I když k tomu počasí láká, měli by si lidé vycházky do lesů rozmyslet. Po několika vichřicích, které se Českem od podzimu prohnaly, totiž stále platí zákazy vstupu. Hrozí pády stromů, nebezpečí může představovat i pohyb těžké techniky. Nejrozsáhlejší zákazy platí na severozápadě Čech, ale také v Olomouckém kraji.
Lesy zůstávají leckde zakázané. Po zimních vichřicích stále padají větve, cesty brázdí těžká technika
Zákaz vstupu do lesů platí téměř na celém území Ústeckého kraje. Na Rumbursku se s tím někteří lidé nesmířili. „Na naší facebookové stránce psali, že jde o omezování svobody a do lesa budou chodit dál,“ uvedl mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil. Dodal však, že ve skutečnosti „porušují zákaz vstupu do lesa pouze ojediněle“.
Rozsáhlé zákazy platí i v Karlovarském a Olomouckém kraji. Na většině míst potrvají patrně do konce května, na některých místech na Olomoucku ale nejspíše až do prázdnin.
Dočasné zákazy platí i na dalších místech napříč republikou. Lesníci totiž nestíhají likvidovat škody po vichřicích. Poslední z nich se Českem přehnala na konci března. Kvůli kalamitě, která je podle odborníků nejhorší za posledních 25 let, je tak pro lidi velice nebezpečné se v lese pohybovat.
„Uzavřených lesů ve správě LČR jsou desítky. Důvodem je kalamitní těžba a nebezpečí pro veřejnost s tím spojené,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Podle jejích slov ale další uzavírání státních lesů nebude potřeba.
Uzavírky mění trasy závodů, turisté nemohou ke svým značkám
Nespokojení jsou kvůli odklízení kalamity v lesích organizátoři sportovních akcí. Vyhlášené zákazy vstupu do lesů ovlivnily například tradiční závod Hranická dvacítka. „Akce jsme přesouvali z důvodu nebezpečí, aby se účastníci vyhnuli lesním porostům. Klasicky se Hranická dvacítka běhá přes les. Vím, že organizátoři masového cyklistického závodu Author Šela Marathon, což je tradiční závod a probíhá na začátku května, přesunuli termín na červen. Organizátoři věří, že tou dobou budou cesty průjezdné,“ uvedl mluvčí městského úřadu v Hranicích na Přerovsku Petr Bakovský.
Klub českých turistů s kalamitou bojuje také. Na některých místech je po vichřicích poškozené turistické značení. K jeho opravě se ale nyní kvůli zákazu vstupu do lesa nedostanou. „Dozvěděl jsem se, že jsou celé Hostýnské vrchy pro turistiku uzavřeny. Okolí Hostýna je do konce června nepřístupné. Bohužel tam máme směrovky na popadaných stromech. Chtěli jsme směrovky demontovat a odvézt. Udělat doznačení. Jenže nemůžeme, protože nás tam nechtějí pustit. Podobný průběh očekávám i v Jeseníkách,“ řekl předseda Rady značení KČT Karel Markvart.
Střední Evropu včetně Česka zasáhla loni na podzim vichřice Herwart, při které zaznamenali meteorologové nárazy o rychlosti přes 180 km/h. V lesích způsobil vítr velké škody – poničil asi 3 miliony kubíků dřeva. Další škody způsobil silný vítr na sklonku zimy.