TÉMA

JCDecaux

Pronájem městského mobiliáře firmě JCDecaux končí, Praha si jej bude spravovat sama
Pražský magistrát definitivně končí s jedním z nejstarších kontraktů, které vedení města v minulosti uzavřelo. Francouzská firma JCDecaux si pronajímala městský mobiliář, zejména reklamní plochy na zastávkách MHD. Magistrát jí ale smlouvu neprodloužil a do letoška by měla společnost své reklamní plochy a zastávky odstranit.
24. 11. 2023|Matěj Lucovič
Soud zamítl žalobu Rencaru na pražský dopravní podnik
Obvodní soud pro Prahu 9 ve středu zamítl žalobu firmy Rencar ze skupiny JCDecaux na pražský dopravní podnik (DPP), kterou se společnost domáhala určení platnosti smlouvy na provoz reklamních ploch v pražské MHD. Neshledal naléhavý právní zájem. Verdikt není pravomocný, Rencar se proti němu může odvolat k pražskému městskému soudu.
15. 2. 2023|
Rencar uspěl s dovoláním. Žalobou na platnost smlouvy s pražským dopravním podnikem se budou muset znovu zabývat soudy
Firma Rencar ze skupiny JCDecaux uspěla s dovoláním u Nejvyššího soudu. Žalobou, kterou se firma domáhala platnosti smlouvy o pronájmu reklamních ploch v pražské hromadné dopravě, se znovu budou muset zabývat soudy nižší instance. Na dotaz České televize to uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 9 Barbora Chlostová. Spor se týká kontraktu z roku 1997.
1. 8. 2022|Simona Schröderová
I odvolací soud odmítl žalobu Rencar na pražský dopravní podnik
Městský soud v Praze pravomocně odmítl zbývající část žaloby společnosti Rencar ve sporu ohledně určení platnosti smlouvy z roku 1997 o pronájmu reklamních ploch na majetku Dopravního podniku Prahy (DPP) a exkluzivního práva tyto plochy užívat až do roku 2031. Rencar s rozsudkem nesouhlasí a plánuje se dovolat k Nejvyššímu soudu.
9. 2. 2022, Aktualizováno9. 2. 2022 19:57|
Česko čelí mezinárodním arbitrážím za asi 64 miliard korun. Nejnovější řízení proti státu vede JCDecaux
Česko aktuálně čelí mezinárodním arbitrážím za zhruba čtyřiašedesát miliard korun. Většinu tvoří nároky společnosti Diag Human a podnikatele Josefa Šťávy. Nejnovější řízení proti státu pak zahájila francouzská firma JCDecaux za údajně zmařenou investici v pražském dopravním podniku.
31. 10. 2021|
Za ovlivnění pronájmu reklamních ploch v metru rozdal soud tresty ve výši 50 tisíc korun
Někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS), firma JCDecaux i její technický ředitel Tomáš Tenzer musí každý zaplatit peněžitý trest ve výši 50 tisíc korun za ovlivnění zakázky městské části na pronájem reklamních ploch v metru. Pravomocně o tom rozhodl odvolací soud, který snížil výši původně uložených trestů. Zároveň zamítl požadavek státní zástupkyně, aby Valenta dostal i podmíněné odnětí svobody.
16. 9. 2021|mdu
Soud se odmítl zabývat neplatností smlouvy mezi DPP a Rencar
Jedna z nejstarších smluv pražského dopravního podniku týkající se pronájmů v metru je neplatná. Obvodní soud pro Prahu 9 zamítl žalobu firmy Rencar, která třiadvacet let užívala reklamní plochy a odmítala přijmout výpověď. Dopravní podnik vyčíslil, že kvůli kontraktu prodělával až padesát milionů korun ročně. Společnost se míní znovu odvolat.
12. 9. 2021|
Za pronájmy reklamních ploch firmě JCDecaux v pražském metru uložil soud peněžité tresty
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu uznal vinnými firmu JCDecaux, jejího technického ředitele Tomáše Tenzera a bývalého místostarostu Prahy 1 Michala Valentu (ODS) v kauze pronájmu reklamních ploch v metru. Oba obžalovaní se podle rozsudku na pronájmu domlouvali a dopustili se tím trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Soud je za to potrestal peněžitými tresty. Stejný soud loni obžalobu zrušil, jeho rozhodnutí však letos únoru zvrátil odvolací soud a vrátil věc k novému projednání. Rozsudek je nepravomocný, všichni obvinění se na místě odvolali.
