Firmám v Česku chybí lidé na 249 tisíc míst. Pracovníci chybějí jedné z pěti oslovených společností, jako hlavní bariéru růstu to uvádí jedna ze sedmi, vyplynulo z analýzy ministerstva práce a sociálních věcí. Extrémně vysoká poptávka podle ní brzdí rozvoj ekonomiky. Kdyby tato místa byla obsazena, jen na odvodech v průměrné výši u jednotlivých profesí by přinášela navíc 45 miliard korun do státního rozpočtu, uvedl při představení výsledků analýzy volných pracovních míst a zaměstnávání cizinců ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Firmám chybí čtvrt milionu zaměstnanců, na odvodech to znamená 45 miliard, řekl Jurečka
Výrazná poptávka je po manuálních profesích, prioritně lidé chybí v podpůrné administrativě, těžbě, veřejné správě. Firmám i institucím podle Jurečky chybějí nejen zaměstnanci pro manuální práci, ale také vysokoškoláci. Vedle tradičních odvětví poptávajících zaměstnance, jako je pohostinství, není dostatek lidí například i ve zdravotnictví.
Jako smysluplné a dlouhodobé východisko vidí Jurečka robotizaci a digitalizaci, ale také podporu časnějších návratů z rodičovské dovolené či zlepšení mobility zdravotně znevýhodněných tak, aby se mohli vrátit do otevřeného pracovního trhu. Posledně jmenovaná skupina tvoří zhruba šest tisíc lidí. Další cestou je zrychlení cesty vysokoškoláků na pracovní trh.
Kapacitu několika tisíc lidí, kteří by pracovnímu trhu pomohli, vidí Jurečka také ve vězeňských zařízeních. Přínosem by podle něj bylo zejména snížení počtu lidí, kteří trest vykonávají přímo ve věznicích.
Jurečka také připomněl, že vláda se nedávno dohodla na navýšení kvóty pro zahraniční pracovníky o dvacet tisíc. Kromě tradiční spolupráce s postsovětskými státy zmiňuje ministerstvo například i Vietnam, Filipíny či Mongolsko.
„Děláme kroky k tomu, abychom zahraniční pracovníky pro české firmy dokázali získat pro český pracovní trh rychleji. Aby systém byl jednodušší a rychlejší u bezpečných zemí, které jsou nám kulturně a hodnotově blízké. Zároveň chceme zrychlit přístup u firem, které se chovají zodpovědně,“ uvedl Jurečka.
Zástupci firem kritizují na současné právní úpravě o pobytu cizinců dlouhé lhůty, které jim ztěžují zaměstnávání lidí z jiných zemí. Například zájemci o práci z Indie čekají na povolení až dva roky, z Mongolska nebo Kazachstánu o rok méně. Ministerstvo práce chce kvóty navýšit o dvacet tisíc.
„Dvacet tisíc zaměstnanců, kteří by teď mohli přijít, je pro nás málo. Mluvíme o tom, že během roku, roku a půl bychom potřebovali dalších sto tisíc,“ uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS).
Nový zákon
Ministerstvo vnitra začalo v létě vypořádávat připomínky k novému zákonu o vstupu a pobytu cizinců, jeho hlavním cílem je digitalizace agendy. Systém by měl umožnit podání na úřad elektronicky, cizinci i jejich garanti by měli mít přístup ke všem informacím na jednom místě, měl by také umět sám upozorňovat lidi na důležité termíny. Pokud zákon projde legislativním procesem, měla by část platit od poloviny roku 2025, zbytek od ledna 2026.
Ke konci června bylo v Česku podle zprávy o migraci ministerstva vnitra za druhé čtvrtletí letošního roku registrováno více než milion cizinců. Více než 551 tisíc jich bylo z Ukrajiny, téměř 120 tisíc ze Slovenska a 67 tisíc z Vietnamu, vedle dalších také dvanáct tisíc z Mongolska.