Mladší z bratrů se přiznal, že sám posprejoval Karlův most. Svědci tvrdí, že viděli i staršího

UDÁLOSTI: Začal soud s muži, kteří měli poničit Karlův most (zdroj: ČT24)

Obvodní soud pro Prahu 1 začal řešit kauzu dvou Němců, kteří podle obžaloby v létě posprejovali pilíř Karlova mostu. Mladší z bratrů se k činu přiznal, podle svých slov si myslel, že nápis stříká na odlehlou zeď, a ne na pilíř jedné z nejvýznamnějších pražských památek. Podle jeho slov ale u toho nebyl jeho starší bratr, který tuto verzi u soudu potvrdil. Svědci nicméně viděli sprejovat oba cizince. Soudkyně odročila případ na 6. listopad.

„Cítím se vinen,“ prohlásil třiadvacetiletý Niclas Steiger. Do Prahy podle své výpovědi přijel na dovolenou, spolu s bratrem celý den popíjeli. V pozdním odpoledni si pořídil v obchodě spreje, které prý ale neplánoval v českém hlavním městě použít. K večeru dvojice přešla Karlův most.

U něj hledal Steiger místo, kam by si mohl odskočit na záchod. Mladší z cizinců uvedl, že tehdy nasprejoval na most nápis „Sepsis“ - jméno svého oblíbeného hudebníka. Třicetiletý Benjamin Wittig u toho ale prý nebyl. „Až později jsem se dozvěděl, že šlo o pilíř Karlova mostu,“ uvedl Steiger.

Starší z bratrů jeho výpověď potvrdil. Uvedl, že se Steigerem do obchodu se spreji nešel. Večer pod mostem pak čekal na bratra, o kterém si myslel, že šel na záchod. Stál v místě, kde na něj neviděl. Až později ho spatřil se spreji, jak stříká nápis na stěnu. Vzápětí je zadržela policie. Wittig podle své výpovědi nikdy žádné graffiti nikam nenastříkal, v Německu ani v zahraničí. Steiger uvedl, že v Německu již dříve posprejoval stěnu u smetiště.

Slova bratrů ale popřel jeden ze svědků. Uvedl, že muže pozoroval ze zahrádky restaurace, ve které pracuje. Číšník si je jistý, že viděl sprejovat oba cizince. „Jeden dělal obrys graffiti a druhý ho vyplňoval barvou,“ prohlásil. Také strážník, který na místo dorazil, měl dojem, že nápis vytvořili oba bratři. Wittig se pak podle něj v nestřežené chvíli snažil smýt z rukou barvu.

Nápis přes noc záhadně zmizel, neznámý „fantom“ byl nakonec odhalen

Soudkyně cizincům v červenci za poškození cizí věci uložila trestním příkazem roční podmínky, pětileté vyhoštění, stotisícové peněžité tresty a náhradu škody 40 tisíc korun.

Jejich obhájce však podal proti rozhodnutí odpor, a kauza se tak projednává v hlavním líčení. Za trestný čin poškození cizí věci hrozí cizincům až tři roky vězení. Státní zástupce taky požaduje, aby magistrát vyčíslil škodu, která mu během příprav na odstranění graffiti vznikla.

Nápis o rozměrech 5 x 2 metry se na pilíři Karlova mostu objevil v polovině července. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 tisíc korun.

V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis zlikvidoval během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.