Děti a mladiství tvoří 14 procent ze všech dosud nakažených covidem, v nemocnicích se nejčastěji ocitli ti nejmenší

Události ČT: Covid-19 a děti (zdroj: ČT24)

Covid-19 se v Česku nevyhýbá žádné věkové skupině, ani nejmladším. Asi čtrnáct procent všech nakažených od začátku pandemie byli děti a mladiství. Po posledním zastavení prezenční výuky u prvňáků a druháků a také v mateřských školách začala nákaza v této věkové skupině mírně polevovat. Naopak u dětí z vyšších ročníků, které jsou doma delší dobu, pozitivních případů stále přibývá.

Ve škole se koronavirem nakazil například Jindřich Korf, který chodí do druhé třídy základní školy. Celá třída tehdy musela jít do karantény. Od Jindřicha se pak postupně nakazila celá rodina. Do lavice se potom vrátil jenom na chvíli, celou školu totiž na začátku března zavřelo plošné nařízení vlády

Právě uzavření prvních a druhých ročníků, ale také jarní prázdniny se už začaly projevovat na počtu nově zjištěných nákaz u dětí.

Děti a covid-19
Zdroj: ČT24/ÚZIS

Například středočeští hygienici zaznamenali po necelých dvou týdnech, co jsou školy a školky úplně uzavřené, výrazný pokles případů v této věkové skupině.

„Zatímco v posledním týdnu, kdy ještě byla škola, jsme zachytili skoro pět set případů nákazy u dětí, k dnešnímu dni je to 389 případů,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí hygieny Dana Šalamunová.

Hospitalizované děti

Od začátku pandemie se koronavirem nakazilo zhruba 180 tisíc dětí a mladistvých do devatenácti let, nejvíc těch ze základních škol. Na hospitalizaci došlo u necelé tisícovky z nich. Pacienty se nejčastěji stali ti nejmenší.

Děti a covid-19
Zdroj: ČT24/ÚZIS
Děti a covid-19
Zdroj: ČT24/ÚZIS

Například v Thomayerově nemocnici v Praze (FTN) léčili od začátku pandemie přes osmdesát dětí v souvislosti s koronavirem. S multisystémovým zánětlivým syndromem (PIMS), který se rozvíjí po prodělání covidu, bylo jedenáct z nich.  

„Ve všech případech je u dětí s PIMS přítomna horečka nad 38 stupňů. Dále se objevuje zarudnutí sliznic, různé vyrážky kdekoliv na těle,“ přiblížila klinická imunoložka Pediatrické klinika FTN Markéta Bloomfield. Nejmladšímu pacientovi s PIMS, kterého v této nemocnici léčili, bylo devět měsíců.