Lékaři ženě dávali půl roku života, teď plánuje projet Česko na kole

Události: Boj s nevyléčitelnou nemocí (zdroj: ČT24)

Lidem s nevyléčitelnou nemocí medicína zatím nedokáže účinně pomoci. Pacienti jsou odkázáni na paliativní péči, která jim pomáhá žít plnohodnotný život navzdory nejasné budoucnosti. Zora Šťastná je jednou z těch, kteří ukazují, že i s těžkou diagnózou je možné být aktivní. Před třemi lety jí lékaři dávali půl roku života, přesto teď spolu s cyklistou Martinem Součkem plánuje projet na kole napříč Českem.

Poprvé jí diagnostikovali rakovinu na střední škole, po vyléčení se však onemocnění vrátilo. „Po dvaceti letech, co jsem byla zdravá, se mi nádor vrátil v podvěsku mozkovém. I lékaři zírali, že jsem se z toho vyhrabala a jsem zdravá, a pak přišel zlom,“ svěřila se Šťastná. Prokázala se u ní mutace genu, která způsobuje opakovaný růst různých nádorů.

Rozhodla se, že svým příběhem bude šířit osvětu a povědomí o tom, jak jí i jejím blízkým pomáhá paliativní péče. Spojila se s cyklistou Martinem Součkem, členem projektu Domestici, se kterým plánují symbolickou jízdu napříč Českem. „Zaujala mě svým povídáním, mluví o své situaci s vyrovnaností, sarkasmem a černým humorem,“ sdělil Souček.

Od Aše do Jablunkova

Během osmi dní a osmi hodin chtějí na kole projet Česko „od Aše do Jablunkova“. Jedním z plánů je navštívit i mobilní hospicová centra. Souček zároveň rozjel sbírku, jejímž cílem je vybrat deset milionů korun. Výtěžek půjde na dlouhodobou podporu péče, která zajišťuje nejen léčbu a tišení bolesti, ale také psychickou, sociální i spirituální podporu nevyléčitelně nemocných.

„Paliativní péče je podpora, ulehčení té situace,“ je přesvědčená Šťastná. Její plán podpořili i lékaři, s nimiž trénink a přípravu pravidelně konzultuje. Cyklistický přejezd plánuje uskutečnit na jaře.

Načítání...