Nadprůměrně vysoké teploty, déšť na horách, silnější vítr a rychle tající sníh. To je realita uplynulých dnů. Teploty na přelomu ledna a února připomínaly spíš přelom března a dubna.
Meteorolog Karas: Kdy přijde zima bohatá na sníh, dnes nepředpoví ani svatý Petr
První únorový den byl na řadě míst v Česku rekordně teplý. Ranní teplota na mnoha místech neklesla pod 10 stupňů a odpoledne na 134 stanicích, které měří minimálně 30 let, padl teplotní rekord. Na jihu Moravy v Dyjákovicích naměřili dokonce více než 17 stupňů.
Sníh na Šumavě doslova mizel před očima a dešťová voda společně s vodou z tajícího sněhu plnily koryta řek. Hladiny toků, které ještě před pár dny byly na hranici hydrologického sucha, rychle stoupaly. Jarní povodeň přišla o necelé dva měsíce dříve, než je obvyklé.
Přitom první a výjimečně i druhé stupně povodňové aktivity zaznamenávali hydrologové na několika řekách v Česku po výrazně srážkově podprůměrném lednu.
Změna na začátku února
Teď už je ale situace zcela jiná. Za studenou frontou proudí do středu Evropy od severozápadu studený vzduch. Výrazné ochlazení srazilo odpolední teploty o více než 10 stupňů a sněhové vločky se objevují i ve středních polohách a přechodně dokonce i v nížinách.
Na hory, které přišly o velkou část sněhových zásob, se zase sype sníh. Za jediný den může napadnout až 20 centimetrů. Noční teploty pod nulou zase umožňují výrobu technického sněhu a sněžná děla jedou na maximální výkon.
Numerické modely ovšem opět počítají na konci týdne se stoupajícími teplotami a nebude to jediná komplikace, která nás v tomto týdnu čeká. Mokré silnice a chodníky při poklesu teplot pod nulu zmrznou a náledí v noci na středu může prověřit pozornost nejednoho řidiče nebo chodce.
Pak půjdou teploty až do soboty pomalu nahoru a na přelomu týdnů zamíří až nad 10 stupňů. Oteplení ale bude tentokrát jenom krátké a rozhodně ne tak výrazné jako o uplynulém víkendu.
Hory si udrží sníh a jeho kvalita by se v následujícím týdnu neměla zhoršovat. Naopak, sněhových centimetrů bude přibývat a druhý únorový týden by mohl znamenat určitý vrchol letošní zimy.
Sníh jen ve vyšších polohách
Budoucnost zimních sportů v Česku je ale v souvislosti s globální změnou klimatu, s trochou nadsázky, v ohrožení. Za přírodním sněhem totiž povede cesta za pár desítek let do pořádného kopce. Čím vyšší nadmořská výška, tím větší šance na setkání se sněhovou vločkou.
Zimy, jako je ta letošní, budou s velkou pravděpodobností stále častější. To ale neznamená, že nemůže přijít mrazivá zima bohatá na sníh. Předpovědět, která zima to bude, ale v dnešní době neumí ani svatý Petr.