Česká republika předá Mezinárodnímu trestnímu soudu konkrétní důkazy o válečných zločinech na Ukrajině. České televizi to řekla šéfka tuzemských žalobců Lenka Bradáčová s tím, že do Prahy přijede o vyšetřování jednat prokurátorka haagského tribunálu. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) již má svědectví od několika desítek lidí, převážně uprchlíků z Ukrajiny.
Česko předá Mezinárodnímu trestnímu soudu důkazy o válečných zločinech na Ukrajině
Konkrétní svědectví o mučení ze strany ruských vojáků přicházejí z Buče, Irpně nebo Charkova. Detektivové NCOZ se vyšetřováním válečných zločinů na Ukrajině zabývají již pátý měsíc. Shromažďují důkazy a svědectví zejména od obětí, které uprchly do Česka, nebo od jejich příbuzných.
„V rámci mého jednání v Haagu u Mezinárodního trestního soudu se dojednalo, že přijede jedna z prokurátorek. Pokusíme se už v této chvíli dát nějakou analýzu důkazů pro potřeby soudu,“ řekla České televizi Bradáčová.
Při vyšetřování čerpá policie informace také ze sociálních sítí a dalších médií. Svědci se jí hlásí především prostřednictvím internetového formuláře.
„Mohu sdělit, že se jedná o řád desítek lidí. Ještě bych podotkl, že ten konkrétní formulář si prohlíželo několik stovek osob,“ sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
O spolupráci v minulých týdnech jednala v Česku také ukrajinská poslankyně Kyra Rudyková. „Obecně je tam 700 tisíc nahlášených válečných zločinů, tak si můžete představit, jak těžké je vše zdokumentovat a připravit pro mezinárodní trestní soud,“ uvedla s tím, že na Ukrajině s dokumentací pomáhají specialisté z Kanady, USA a dalších zemí.
Válečné zločiny na Ukrajině v současné době samostatně vyšetřuje čtrnáct států Evropské unie. Podle agentury Eurojust státy EU prověřují zhruba třicet tisíc případů válečných zločinů.