Masaryk je po sto letech v Praze. Rekonstrukce triumfálního návratu vyvrcholila na hlavním nádraží

Prezident Osvoboditel Tomáš Garrigue Masaryk přijel z exilu do Prahy. Opět – po sto letech. Tentokrát Masaryka představoval herec Otakar Brousek v hlavní roli historické rekonstrukce, která začala již v pátek v Horním Dvořišti, pokračovala v Českých Budějovicích a vyvrcholila v sobotu, kdy historický vlak s reinkarnovaným Masarykem přijel přes Tábor do hlavního města.

Pod dohledem legionářů v dobových uniformách a před zraky mnoha diváků zastavil na pražském hlavním nádraží historický vlak s parní lokomotivou rakouské výroby. Z vlaku vystoupil prezident republiky – nikoli ten současný, nýbrž první prezident Republiky československé ztvárněný hercem Divadla na Vinohradech.

Z nádraží pak zamířil průvod s Tomášem Garriguem Masarykem nejprve do Vrchlického sadů. Tak jako při předchozích zastávkách zazněl dobový projev. „Každý může přiložit ruku k dílu, i ten malý, abychom vybudovali skutečnou demokracii. Sbohem a buďte poctiví a pracovití,“ pravil TGM-Brousek. Poté odjel na Václavské náměstí k soše svatého Václava a program završilo divadelní představení Republika, takový krásný sen.

Příjezdem na hlavní nádraží a cestou po Praze skončila dvoudenní pouť rekonstruující po sto letech návrat prezidenta Masaryka z exilu. Začala v pátek odpoledne příjezdem historického vlaku do pohraničního nádraží Horní Dvořiště, pokračovala večerní zastávkou v Českých Budějovicích a ranním odjezdem směrem na Prahu. Masarykův vlak ještě zastavil v Táboře.

Kromě Otakara Brouska v roli Masaryka se rekonstrukce zúčastnili i další herci, kteří představovali jeho doprovod, rodinné příslušníky či místní hodnostáře.

3 minuty
UDÁLOSTI: Praha po 100 letech opět přivítala Masaryka
Zdroj: ČT24

„Původně jsem si myslel, že to bude také odpočinkové, ale bylo to nádherné, i když hektické – protože všude bylo strašně moc lidí,“ podotkl řídící tajemník Československé obce legionářské Milan Mojžíš. Legionářská obec rekonstrukci návratu připravila společně s Českými drahami a Národním technickým muzeem.

Představitel Tomáše Garriguea Masaryka pak dokonce přirovnal nadšení lidí, kteří cestu sledovali, k období sametové revoluce. „Když jsme jezdili po divadlech, tak to bylo podobné, protože ve všech zastávkách, které jsme absolvovali, nás lidé vítali, opravdu si to užívali a připomínali tu dobu,“ ocenil.

Vlak byl sestavený ze tří renovovaných prvorepublikových osobních vozů zvaných „pancéřáky“, Masarykova salonního vozu z roku 1930 a především salonního vozu z roku 1909. Doprovázela ho legionářská stráž, současně České dráhy vypravily druhý doprovodný vlak sestavený z historických vozů ze 70. let určený pro širokou veřejnost.

V čele Masarykova vlaku stanula parní lokomotiva 310.23, tedy rakouská rychlíková lokomotiva z železničního muzea Strasshof. Nejde sice o tentýž stroj, ale je to lokomotiva téhož typu, která Masaryka přivezla v roce 1918.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...