Na zpravodajce nově dohlíží orgán s přístupem do živých kauz

3 minuty
Události: Kontrolní orgán zpravodajských služeb
Zdroj: ČT24

Zvolení členové Orgánu nezávislé kontroly zpravodajských služeb se v úterý ujali funkce. Dohlížet budou na Bezpečnostní informační službu, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace. Kontrolní orgán zřídil zákon už v roce 2018, obsadit se ho ale povedlo až nyní, po šesti letech.

Zpravodajské služby budou kontrolovat někdejší ústavní soudkyně a posléze předsedkyně Úřadu na ochranu osobních údajů Ivana Janů, další bývalá ústavní soudkyně Vlasta Formánková, někdejší disident a následně pracovník tajných služeb František Stárek, exředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil a Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. První předsedkyní orgánu bude Janů. „Já jsem nejstarší, tak to vyšlo na mě,“ prohlásila. Úřad bude sídlit v prostorách Poslanecké sněmovny.

Protože se pětičlenný orgán ustavil vůbec poprvé, budou mít jednotliví kontroloři různě dlouhá funkční období. Stárek a Kudrna budou ve funkci tři roky, Janů a Formánková čtyři roky a Navrátil pět let. Standardní funkční období je pětileté.

Zajištění demokratického právního státu

Pracovat budou na podněty sněmovních komisí, které už teď na činnost tajných služeb dohlížejí. Na rozdíl od nich ale nový orgán může v mezích zákona vstupovat i do živých kauz. „Zasahují do našeho života v utajení a právě tento orgán by měl zajistit, že to nebude nadměrné, že je tady demokratický právní stát,“ popsala Janů. V nejbližší době se členové chtějí seznámit se zprávami o činnosti tajných služeb za poslední roky.

Kandidáty navrhla už předchozí vláda, poslanci se ale nedostali k tomu je schválit. Ta současná se jmény přišla na konci letošního února. Po dubnovém jednání výboru kandidáty koncem června přijali poslanci v tajné volbě.

Opozice však nominace označovala za politické. Ve výhradách pokračuje. „Měla tam být širší diskuse, dlouhodobější, aby ta shoda byla na pěti jménech všech politických stran,“ řekl místopředseda hnutí ANO Robert Králíček. „Právníci, bývalé soudkyně si velmi dobře uvědomují, jaké jsou hranice, v jakých limitech se pohybují,“ oponuje předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 8 mminutami

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
před 38 mminutami

Před půlstoletím napsal Havel Husákovi, přečtení dopisu končilo vyhazovem

Od poslání dopisu, který pozdější první český prezident Václav Havel adresoval tajemníkovi ústředního výboru Komunistické strany Československa Gustávu Husákovi, uplynulo padesát let. Havel v listu popsal situaci, v níž se dle něj nacházela společnost v době normalizace – hovořil o ponížení, strachu či pokrytectví. Kopie dokumentu se následně dostala do rukou i zaměstnancům Pedagogické fakulty Karlovy univerzity. Za přečtení dopisu dostalo vyhazov pět lidí.
před 1 hhodinou

Stáhnout se ze zámoří, nebo tam naopak jít? Firmy zvažují, jak na americká cla

Dopady amerických cel stále analyzují i české firmy. Některé zvažují stažení ze zámořského trhu, jiné naopak přesun části výroby do Spojených států. Podniky i analytici se shodují, že nejistota okolo celní politiky USA může v dalších měsících způsobit tuzemskému průmyslu velké ztráty.
před 7 hhodinami

Pro výstavbu nových domů budou platit přísnější podmínky

Nové domy by postupně měly vznikat v bezemisním standardu. Počítá s tím unijní směrnice o energetické náročnosti budov. Bude se týkat i těch stávajících, ale ne tak přísně, a ministerstvo průmyslu chce při úpravách legislativy brát ohled na české podmínky. Právě budovy přitom spotřebují čtyřicet procent energie. Na jejich renovace má jít do konce dekády z různých zdrojů asi 200 miliard korun.
před 10 hhodinami

Chtějí novinářům nasadit náhubek, tepe Michálek návrh podpořený výborem sněmovny

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v pondělním Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Kručinskou opět kritizoval návrh podpořený před pár dny sněmovním ústavně-právním výborem – i když úprava i po zákazu zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí počítá s vyjmutím jmen politiků a dalších veřejně známých osob z tohoto pravidla. Podle Michálka jde o snahu novinářům nasadit náhubek a omezit právo veřejnosti znát informace ze závažných kauz. Pirátský poslanec se obává, že se tyto kauzy budou v budoucnu zametat pod koberec. Předkladatel návrhu Radek Vondráček (ANO) interpretaci, že jde o nový náhubkový zákon, už dříve odmítl.
před 10 hhodinami

Policie obvinila bývalého soudce, poskytl dle ní médiím verdikt v kauze Čapí hnízdo

Policie obvinila bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalku z toho, že neoprávněně stáhl a poskytl novinářům rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023, píší Seznam Zprávy. Kydalka serveru potvrdil, že obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání. U městského soudu skončil loni, když odešel do předčasného důchodu.
před 13 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...