Deník N: Česko kvůli koronaviru nekoupí budovu v Bruselu pro evropské předsednictví

Ministerstvo zahraničí ustoupilo od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Kvůli koronaviru se zpozdilo jednání a nebylo by reálné stihnout budovu připravit, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Resort nyní podle jeho mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje o pronájmu prostor.

Jedním z důvodů byly podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) také úspory. „Do nákupu nové budovy v Bruselu promluvila pandemie, donutila nás hledat úspory i v této oblasti,“ sdělil Deníku N ministr, jehož resort měl na starosti přípravu.

Konci projektu předcházelo jednání Černínského paláce s ministerstvem financí, které by na nákup muselo vyčlenit prostředky ze státního rozpočtu. Úřad pod vedením Aleny Schillerové (za ANO) prý po ministerstvu zahraničí před rozhodnutím žádal další podklady, například k technickému stavu budovy, píše Deník N.

„V průběhu května jsme pak byli informováni, že ministerstvo zahraničních věcí po vyhodnocení všech aspektů od záměru nákupu dané budovy upustilo, a to zejména proto, že v souvislosti s covidem-19 došlo k zásadnímu zpoždění v jednání,“ vysvětlil mluvčí ministerstva financí.

Nebylo proto reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, dodal. „V tuto chvíli pracujeme s variantou, že budou pro předsednictví pronajaty prostory v komerční budově,“ doplnila mluvčí Černínského paláce.

Ministerstvo podle dřívějších informací zvažovalo koupit šestipatrový kancelářský dům v blízkosti unijních institucí. Kromě zastoupení země při EU se tam mělo přestěhovat například i české velvyslanectví v Belgii. Národní investiční plán, který vláda představila loni v prosinci, počítal na nákup nové budovy pro stálé zastoupení Česka v Bruselu se 723 miliony korun.