Ministerstvo chce změnit výběr nových soudců. Špičky justice se obávají ohrožení nezávislosti

2 minuty
Události: Špičky justice varují před možným zneužitím politické moci při výběru nových soudců
Zdroj: ČT24

Špičky justice varují před možným zneužitím politické moci při výběru nových soudců. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zřízení výběrových komisí. Soudci by v nich sice měli většinu, jmenoval by je do nich ale šéf resortu. Ministerstvo obavy odmítá.

Jan Lipert, který působí u Obvodního soudu pro Prahu 2, se původně soudcem stát nechtěl. „Krátce po dokončení právnické fakulty jsem působil jako advokátní koncipient,“ přiblížil s tím, že poté šest let pracoval jako asistent soudce.  

Odborné podmínky pro povýšení Lipert splnil, musel ale čekat na třicáté narozeniny a volné místo. Podobně jako jiní kolegové ve stejné situaci uvažoval o odchodu z justice.

To Radek Doležel, soudce Nejvyššího soudu, se na vrchol justice dostal po třinácti letech. „Byl jsem krátkou dobu v advokacii, byl jsem státním zástupcem,“ popsal Doležel své dřívější působení. „Ta práce zase až tak rozdílná není. Právě proto, že jsem se věnoval už dříve na státním zastupitelství mimořádným opravným prostředkům, a to dělám i zde,“ uvedl Doležel.  

Ministerstvo chce zřídit výběrové komise

Novela zákona o soudech a soudcích, kterou teď mají na stole poslanci, má zjednodušit vstup zkušených právníků z jiných profesí mezi soudce. A zároveň sjednotit systém výběru, který se dnes liší kraj od kraje.

Nové soudce má podle návrhu vybírat komise složená ze zástupců ministerstva spravedlnosti a soudců, kteří mají mít garantovanou většinu. Jenže i je bude do výběrové komise nominovat ministr.

Soudci v navrhovaném postupu vidí ohrožení své nezávislosti. Mohl by podle nich nastat podobný scénář jako například v sousedním Polsku.  

„To je přesně ono, kdy si vláda najde způsob, kterým filtruje do soudnictví své osoby. A je to ohrožení státu, nejenom soudní moci,“ domnívá se prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.  

Podle resortu spravedlnosti je ale v zákoně brzd a protivah nastaveno hodně. „ A to, že má justice ve výběrových komisích většinu, je naprosto postačující,“ vyjádřil se náměstek ministryně spravedlnosti Michal Franěk.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 7 hhodinami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 7 hhodinami

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 13 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 18 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 20 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 21 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
11. 4. 2025
Načítání...