26. 5. 2021|
Kauza zakázek na reklamní plochy v Praze se vrací k soudu
Městský soud v Praze zrušil osvobozující verdikt v kauze údajné manipulace s pronájmem reklamních ploch v metropoli. Obvodní soud podle nadřízené instance pochybil, když nehodnotil některé důkazy, které měly svědčit o ovlivňování zakázky.
10. 4. 2021|
Česko čelí arbitrážím za 66,5 miliardy, poslední zahájila francouzská JCDecaux. Zároveň chce od státu slevy
Od Česka chtějí podnikatelé v mezinárodních arbitrážích vysoudit 66,5 miliardy korun – nejvíce za posledních pět let. Naposledy se na rozhodce obrátila francouská společnost JCDecaux, která v Praze přišla o dlouhodobý pronájem reklamních ploch v MHD a tvrdí, že stát neochránil její investici. Firma přitom zároveň od státu žádá slevy za nájem reklamních ploch na pražském letišti. Nic se ale nemění na tom, že nejvyšší částku od státu chce společnost Diag Human a podnikatel Josef Šťáva.
6. 12. 2020|
Firma JCDecaux zahájila s Českem arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch
Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila 16. září s Českou republikou arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu reklamních ploch ze strany pražského dopravního podniku. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu arbitrážních sporů, který v pondělí zveřejnilo ministerstvo financí. Konkrétní výše požadované škody v žalobě není podle mluvčího resortu Michala Žurovce uvedená.
21. 9. 2020, Aktualizováno21. 9. 2020 22:45|
Smlouva na reklamu v pražské MHD neplatí, potvrdil odvolací soud. Případ se ale i tak projedná znovu
Pražský městský soud potvrdil neplatnost smlouvy mezi dopravním podnikem (DPP) a firmou Rencar ze skupiny JCDecaux na pronájem reklamních ploch v pražské MHD. Současně ale případ vrátil prvoinstančnímu Obvodnímu soudu pro Prahu 9; podle členů odvolacího senátu totiž nebylo jasné, o čem v jednom z bodů svého rozsudku vlastně rozhodoval.
3. 9. 2020|
Soud osvobodil JCDecaux i ostatní v kauze pronájmu ploch v metru
Soud zprostil obžaloby bývalého zástupce starosty Prahy 1 Michala Valentu (ODS), firmu JCDecaux i jejího manažera Tomáše Tenzera v kauze pronájmu reklamních ploch v metru. Podle soudu se obžalovaní nemohli dopustit trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, protože pronájem takzvaných citylightů neměl formu veřejné soutěže. Státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal.
26. 6. 2020, Aktualizováno26. 6. 2020 11:23|ter
Stát a JCDecaux vstoupily do smírčího řízení. Kvůli smlouvě na reklamu hrozí miliardová arbitráž
Stát a společnost JCDecaux vstoupily do smírčího řízení kvůli hrozící miliardové arbitráži. Zahraniční firma se brání proti tomu, že jí pražský dopravní podnik vypověděl smlouvu na reklamu. Podle vedení hlavního města byl ale kontrakt neplatný. S tím protistrana nesouhlasí.
8. 6. 2020|
Praha si přístřešky pro MHD pořídí sama, rozhodli radní
Hlavní město samo pořídí asi 930 přístřešků pro zastávky MHD. V současnosti mobiliář vlastní a provozuje firma JCDecaux, které v polovině příštího roku skončí smlouva a přístřešky plánuje odvézt. Město původně zvažovalo, že vypíše tendr na soukromého provozovatele, na základě doporučení komise však rozhodlo, že pořídí přístřešky vlastní.
10. 2. 2020|mkk
Hledal jsem člověka, který by o nás šířil dobré zprávy, řekl šéf JCDecaux u soudu
Obvodní soud pro Prahu 1 se ve středu zabýval podezřením z manipulování pronájmu reklamních ploch v majetku Prahy 1, kterých se podle žalobce dopustila společnost JCDecaux, její technický ředitel Tomáš Tenzer a politik Michal Valenta (ODS). Ředitel firmy Pavel Slabý v soudní síni odmítl, že by Valentovi dával peníze za to, že firmě zakázku na radnici zajistí. Pro firmu prý politik pracoval jako konzultant. Soud bude pokračovat v únoru.
