Místo dvou dnů voleb jen jeden. Vláda schválila novelu ústavního zákona o volbách

Vláda schválila novelu ústavního zákona o volbách, která mimo jiné zavádí jednodenní hlasování. Volby by se tak mohly od roku 2026 konat jen v pátek od sedmi do 22 hodin. V pevném termínu by se měly konat volby do Senátu, do zastupitelstev krajů a obcí, probíhat by měly v prvním celém týdnu v říjnu. Návrh nyní projedná parlament.

Důvodem pro změnu ústavního zákona je podle resortu vnitra fakt, že Česko je posledním státem v Evropské unii se dvěma volebními dny.  V tuzemsku se momentálně volí v pátek od čtrnácti do 22 hodin a v sobotu od osmi do čtrnácti hodin.

Stanovení termínu voleb na první celý týden v říjnu podle premiéra Petra Fialy (ODS) zamezí tomu, aby se volby konaly ve stále dřívějším termínu, jako tomu je podle stávajících pravidel. „Volby se neustále posouvají směrem k letním prázdninám a za chvíli by se konaly uprostřed prázdnin, což není situace, která by byla rozumná nebo dobrá,“ uvedl.

Podle vnitra neznamená časová úprava voleb snížení nákladů na odměny pro členy volebních komisí. „Po ukončení hlasování je navíc potřeba počítat i s časem na sčítání hlasů, které bude probíhat do nočních hodin,“ uvedl resort v důvodové zprávě.

33 minut
Brífink po jednání vlády
Zdroj: ČT24

Jednou z novinek bude při prezidentských a senátních volbách také to, že budou všichni kandidáti uvedeni na jednom lístku. „Bude se zaškrtávat křížkem vybraný kandidát, může to zjednodušit i práci při počítání,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Navrhuje se i zrušení odvodu pojistného z odměn členů okrskových komisí. „Jednoduše v čistém si tak vydělají více než doposud,“ řekl.

Vláda se zabývala také další možnou změnou pravidel pro tvorbu volebních okrsků. Současný stav označuje resort jako „nepružný“. „Při současném stavu zhruba osmi a půl milionu voličů připadá na jeden okrsek v průměru zhruba 570 voličů. Skutečná lidnatost okrsků se liší případ od případu. Existují okrsky přesahující tisícovku voličů, ale i okrsky o pouhých několika desítkách voličů,“ stojí v návrhu. Nová úprava pravidel by mohla podle úřadu obcím „rozvázat ruce“ během slučování okrsků anebo redukci jejich počtu, což by přineslo úspory.

  • V jeden den se do parlamentu volilo od vzniku Československa, voliči tehdy chodili k volbám v neděli.
  • Dvoudenní volby se zavedly v Československu v roce 1971, probíhaly 26. a 27. listopadu. Šlo o první hlasování od vzniku federace, lidé volili do Federálního shromáždění i do obou národních rad.
  • Systém dvou volebních dní si zprvu převzaly oba nástupnické státy, na Slovensku se poprvé volilo do parlamentu v jeden den od roku 2006, konkrétně v sobotu.
  • V případě prezidentských, komunálních a krajských voleb zavedli Slováci jednodenní hlasování už dříve. 
  • Zdroj: ČTK

Volby by mohly mít vlastní informační systém

Zákon počítá také s vytvořením informačního systému správy voleb. Měl by obsahovat jednotný seznam voličů, okrskových volebních komisí a registr kandidátních listin. Podle vnitra přinese možnost podávání kandidátních listin prostřednictvím elektronického formuláře, to by mělo odstranit chybovost při předkládání kandidátek. Samotné vytvoření systému by mělo stát asi 200 milionů korun, pozdější náklady na údržbu by se měly pohybovat kolem dvaceti milionů korun ročně.

Změna by se mohla týkat i vydávání voličských průkazů, voliči by si o ně mohli zažádat elektronicky na kterémkoli úřadě. Dnes musí žádat o změnu jen tam, kde mají trvalé bydliště. Zákon je spojený se změnou ústavy, která by měla s ohledem na předchozí dohody zafixovat senátní obvody na 12 let tak, aby se neměnily kvůli změně počtu obyvatel každé dva roky při obměně třetiny horní komory. Senátní, komunální a krajské volby by se pak měly konat vždy na konci prvního celého říjnového týdne. 

Vláda také schválila zrušení kontrol na hranicích se Slovenskem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 1 hhodinou

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 1 hhodinou

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 2 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 12 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 12 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 13 hhodinami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...