Kauza zakázek na reklamní plochy v Praze se vrací k soudu

3 minuty
Události: Ovlivňování zakázky na reklamní plochy v Praze opět projedná soud
Zdroj: ČT24

Městský soud v Praze zrušil osvobozující verdikt v kauze údajné manipulace s pronájmem reklamních ploch v metropoli. Obvodní soud podle nadřízené instance pochybil, když nehodnotil některé důkazy, které měly svědčit o ovlivňování zakázky.

Někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS) a manažer společnosti JCDecaux Tomáš Tenzer i sama firma musí znovu vysvětlovat pozadí zakázky pronájmu reklamních ploch u metra v centru metropole.

„Městský soud v Praze dospěl k závěru, že se soud prvního stupně nevypořádal se všemi okolnostmi významnými pro své rozhodnutí,“ potvrdil mluvčí soudu Adam Wenig. 

Obvodní soud původně vynesl zprošťující verdikt s tím, že se obžalovaní o pronájmu podle odposlechů bavili, nešlo ale o porušení zákona. „V rovině morální si však obžalovaní musí udělat jasno sami. V rovině trestněprávní je zcela jasno,“ odůvodnila tehdy rozhodnutí soudkyně Dana Šindelářová, která měla kauzu na stole.

Ve hře jsou nyní opět odposlechy jako důkaz o trestné činnosti. „Soud prvního stupně mimo jiné náležitě nehodnotil některé důkazy, zejména pak provedené záznamy telekomunikačního provozu,“ upřesnil Wenig.

Jen šíření dobrých zpráv

Podle žalobce měl expolitik Valenta pomoci firmě získat zakázku a inkasovat za to 200 tisíc korun maskovaných jako odměna za konzultace. „Je naprostý nesmysl, co se tady snaží obžaloba dokázat,“ odmítá obvinění mluvčí JCDecaux Jiří Chvojka. 

Proč někdejšího politika ODS firma platila, vysvětloval u obvodního soudu šéf české pobočky Pavel Slabý. „Hledal jsem člověka, který by pomohl šířit dobré zprávy o naší skupině,“ uvedl. Sám Valenta řekl, že firmě pomáhal například při krizové komunikaci.

Společnost JCDecaux v Praze spravovala také městský mobilář. Reklamní plochy jí dosud pronajímá i letiště. K aktuálnímu vývoji kolem nového projednávání obžaloby se firma vyjadřovat nechce. „Po dohodě s advokáty se nyní zdržíme komentáře,“ uvedla pouze.

Obvodní soud pro Prahu 1 nařídil nové jednání na konec května, celá kauza ale znovu může skončit před odvolacím městským soudem.

Arbitráž kvůli sporu s dopravním podnikem

Exkluzivní smlouvu na reklamu v MHD s firmou Rencar ze skupiny JCDecaux vypověděl dopravní podnik (DPP) v roce 2016. Označil ji za nevýhodnou a od počátku neplatnou, což firma odmítla. JCDecaux kvůli sporu zahájila s českým státem mezinárodní arbitráž.

Podle informací DPP provozovala firma Rencar v pražské MHD asi 130 tisíc reklamních ploch, byly například v metru, na tramvajích a na autobusech. Podle podniku za ně ročně platila asi 50 milionů korun. Původně měl kontrakt platit do roku 2031.

Vlastnictví Rencaru, který v roce 1990 založil samotný DPP, se v roce 2001 přesunulo ke skupině JCDecaux. Nyní má podnik ve firmě jen menšinový podíl. JCDecaux má také smlouvu s magistrátem na provoz přístřešků MHD, která skončí v polovině letošního roku. Vedení metropole se rozhodlo ji neprodloužit a stovky přístřešků, které firma vlastní, postupně nahradit vlastními.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 20 mminutami

Zájemci mohou nově on-line prostudovat kompletní proces s Miladou Horákovou

Záznamy ze soudní síně, filmy, rozhlasové audiozáznamy nebo stenozáznamy z politického procesu s Miladou Horákovou jsou nyní kompletně on-line a veřejně k dispozici díky projektu historiků s názvem Politické procesy. Zájemci mají možnost zjistit, jak tehdy působila dobová propaganda. Poprvé jsou kompletní dokumenty z procesu z několika archivů přístupné na jednom místě, uvedli zástupci Národního archivu.
před 29 mminutami

Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou.
13:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
před 1 hhodinou

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení mimo jiné i zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ředitelem ČT chce být 21 lidí, mezi nimi právník Rozehnal či exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize (ČT) se přihlásilo 21 zájemců. Jsou mezi nimi lidé z mediální sféry, manažeři či podnikatelé. Konečný počet uchazečů se ale ještě může změnit, některé přihlášky totiž vykazují nedostatky. Vyplývá to z informací, které dnes Rada ČT zveřejnila na webu. Tendr vypsala poté, co na začátku května odvolala po roce a půl ve funkci Jana Součka. Kromě jmen, která se už v minulých dnech objevila v médiích, je na seznamu kandidátů například bývalý člen představenstva společnosti CETIN a někdejší poslanec Michal Frankl, bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom, který letos krátce vedl Součkovu kancelář, mediální právník Aleš Rozehnal a účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón.
10:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 3 hhodinami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 8 hhodinami
Načítání...