6. 11. 2019|
Předsedkyně pirátských zastupitelů v Praze rezignovala. Kvůli schůzkám s obviněným manažerem
Michaela Krausová rezignovala na svou funkci předsedkyně pražských zastupitelů za Piráty. Důvodem byly informace médií o jejích schůzkách s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem Tenzerem, který stojí před soudem kvůli korupci a manipulaci veřejných zakázek. V čele zastupitelského klubu Krausovou nahradil Viktor Mahrik.
17. 10. 2019, Aktualizováno17. 10. 2019 17:55|
„Absolutně neplatná.“ Soud rozhodl o smlouvě na reklamní plochy mezi dopravním podnikem a Rencarem
Smlouva na pronájem reklamních ploch mezi pražským dopravním podnikem (DPP) a firmou Rencar je neplatná. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 9. Smlouvu DPP vypověděl v roce 2016, byla podle něj nevýhodná. Firma Rencar následně podala žalobu na určení platnosti kontraktu. Podle soudu byla smlouva od počátku absolutně neplatná kvůli neurčitosti předmětu nájmu. Rozsudek je nepravomocný a Rencar se proti němu odvolá.
6. 9. 2019|
Praha na svém území nechce ilegální billboardy, provozovatelé slibují odstranění
U dálnic a silnic první třídy nesmí stát billboardy už skoro dva roky, boj o poutače tím ale nekončí. Reklamní plochy začala řešit i Praha, která chce, aby většina billboardů na jejím území zmizela. Těch ilegálních je podle odhadu firmy JCDecaux na území hlavního města sto osmdesát. Dva z nich ve středu společnost na výzvu magistrátu odstranila. Celkově se zatím podařilo odstranit dvaačtyřicet nelegálních billboardů.
1. 8. 2019|
DPP podá trestní oznámení na reklamní společnost Rencar. Prý mu poškodila pověst
Pražský dopravní podnik (DPP) podá trestní oznámení na firmu Rencar, která podle něj svými tvrzeními poškozuje jeho dobrou pověst. Zástupci reklamní společnosti v pondělí prohlásili, že DPP při tendrech na reklamní plochy v městské dopravě postupoval netransparentně, což je vede (rovněž) k trestnímu oznámení. Podnik tato prohlášení odmítl.
30. 7. 2019|
Rencar podal kvůli pronájmu reklamních ploch v metru trestní oznámení na dopravní podnik
Firma Rencar z mezinárodní skupiny JCDecaux podala trestní oznámení na pražský dopravní podnik (DPP) kvůli pronájmu reklamních citylight vitrín v metru. Ty od července převzala firma BigBoard. Zástupci společnosti uvedli, že poptávkové řízení bylo podle nich netransparentní a dopravnímu podniku jím vznikla škoda asi 130 milionů korun. Nevýhodná pro podnik byla podle zástupců Rencaru i další řízení. DPP a Rencar se soudí o smlouvu na reklamu v MHD z roku 1997, která je podle dopravního podniku nevýhodná a neplatná, což reklamní firma odmítá.
29. 7. 2019, Aktualizováno29. 7. 2019 17:29|
Praha se už tři roky snaží soudně zneplatnit smlouvu s Rencarem. ČT zjistila, že to již dávno udělal jiný soud
Současné vedení Dopravního podniku v Praze je přesvědčeno, že prodělává desítky milionů ročně na smlouvě o pronájmu reklamních ploch. Před 22 lety ji minulý management uzavřel s firmou Rencar. Od roku 2016 se dopravní podnik pokouší smlouvu vypovědět a zároveň zpětně napadl její platnost. ČT přitom zjistila, že ji soudy už před deseti lety označily za neplatnou.
21. 7. 2019|
Praha pronajme reklamní plochy. Zájem má i firma, která dala před volbami slevu Pirátům
Praha se chce zbavit starých smluv na reklamu, nový nájemce má vzejít z výběrového řízení. Jenže podle některých zastupitelů by mohli být koaliční Piráti ve střetu zájmů. Od JCDecaux dostali před komunálními volbami výraznou slevu na volební kampaň a tato firma, která nyní spravuje městský mobiliář, se o zakázku hlásí i tentokrát. Strana primátora Hřiba podezření ze střetu zájmů odmítá.
15. 6. 2019|