Česko se připravuje na volby. Schází lidé do komisí, pomoci mají dobrovolní hasiči

6 minut
Události: Česko se připravuje na volby
Zdroj: ČT24

Za měsíc budou Češi vybírat své zástupce do třinácti krajských zastupitelstev a také třetiny Senátu. Ve středu se začaly tisknout volební lístky a kompletní jsou i počty členů okrskových komisí. Podle odhadů resortu vnitra se letošní volby prodraží až o sto milionů korun. Města a obce už se začínají připravovat na nákup ochranných pomůcek.

Napříč Českem je potřeba obsadit asi třináct tisíc komisí a také zajistit náhradníky. Pomoci mají dobrovolní hasiči. „Dobrovolní hasiči vzhledem ke své struktuře mají poměrně plošné zastoupení v celé republice,“ nechal se slyšet náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Členové volebních komisí budou muset podepsat prohlášení, že nemají nařízenou karanténu a nejsou covid pozitivní. Školit se budou po menších skupinách. „Prezenčně budou školení jen předsedové a místopředsedové volebních komisí. Členové si budou tato školení streamovat,“ nastiňuje Mlsna.

V krajských volbách obvykle hlasuje kolem pětatřiceti procent voličů. Takovou účast před čtyřmi lety měla také obec Psáry. Starosta Milan Vácha (STAN) se obává, že letos kvůli koronaviru přijde k urnám méně občanů.

Vácha nyní řeší, jak připravit volební místnost tak, aby vyhovovala zpřísněným hygienickým opatřením. „Budeme regulovat příchod voličů, nicméně budeme stejně čekat na aktuální informace,“ předesílá.

  • Řádný termín krajských voleb a prvního kola voleb senátních: 2.–3. 10. 2020
  • V pátek 2. řijna jsou místnosti otevřeny od 14 hodin do 22 hodin
    V sobotu 3. října od 8 hodin do 14 hodin
  • Druhé kolo senátních voleb se uskuteční 9. a 10. října 2020. Místnosti budou opět otevřeny od 14 do 22 hodin v pátek a od 8 do 14 hodin v sobotu.
  • Lidé s koronavirem a lidé v karanténě budou moci hlasovat alternativně:
  • Drive-in hlasování (z auta): 30. září od 7 do 15 hodin
    Pobytová zařízení sociálních a zdravotních služeb v karanténě: 1. 10. od 7 do 22 hodin a 2. 10. od 7 do 18 hodin
    Přenosná volební schránka
    2. 10. od 7 do 22 hodin a 3. 10. od 7 do 14 hodin

Aby opatření splnil, už pořídil dostatek dezinfekce a ochranných prostředků pro komisi i voliče – konkrétně 2500 jednorázových roušek a 150 respirátorů. Členové volební komise budou sedět za plexiskly, která obec pořídila už na jaře.

S přípravou voleb začali i v Brně. Ve volební komisi v Brně-středu poprvé zasedne právnička Zuzana Posseltová. „Všimla jsem si, že je letos málo volebních komisařů, tak jsem se rozhodla, že tady tímto způsobem pomůžu,“ popisuje svou motivaci.

Podle mluvčí městské části Kateřiny Dobešové odříkali svou účast v komisích zejména senioři. „Pravděpodobně z důvodu, že se bojí o své zdraví,“ konstatuje Dobešová.

Volby z auta či u zvláštních komisí

Kvůli koronavirové pandemii letos ministerstvo vnitra představilo alternativní způsoby volby. Zvláštní stanoviště pro voliče nemocné a v karanténě bude ve středu 30. září v každém okresním městě. Krajské úřady vybraly místa, kam bude moci volič přijet autem a odevzdat hlas přímo z vozu. Tímto způsobem ale mohou volit pouze lidé s koronavirem nebo nařízenou karanténou. Na jiná infekční onemocnění se zákon nevztahuje.

Celý proces hlasování z auta bude trochu připomínat objednávku rychlého občerstvení. Místo sáčku se sendvičem ale půjde o obálku s hlasovacím lístkem. Tam, kde se volí do Senátu, dostane obálky dvě. „Určitě to bude dobrodružství, protože nikdo z nás neví o téhle práci vůbec nic,“ připouští úřednice magistrátu Hradce Králové a kandidátka na zapisovatelku Monika Komárková. Dodává ale, že obavy nemá.

64 minut
90’ ČT24: Pravidla pro podzimní volby v Česku
Zdroj: ČT24

Seznamy voličů sestaví hygienici do večera 29. září. „Krajská hygienická stanice odevzdá seznamy osob, které jsou v izolaci nebo v karanténě krajskému úřadu,“ popisuje proces vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.

Hlasovací lístky ze zvláštních stanovišť se budou sčítat na hejtmanství. „Budeme pro ty účely vybaveny rukavicemi, také se uvažovalo o nějakém ionizátoru,“ říká Štěpánka Blažková z krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

V dalších třech dnech do konce voleb, tedy do soboty 3. října, objede zvláštní komise uzavřené pobytové ústavy a navštíví voliče nemocné či v karanténě doma. V obvodech s druhým kolem voleb do Senátu si komise činnost zopakují o týden později.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 21 mminutami

Policie obvinila tři lidi kvůli drogové činnosti, dle médií i Vémolu

Policie obvinila tři lidi ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. V úterý o tom informovala mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Podle médií je mezi nimi i MMA zápasník Karel „Karlos“ Vémola. Obviněným hrozí deset až osmnáct let vězení. Zda budou kriminalisté pro obviněné navrhovat vazbu, upřesní podle Šmoldasové později.
před 4 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 4 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 5 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
před 14 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 16 hhodinami

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
před 16 hhodinami

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...