Lesy mají po kůrovci dalšího nepřítele. Obnovu porostů hatí klikoroh, ničí sazenice stromů

Události: Po kůrovci škodí v lesích klikoroh (zdroj: ČT24)

Lesy zničené kůrovcem mají dalšího nepřítele – přemnožený klikoroh borový ničí sazenice jehličnanů. Působí tak velké škody hlavně na místech, kde se lesníci snaží obnovit paseky s vykácenými smrky. Vědci proto přišli s řešením, které by nápor tohoto škůdce mělo zmírnit.

Klikoroh sice měří jen dva centimetry, ale dokáže napáchat velké škody. Jak upozorňuje entomolog Petr Doležal, pokud tento brouk kmínek sazenice okouše hodně, může mladý strom uschnout. Při přemnožení klikoroha je „úmrtnost“ sazenic na daném místě až 90 procent.

Jedním z možných řešení problému s hmyzím škůdcem je nová past. Vědci ji vyvinuli společně se dvěma českými firmami. „Ta past se skládá ze dvou válců a víčka. Vnější válec je zahrabaný v zemi, pak je tam vnitřní válec, který se volně vyndavá,“ přibližuje entomoložka Markéta Davídková.

Do pasti klikoroha láká imitace potravy

Zkosené víčko má přitom otvor velký přesně tak, aby do něj nepadaly jiné druhy – třeba chránění střevlíci. Do pasti klikorohy láká pytlíček, který voní podobně jako jejich potrava. Je v něm totiž etanol a další chemické látky, které mají podobnou vůni jako rozkládající se dřevo nebo jehličí.

Vědci už pasti testují druhým rokem a fungují podle nich spolehlivě. Navíc jsou dostupné a také šetrnější než používané alternativy – zejména ošetřování sazenic insekticidy. 

Klikoroh není v Česku nový škůdce. Masivně se ale přemnožil, protože mu kůrovcová kalamita poskytuje spoustu potravy a prostoru pro rozmnožování.

Vědci ještě testují, kolik pastí by ideálně mělo být na jednom hektaru lesa. Nasazené už ale teď jsou – na Děčínsku a u Českého Krumlova.