Kremlík na dopravě skončí okamžitě, výpovědní lhůtu mít nebude

Bývalý ministr Vladimír Kremlík (za ANO) na resortu dopravy skončil. Úřad přehodnotil své původní stanovisko a pro odvolaného ministra neuplatnil dvouměsíční výpovědní lhůtu. Informoval o tom mluvčí ministerstva František Jemelka. Původně resort vůči Kremlíkovi postupoval podle pravidel pro výpověď ze zákoníku práce, nyní bude uplatňovat pravidla určená pro představitele státní moci. Kremlík tak dostane pouze odchodné.

Resort podle mluvčího původně vycházel z toho, že ministr je vedoucí organizační složky státu a považuje se za vedoucího zaměstnance ministerstva podle zákoníku práce. Tedy že mimo ústavní funkci vzniká pracovní poměr jmenováním. To znamenalo, že Kremlíkovi po jeho lednovém odvolání zaslalo výpověď, která zahrnovala i klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtu.

Odvolaný ministr by tak měl nárok na dva měsíční platy a navíc ještě odchodné. Kremlíka přitom ministerstvo dosud vedlo jako zaměstnance takzvaně na překážkách, tedy jemuž není schopno najít zařazení odpovídající jeho dosavadní pozici.

„Ministerstvo dopravy po konzultaci s ministerstvem práce a sociálních věcí svůj postup přehodnotilo. Bývalému ministrovi bude vyplacen lednový plat a po třech měsících jeden plat odchodného, tedy pouze to, na co má nárok z titulu funkce ministra,“ uvedl v pátek Jemelka. Resort tak nyní bude postupovat podle zákona o platu představitelů státní moci.

Mluvčí upozornil, že dosud žádná částka z původně plánované výpovědní lhůty nebyla Kremlíkovi vyplacena.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nelze funkci ministra ani jiného člena vlády realizovat v pracovněprávním vztahu, protože nejde o výkon závislé práce podle zákoníku práce.

„K výkonu funkce ministra se neuzavírá pracovní smlouva ani není do této funkce jmenován dle pracovněprávních předpisů, které se na tuto problematiku vůbec nepoužijí,“ uvedlo ministerstvo.

Zákoník práce je pro vedoucí zaměstnance využitelný pouze v případech, kdy se na ně nevztahují žádné zvláštní zákony. Pozice ministra ovšem vychází přímo z ústavy. Výkon funkce ministra podle MPSV končí odvoláním prezidentem republiky.

Kremlík dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru nepřijal

V minulosti podle Jemelky tuto situaci ministerstvo řešit nemuselo, protože odcházející ministři přistoupili na dohodu o okamžitém ukončení pracovního poměru. Kremlík ji však nepřijal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) i současný ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO), který je zároveň ministrem průmyslu a obchodu, v minulých týdnech připustili, že Kremlík by mohl na úřadu v práci pokračovat, vyloučili ovšem pozice náměstka nebo politického náměstka. 

Tento týden Havlíček řekl, že zatím případnou spolupráci s Kremlíkem neřeší a pouze od něho přebírá agendu.

Premiér navrhl Kremlíkovo odvolání z čela ministerstva dopravy 20. ledna. Podle Babiše manažerský nezvládl situaci kolem zakázky na informační systém k elektronickým dálničním známkám. Kremlíkovým nástupcem se stal Havlíček, který problémovou zakázku zrušil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis francouzského eurokomisaře. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
09:23Aktualizovánopřed 24 mminutami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 1 hhodinou

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 3 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 5 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 7 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 9 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 10 hhodinami
Načítání...