Na trhu je nový lék proti obezitě. Zdravý životní styl nenahradí

7 minut
Události: Nový lék na obezitu
Zdroj: ČT24

Nadváhou nebo obezitou trpí více než šedesát procent obyvatel Česka. Řada z nich se snaží zhubnout pomocí léků. Od září je v tuzemsku dostupný nový lék s účinnou látkou tirzepatid. Má velký efekt na úbytek hmotnosti, přitom se aplikuje jen jednou týdně. Injekce ale stojí tisíce korun měsíčně a pojišťovny je zatím nehradí.

„Jsou to látky injekční odvozené ze střevních hormonů. Nová látka je vlastně kombinací dvou hormonů střevních v jedné molekule. Začíná se menšími dávkami a postupně se stoupá až na dávky velmi vysoké, které vedou u nového léku i k úbytku dvacet kilo za rok,“ popsal předseda České lékárenské společnosti Štěpán Svačina lék Mounjaro s účinnou látkou tirzepatid.

„Praktický lékař ho může předepsat komukoliv. Je tam skutečně velmi dobrá účinnost na pokles tělesné hmotnosti u většiny pacientů, někdo může zhubnout i více než patnáct procent,“ uvedl předseda České diabetologické společnosti Martin Prázný.

Podle lékaře je ale vždy důležité řešit také příčinu obezity, tedy psychiku nebo sociální problémy. Žádný prášek navíc nenahradí zdravou stravu a dostatek pohybu.

Ozempicu je málo

Snaha hubnout za pomocí léků není ničím novým. Například na začátku dvacátého století se k tomu používal amfetamin. Později se přidaly preparáty s hormony štítné žlázy, barbituráty nebo projímadla. Takzvané duhové pilulky byly ale zakázány poté, co způsobily několik úmrtí.

V současnosti léků na hubnutí na trhu přibývá. Některé se volně prodávají i v Česku, většina je ale určena výhradně pro diabetiky, třeba Ozempic s účinnou látkou semaglutid. Ten lékaři diabetikům předepisují zejména ve chvíli, kdy mají vysokou váhu, kterou je kvůli nemoci potřeba snížit. „V podstatě by to měli být pacienti, kteří mají body mass index alespoň 35, což je obezita druhého stupně a vyšší,” ujasnil přednosta Centra diabetologie IKEM Martin Haluzík.

Ozempic teď cukrovkáři ale shánějí marně – na trhu je ho málo i proto, že v zahraničí se běžně používá k léčbě obezity. Výpadky dodávek budou trvat zřejmě do konce roku.

Proti obezitě i Alzheimeru

Většina léků na hubnutí funguje jako střevní hormony. Snižují chuť k jídlu a urychlují metabolismus. Podle studií mohou být užitečné i pro léčbu cirhózy jater nebo jako prevence srdečních selhání. Látku, která by pomohla chránit i před Alzheimerovou chorobou, teď vyvíjejí čeští vědci. Zatím ji zkoušeli na myších.

„Zaznamenali jsme u nich sníženou chuť k jídlu, myši zhubly a také se jim v mozku snížilo množství patologického proteinu tau, což je znak Alzheimerovy choroby,“ popsal Vilém Charvát z Ústavu organické chemie a biochemie.

Vědci teď budou slibný preparát dál testovat. Cílem je odhalit konkrétní receptory, na které látka působí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 13 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 16 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 16 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 19 hhodinami
Načítání...