Národní archiv získal soubor dosud neznámých dokumentů spojených s generálem Aloisem Eliášem, předsedou protektorátní vlády, který během druhé světové války spolupracoval s odbojem. Materiály pocházejí od vnuka Eliášova osobního tajemníka Miloše Stádníka, který je ukryl před gestapem. Dokumenty rozšíří stávající sbírku o unikátní předměty a informace, které budou zpřístupněny badatelům.
Dokumenty ukryté před gestapem rozšíří sbírku o Aloisi Eliášovi
Stádník byl zatčen současně s Eliášem, ale naštěstí se dostal na svobodu. Mnoho materiálů ukryl, aby je gestapo nemohlo využít proti Eliášovi nebo dalším odbojářům, nastínil správce sbírky Filip Paulus.
Mezi nově získanými dokumenty jsou například zprávy o zatýkání vysokoškolských studentů v Brně v roce 1939, oficiální pozvánky, Eliášův řidičský průkaz, fotokopie jeho motáků z vězení určených manželce Jaroslavě nebo její poslední vůle z roku 1938.
Vína patřící wehrmachtu
Sbírka obsahuje i osobní předměty, jako jsou šachové figurky z chleba, které Eliáš vytvořil ve vazbě na Pankráci, nebo lahve vína, které patřily wehrmachtu a bylo zakázané je prodávat.
Všechny tyto artefakty nyní archiváři třídí a připravují pro badatelské účely. Cílem je zpřístupnit materiály výzkumníkům, a to i pomocí digitalizátorů, vysvětlil ředitel Národního archivu Milan Vojáček.
Alois Eliáš byl za okupace předsedou protektorátní vlády, po celou dobu přitom tajně spolupracoval s domácím odbojem a exilovou vládou v Londýně. Za své odbojové aktivity byl nacisty 19. června 1942 popraven na Kobyliské střelnici.