CVVM: Nejvíc lidí věří Babišovi a Bartošovi, největší nedůvěru budí Okamura

Z představitelů parlamentních stran lidé nadále nejvíc věří předsedům ANO Andreji Babišovi a Pirátů Ivanu Bartošovi, stoupla důvěra v šéfa ČSSD Jana Hamáčka. Největší nedůvěru vzbuzují šéfové SPD Tomio Okamura a lidovců Pavel Bělobrádek. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Informace o údajném únosu syna premiéra Babiše na Krym se podle CVVM do čísel významně nepromítly.

Nadále platí, že u všech zkoumaných politiků nedůvěra vždy převažuje nad důvěrou, upozornili autoři průzkumu. Andreji Babišovi počátkem měsíce věřilo 38 procent lidí, o dva procentní body méně než v listopadu. Naopak 55 procent lidí mu nevěřilo.

Ivanu Bartošovi věřilo 32 procent lidí, opačný názor má přesně polovina respondentů. Janu Hamáčkovi vzrostla důvěra o pět procentních bodů na 27 procent, téměř polovina lidí mu nevěří. 

Předseda ČSSD tak z třetí příčky sesadil Tomia Okamuru, kterému v uplynulém měsíci důvěra klesla z 31 na 26 procent. Stejný podíl lidí věřil místopředsedovi ANO Jaroslavu Faltýnkovi, důvěra v něj stoupla o tři procentní body.

Z dalších šéfů sněmovních politických stran Vojtěchu Filipovi z KSČM důvěřuje 24 procent, Petru Fialovi z ODS a Pavlu Bělobrádkovi shodně 22 procent lidí. Předsedovi TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi vyjádřila důvěru pětina dotázaných a lídrovi hnutí STAN Petru Gazdíkovi 16 procent.

Vyjádření důvěry či nedůvěry politikům
Zdroj: CVVM

Okamurovi nevěří dvě třetiny lidí

Největší nedůvěru budil počátkem prosince Tomio Okamura, nevěřilo mu 65 procent lidí, což bylo o pět procentních bodů víc než v listopadu. Nedůvěra v Bělobrádka zůstala na 60 procentech, nezměnila se ani u Filipa s 58 procenty a Babiše s 55 procenty. Následují Fiala, Gazdík a Bartoš. 

„V porovnání s předchozím výzkumem z listopadu 2018 bylo zaznamenáno jen velmi málo změn navzdory poměrně silným politickým turbulencím na vnitropolitické scéně v souvislosti s medializací kauzy údajného únosu Andreje Babiše mladšího a s tím spojeným pokusem opozice o vyslovení nedůvěry vládě,“ uvedlo CVVM.

Server Seznam Zprávy v listopadu zveřejnil reportáž, v níž Babišův syn řekl, že na Krym odjel nedobrovolně, protože ho jeho otec chtěl dostat z Česka kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž jsou oba obviněni. Hlasování o nedůvěře vládě vyvolané opozicí ve sněmovně Babišův kabinet přestál.

CVVM se v průzkumu mezi 1. a 13. prosincem dotazovalo 1078 lidí ve věku od 15 let. Podrobné výsledky zveřejnilo na webu.