Každý druhý člověk hledá při zdravotních potížích informace na internetu. Potvrdil to průzkum agentury Ipsos. Lékaři ale varují, že kromě ověřených faktů je síť plná i nebezpečných dezinformací.
Každý druhý člověk hledá při zdravotních potížích informace na internetu, lékaři před tím varují
Předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vrablík se dlouhodobě věnuje tématu cholesterolu. „Nějaký doktor někde v Americe napsal, že cholesterol s cévními nemocemi nesouvisí,“ popisuje článek, který před deseti lety rozvířil velkou debatu a na sítích koluje dodnes. Jinde se zase pacienti mohou dočíst, že lze léčit infarkt pomocí vitaminu B.
Podle Vrablíka jsou takové dezinformace v otázce léčby nebezpečné. V poslední době třeba do ordinací přichází lidé s přesvědčením, že mají chlamydiovou infekci.
„Pacient byl skálopevně přesvědčen, že potřebuje po internetu doporučenou osmnáctiměsíční terapii kombinací antibiotických přípravků, a dožadoval se předpisu těchto antibiotik, což jsem samozřejmě nemohl akceptovat,“ vypráví Vrablík případ z praxe.
Někdy stačí konzultace s lékárníkem
Podle průzkumu agentury Ipsos hledá informace o zdravotních potížích na internetu víc než polovina oslovených. Jen jeden z pěti ale takto získané informace konzultuje s lékařem, skoro třetina lidí si naordinuje léky sama.
U lehčích problémů podle Stanislava Gregora, člena předsednictva České lékárnické komory, někdy stačí konzultace s lékárníkem. Varuje ale před nákupem léků mimo lékárnu.
„Tam se nemůžete poradit s odborníkem, který posoudí, jestli neužíváte dva léky se stejnou účinnou látkou,“ říká. „Třeba léčivá látka paracetamol je v několika přípravcích a hrozí při nevhodné kombinaci, že se můžete předávkovat,“ dodává.