Fiala ocenil informace od ÚZSI, vláda chystá pro rozvědku vlastní zákon

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) poskytuje vládě velmi důležité informace, řekl při páteční návštěvě sídla rozvědky premiér Petr Fiala (ODS). Po schůzce s ředitelem rozvědky Vladimírem Posoldou ocenil, jak se mu podařilo tajnou službu od říjnového nástupu stabilizovat. Kabinet pracuje na zvláštním předpisu, podle kterého by se úřad v budoucnu řídil. Nyní na rozdíl od zbývajících tajných služeb vlastní zákon nemá.

Fiala páteční schůzkou uzavřel návštěvy trojice českých tajných služeb. Bezpečnostní informační službu (BIS) navštívil u příležitosti zveřejnění její výroční zprávy loni v říjnu, začátkem ledna pak jednal s vedením Vojenského zpravodajství (VZ). I nyní činnost tajné služby pochválil. Zmínil, že o civilní rozvědce není na veřejnosti tolik slyšet, což je správné. „Nejlepší zpravodajská činnost je taková, o které se moc neví,“ uvedl.

Kabinet podle něj ale o činnosti ÚZSI ví velice dobře, získává od něj důležité informace. „Jsou zásadní pro mnohá naše rozhodování. Nemůžu být konkrétní, ale obecně lze říct, že úřad nám poskytuje exkluzivní informace ohledně bezpečnosti, energetické bezpečnosti, ekonomických zájmů či mezinárodního terorismu,“ uvedl. Úřad je podle něj respektovaným partnerem i v zahraničí.

17 minut
Jednání na Úřadu pro zahraniční styky a informace
Zdroj: ČT24

Návrh zákona v prosinci

Posolda je třetím ředitelem ÚZSI za poslední rok. Loni v červenci funkci šéfa rozvědky opustil po čtyřech letech Marek Šimandl, který zamířil do čela celní správy. Nahradil ho Petr Mlejnek, ale po necelých dvou měsících rezignoval kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr. Bývalý náměstek pro operativní činnost Posolda je v čele ÚZSI od 6. října.

Fiala ocenil, jak se Posoldovi podařilo úřad po předchozím složitém období stabilizovat. „Je to vidět i na kvalitě zpravodajských informací,“ uvedl. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), pod jehož resort ÚZSI spadá, se Posolda stabilizaci služby věnuje s maximálním nasazením a s „kostlivci ve skříni“ se vypořádává efektivně a systematicky.

ÚZSI se nyní řídí obecným zákonem o zpravodajských službách, do budoucna by měl stejně jako BIS a VZ dostat vlastní předpis. „Je potřeba, aby služba měla svůj vlastní zákon a některé věci, které fungují spíš zvykově, by dostaly legislativní oporu,“ uvedl Rakušan. Vnitro předpis s ÚZSI konzultuje. Podle plánu legislativních prací pro letošní rok by mělo ministerstvo spolu s ÚZSI předložit návrh zákona v prosinci.

Fiala také zmínil, že během letošního roku by se měla „významně posunout“ snaha o obsazení orgánu nezávislé kontroly zpravodajských služeb, se kterým zákony počítají od roku 2018. Je podle něj velmi obtížné sehnat osobnosti, které splňují všechny podmínky pro účast v komisi, včetně nejvyšší bezpečnostní prověrky na přísně tajné. Vláda Andreje Babiše (ANO) předloni v květnu schválila šestici uchazečů, mezi kandidáty byli především zaměstnanci ministerstev, ale i prezidentské kanceláře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 7 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 8 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 8 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 11 hhodinami
Načítání...