Lékaři transplantovali játra pětitýdenní holčičce

7 minut
Události: Transplantace jater pětitýdenní holčičky
Zdroj: ČT24

Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) asi před měsícem provedli náročnou transplantaci jater pětitýdenní holčičce, část svých daroval její strýc. Dítěti kvůli akutnímu selhání orgánu zbývaly bez operace desítky hodin života. Po výkonu se o miminko vážící 3,5 kilogramu staraly dětské sestry ze sousední Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), protože IKEM nemá dětské oddělení.

„Prostor pro čekání byl minimální,“ vysvětlil přednosta Kliniky transplantační medicíny IKEM Jiří Froněk. Dítě zřejmě prodělalo po narození virovou infekci, rodiče si původně mysleli, že se mu vrátila novorozenecká žloutenka. Doplnil, že pokud nenastanou komplikace, dítě už žádnou další operaci potřebovat nebude, protože játra s ním dál porostou.

„Pokud selhávají játra, tak selhávají všechny ostatní orgány,“ dodala přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM Eva Kieslichová. Jde podle ní o hodiny či dny, bez zásahu není šance na přežití. Miminko tak muselo být kvůli selhávajícím ledvinám napojené i na přístrojové čištění ledvin, takzvanou dialýzu.

Profesor Froněk s rodinou dítěte, které dostalo transplantát
Zdroj: IKEM

„Malé dítě je úplně jiný organismus,“ upozornila Kieslichová. Novorozeně má ještě nezralé orgány nebo jiný podíl vody v těle než dospělý. Řeší se podle ní jiná tepelná pohoda, jiná účinnost léků. „Musí se myslet úplně na všechno,“ řekla.

Miminku se podle nemocnice daří dobře

Transplantace u dětí nejsou běžné, IKEM na nich pracuje s FTN. Za rok jich je do deseti. Podle ředitele FTN Zdeňka Beneše bylo od devadesátých let podobných dětských pacientů více než dvě stě. „Potřeba transplantace dětských jater je čím dál větší,“ uvedl.

Transplantace jater
Zdroj: IKEM

Tato situace byla ale podle Froňka zcela mimořádná. V podcastu IKEMu popsal proč: „To malé děvčátko, kterému bylo v době operace pět týdnů, bylo v našem programu unikátní zejména velikostí. Tříapůlkilové dítě jsme v našem programu zatím netransplantovali; všechny ostatní děti byly větší, byť ne o moc,“ uvedl. „Za druhé to bylo akutní selhání, které je v tomto věku vzácné, a za třetí ten výkon jsme provedli od žijícího dárce. To je obrovsky stresující, protože operujeme živého člověka, kterému nesmíme ublížit.“

„Toho stresu je koktejl, který člověk nezažívá často a ani nechce zažívat často,“ dodal.

3 minuty
Rozhovor s rodiči dívky
Zdroj: ČT24

Podle Froňka operace žijícího dárce trvá průměrně šest hodin. „Následně tu odebranou část jater musíme ještě upravit, někdy zmenšit a současně nastavit cévy. To trvá až čtyři hodiny. Pak musíme u příjemce odstranit nemocná játra a následně vkládáme štěp, což může trvat tři i více hodin,“ popsal. Dárci odebrali část levého jaterního laloku, transplantovaná část se podle Froňka vešla do dlaně.

Miminku se podle nemocnice daří dobře, v polovině února zdravotníci rodinu propustili domů a dojíždět bude jen na pravidelné kontroly.

Klíčová role rodiny

Lékař zdůraznil, že v tomto případě byla klíčová role rodiny. „Spolupráce rodiny je zásadní. U akutních selhání jater se nemusí podařit sehnat orgán od zemřelého dárce, zejména u malých dětí. Játra dospělého zemřelého dárce nejsou často adekvátní tomu dárci. Játra můžeme zmenšit nebo rozdělit, aby byla pro malé dítě vhodná, jen pokud jsou takzvaně ideální. To znamená, že zemřelý dárce je mladý, zdravý, s úplně zdravými orgány. A takových případů je minimum. Rodina je proto zcela zásadní, protože pomáhá se tomu všemu vyhnout, když najde žijícího dárce,“ konstatoval.

Dárci bývají většinou rodiče, ale tady matka nepřipadala v úvahu, protože byla v šestinedělí. „Strýc se sám hlásil. Vyšetřili jsme ho, jeho parametry byly vhodné, a tak operace proběhla,“ doplnil Froněk.

V Česku je každý rok transplantováno několik stovek orgánů, většina od zemřelých dárců. Podle údajů Koordinačního střediska bylo transplantací jater loni 206, z toho 153 v IKEM. Od žijících dárců jich bylo deset. V letošním roce jich bylo už dalších jedenáct, v IKEM devět a z nich dvoje od žijících dárců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 13 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 13 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 16 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 18 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 21 hhodinami
Načítání...