Dospěli jsme k podobným závěrům jako Brusel, říká šéf NKÚ k Babišovým auditům

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se dotacemi pro Agrofert nezabýval, jeho vlastní kontroly se ale s unijním auditem o možném střetu zájmu premiéra Andreje Babiše v mnohém shodují. Po jednání senátní komise, která se auditními zprávami zabývá, to uvedl šéf NKÚ Miloslav Kala.

Kala rovněž sdělil, že vláda Andreje Babiše (ANO) přestala projednávat nápravná opatření ministerstev k závěrům Nejvyššího kontrolního úřadu. Informace o provedených opatřeních dostává jen premiér, a nejsou proto veřejně dostupné.

„Myslím si, že je to škoda. Je dobře, když resorty jsou pod tlakem, aby informovaly o tom, jak se zjištěními naložily,“ řekl Kala po jednání komise. Podle něj by bylo dobré, aby se kabinet vrátil k původní praxi, kterou premiér zrušil ve snaze zmenšit agendu jednání vlády. Komise by to podle svého člena Lukáše Wagenknechta (Piráti) mohla iniciovat ve svých závěrech.

Komise by také mohla navrhnout NKÚ, aby zkontroloval přidělování dotací, investičních pobídek nebo přidělování státních zakázek spojených s Agrofertem. Podle Kaly by o provedení kontrol rozhodlo kolegium NKÚ.

Blízká zjištění

Kala se nechtěl vyjadřovat k návrhům auditních zpráv EK. Podotkl, že vzhledem k šetření auditorů EK se NKÚ dotacemi pro Agrofert nezabýval. Při svých kontrolách ale NKÚ podle Kaly dospěl k podobným zjištěním jako EK. „V celé řadě témat jsme se s Evropskou komisí, s tím předběžným auditem, který není uzavřen, shodli,“ uvedl Kala.

Připomněl v této souvislosti loňskou zprávu NKÚ a možná podezření na střet zájmů při rozdělování dotací. Problémem podle Kaly je, že žadatel o dotace může střet zájmů vyloučit jen svým čestným prohlášením o skutečném vlastníkovi firmy žádající o dotaci. Pokud uvedl nepravdivé informace, mohl by být stíhán pro podvod. Udělení dotace a poškození ostatních žadatelů o dotaci to ale podle Kaly nevyřeší.

Zdeněk Nytra a Ladislav Václavec hosty pořadu Události, komentáře (zdroj: ČT24)

Kala upozorňuje na jednodušší podmínky velkých podniků

Prezident NKÚ dodal, že podmínky pro velké podniky jsou jednodušší než pro menší firmy, proto velké firmy získávají až sedmdesát procent dotací. Senátoři poukazovali na to, že velké firmy dostávají dotace i pro menší a střední podnikatele přes nastrčené či dceřiné firmy.

Premiér Andrej Babiš (ANO) je podle návrhu auditní zprávy EK, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.

Komise, v níž je rovným dílem zastoupeno všech šest senátorských frakcí, má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Senátní komise si pozve ministryni Dostálovou

Na své příští zasedání, které je naplánované na 24. září, si senátní komise pozve ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO). Ministryně by podle předsedy komise Zdeňka Nytry (ODS) měla senátory seznámit s odmítavým postojem svého úřadu k auditním zprávám. 

Dostálová před týdnem uvedla, že její úřad „rozporoval každou větu“ v návrhu auditní zprávy, která se týká možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro holding Agrofert. Odpověď ale odmítla zveřejnit, stejně jako návrh auditní zprávy.