Česká republika by se mohla zapojit do podpůrné operace pro obyvatele Pásma Gazy v polní nemocnici. Po jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Pokud se najde dohoda, musí ji schválit parlament. Černochová doufá v to, že by se tak případně stalo v řádu týdnů.
Čeští zdravotníci by mohli působit v polní nemocnici pro obyvatele Gazy, uvedla Černochová
Do operace by se mohl zapojit zdravotní tým. „Předpokládáme, že by polní nemocnice fungovaly na lodích,“ uvedla ministryně. O podporu Česko požádal izraelský ministr obrany Joav Galant při její návštěvě židovského státu minulý týden.
O záležitosti v pondělí Černochová diskutovala s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou. „Je připraven diskutovat se svými kolegy možnosti, které naše armáda má, tak abychom tomu požadavku vyšli vstříc. Pakliže se dohodneme, ať už s Itálií, Francií nebo Velkou Británií, a pošleme tam nějaké naše zdravotníky, tak to bude v souladu s článkem 43 ústavy a budeme dávat mandát standardním způsobem – obě komory parlamentu a vláda,“ dodala Černochová.
Ministryně minulý týden vyjádřila Izraeli solidaritu a jednoznačnou podporu v jeho boji proti teroristické organizaci Hamás. Ocenila kroky Izraele k navýšení humanitárních dodávek do Pásma Gazy a připomněla nedávnou českou pomoc v hodnotě několika milionů korun na podporu civilistů v Pásmu Gazy i izraelských zdravotnických organizací.
Izrael: Civilisty z Rafáhu evakuujeme
Izrael v Pásmu Gazy vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, které loni 7. října provedlo masivní přeshraniční útok, při němž zahynulo dvanáct set lidí. Dalších asi 250 osob palestinští ozbrojenci unesli do Pásma Gazy, zhruba stovku z nich propustili během dosud jediného příměří na konci listopadu. Izraelská odveta si podle úterního tvrzení úřadů ovládaných Hamásem za čtyři měsíce bojů vyžádala životy 28 473 Palestinců. Tyto údaje však nelze nezávisle ověřit a zahrnují také zabité bojovníky Hamásu a jiných ozbrojených skupin.
Mezinárodní společenství v čele se Spojenými státy se nyní snaží přesvědčit Izrael, aby upustil od plánované rozsáhlé pozemní operace v Rafáhu. Ve městě na hranici s Egyptem se tísní na jeden a půl milionu Palestinců, kteří tam během čtyř měsíců utekli před bombardováním. Plány na jejich evakuaci Jeruzalém zatím hotové nemá a moc dalších útočišť ve zničené enklávě není.
Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi ale podle webu The Times of Israel (ToI) v úterý prohlásil, že izraelská armáda před zahájením pozemní ofenzivy v Rafáhu plán vypracuje a umožní evakuaci tamních civilistů tak, jak to dělala dříve i na jiných místech v Pásmu Gazy.
„Víme, že je pro nás obtížnější bojovat v prostředí, kde je více než milion lidí a dalších deset tisíc bojovníků Hamásu,“ řekl Halevi. Armáda podle něj v minulých fázích války prokázala, že dokáže obyvatelstvo od bojů izolovat. „Máme na to schopnosti. Udělali jsme to v Gaze, udělali jsme to v Chán Júnisu, udělali jsme to v táborech uprostřed (pásma),“ řekl šéf armády. „Říkám na tomto místě, že obyvatelům Rafáhu bude umožněno se z oblasti evakuovat,“ řekl Halevi. „Není správné, aby byli občané, obyvatelé, rodiny v oblasti bojů. Kdy se tak stane? Jak se to stane? O tom rozhodneme, až přijde čas,“ dodal.
Podle zprávy listu Wall Street Journal navrhl Izrael jako jednu z možností postavení patnácti stanových městeček po 25 tisících stanech téměř po celé délce pobřeží pásma. Podle izraelských médií apeluje premiér Benjamin Netanjahu na armádu, aby v bojích rychle pokračovala. Kvůli mezinárodnímu tlaku chce operaci v Rafáhu ukončit dřív, než začne Ramadán, což je za necelý měsíc.