozdíl od nich ale nový orgán může v mezích zákona vstupovat i do živých kauz. „Zasahují do našeho života v utajení a právě tento orgán by měl zajistit, že to nebude nadměrné, že je tady demokratický právní stát,“ popsala Janů. V nejbližší době se členové chtějí seznámit se zprávami o činnosti tajných služeb za poslední roky.

Kandidáty navrhla už předchozí vláda, poslanci se ale nedostali k tomu je schválit. Ta současná se jmény přišla na konci letošního února. Po dubnovém jednání výboru kandidáty koncem června přijali poslanci v tajné volbě.

Opozice však nominace označovala za politické. Ve výhradách pokračuje. „Měla tam být širší diskuse, dlouhodobější, aby ta shoda byla na pěti jménech všech politických stran,“ řekl místopředseda hnutí ANO Robert Králíček. „Právníci, bývalé soudkyně si velmi dobře uvědomují, jaké jsou hranice, v jakých limitech se pohybují,“ oponuje předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muži čím dál častěji berou do rukou pletací jehlice. Inspirují je i severské seriály

Mezi muži roste zájem o pletení. Vyplývá to z vyjádření oslovených lektorů pletacích kurzů a workshopů. Nárůst evidují v několika posledních letech. Muže k činnosti motivují severské seriály i sociální sítě. Oslovení pořadatelé kurzů potvrdili, že zájem o pletení vzrůstá i mezi ženami. Vzniká proto více pletařských klubů.
před 4 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku odvedli na daních desítky miliard

Česko vydalo na dávky a další pomoc uprchlíkům z Ukrajiny od začátku plnohodnotné ruské agrese do konce loňska 62,5 miliardy korun, na odvodech a části daní od nich vybralo 55,5 miliardy, vyplývá z dat ministerstva práce. Příjmy postupně rostou, poprvé převýšily výdaje ve třetím čtvrtletí roku 2023. Loni pak vybraná suma přesáhla poskytnutou podporu o osm miliard korun. Dosáhla 23,5 miliardy korun. Výdaje činily 15,5 miliardy.
před 5 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
před 5 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
před 6 hhodinami

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 7 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 7 hhodinami

Zájem řídit vlak má stále víc žen

Strojvůdkyň v Česku stále přibývá. Aktuálně tuto profesi zastává 110 žen. Ještě před pěti lety to byla polovina. Celkový počet strojvedoucích ale klesá. Komplikací jsou odchody do důchodu, kterých bude v nejbližších letech výrazně víc. České dráhy už kvůli tomu školí stovky nových zájemců.
před 17 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci se integrovali, soudí většina Čechů. Pětina chce jejich odchod

Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.
před 19 hhodinami
Načítání...