Jak se lépe chovat k psychiatrickým pacientům? WHO školila čtyři české nemocnice

Personál čtyř z jednadvaceti psychiatrických nemocnic v Česku prošel školeními Světové zdravotnické organizace (WHO) kvůli používání omezujících prostředků na pacienty. Další zdravotníci se budou vzdělávat elektronicky. V roce 2017, z nějž pochází poslední zveřejněná data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, bylo 57 tisíc hospitalizací pro psychiatrické diagnózy, čtvrtina z nich souvisela s užíváním drog.

Odborníci WHO půl roku metodicky vedli pracovníky psychiatrických nemocnic v Praze-Bohnicích, Opavě, Horních Beřkovicích na Litoměřicku a na psychiatrickém oddělení nemocnice České Budějovice.

„V těchto nemocnicích je nyní pilotně ověřován proces snížení míry užití omezovacích prostředků na základě metodiky WHO. Cílem je následně dané metody rozšířit do dalších nemocnic,“ uvedl v úterý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Všichni zaměstnanci psychiatrických nemocnic by také měli absolvovat e-learningový kurz, který připravila WHO.

Nemocnice prošly mapováním kvality, kompletní zpráva není veřejná

Devatenáct českých psychiatrických nemocnic se podle Daniela Christholma z regionální kanceláře WHO pro Evropu podrobilo mapování kvality poskytované péče a její soulad s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením. Rezervy jsou podle něj především v životních podmínkách, dostupnosti služeb a otevřenosti vůči komunitě.

Kompletní zprávy WHO k hodnocení každé nemocnice ministerstvo nezveřejnilo. K dispozici je obecná zpráva z ČR. „Nechceme vést hon na čarodějnice, ale zaměřit se do budoucna,“ dodal ministr.

Každá nemocnice získala od WHO hodnocení a zaměstnala manažera kvality, který se zavádění potřebných změn věnuje. Doporučuje například snížení počtu pacientů na pokojích nebo alespoň pořídit paravány do ložnic či zástěny do koupelen. Pacienti by také měli mít například své mobilní telefony bez omezení.

Chybí lidé a peníze, brání se nemocnice

Podle Marka Procházky z psychiatrické nemocnice v Horních Beřkovicích například vypojili některé nepotřebné bezpečnostních kamery. Nemocnice se také otevřela komunitním sociálním pracovníkům, kteří s pacienty plánují jejich propuštění ze zařízení.

„Některé oblasti vyžadují hlubší porozumění personálu dané problematice. Řada opatření klade zvýšené nároky na personál a na čas,“ řekl. Podle ředitele PN Bohnice Martina Hollého na trhu práce nyní personál není, i kdyby na něj byly peníze.

Podle Marie Lukasové z kanceláře ombudsmanky jsou argumenty peníze a personál nejčastější omluvou, kterou psychiatrické nemocnice používají i pro používání omezovacích prostředků a podobného nevhodného chování k pacientům.

„Jsme dohodnuti, že v příštím roce se psychiatrickým nemocnicím poměrně zásadně zvýší úhrady,“ uvedla nově zvolená tajemnice Rady vlády pro duševní zdraví, psychiatrička Dita Protopopová. Podle ní Česko ze srovnání WHO s ostatními evropskými zeměmi nevychází ani lépe, ani hůře. Všechny země mají nedostatky podobné. Podle Christholma ale často vybraly k hodnocení jen jednu či dvě nemocnice, kdežto Česko všechny.

V jednadvaceti psychiatrických nemocnicích je více než osm tisíc lůžek. Do roku 2022 by mělo být zrušeno 1200 z nich. Vznikající terénní týmy by měly působit u pacientů doma. Nemocní by také pravidelně docházeli do komunitních center, bydleli by ale samostatně a mohli by i pracovat.

Do psychiatrické péče plynou ročně asi tři až čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, tedy kolem deseti miliard korun. V roce 2010 byly náklady na zdravotní a sociální péči, ale také na ušlou produktivitu, neformální péči a další náklady zhruba 16 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 9 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 8 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 9 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 14 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...