Podvodníci vzali klientům bank přes miliardu. Počet útoků byl loni trojnásobný

3 minuty
Události: Podvodů na internetu přibývá
Zdroj: ČT24

Banky v Česku loni zaznamenaly 69 685 klientů, které napadli kyberpodvodníci. Je to trojnásobek proti předchozímu roku. Jde jak o případy, kdy klienti přišli o peníze, tak o neúspěšné pokusy. Škoda činila 1,35 miliardy korun, informovala Česká bankovní asociace. Podle statistik Policie ČR činil loni celkový nárůst kyberpodvodů v Česku 5,5 procenta, byl tak nejnižší od roku 2017.

Průměrná škoda na jednoho klienta banky loni dosáhla 19 357 korun. Zatímco v první polovině roku byla téměř 22 tisíc korun, ve druhém pololetí to bylo 19 tisíc korun. Tento pokles je podle výkonné ředitelky asociace Moniky Zahálkové výsledkem kontrolních procesů bank.

„Moderní technologie, do kterých banky investují významnou část svých rozpočtů, umožňují rychle identifikovat a zastavit podezřelé transakce dříve, než mohou způsobit výraznější škody,“ uvedla Zahálková. Odpovědnost podle ní není jen na bankách, ale především na klientech samotných, kteří se kvůli neznalosti stávají snadným terčem pro takzvané e-šmejdy.

„V posledních letech jsme svědky bezprecedentního nárůstu on-line kriminality. Útoky e-šmejdů jsou stále sofistikovanější, využívají nové metody a je stále těžší rozeznat, že jde o kyberpodvod,“ doplnil Ondřej Penc z odboru oddělení prevence policejního prezidia. Policie ČR v loňském roce evidovala 19 592 nahlášených případů. Rozdíl mezi počty škod vyčíslených asociací a policejními čísly je podle něj v tom, že řada podvedených klientů na policii nejde a nepodá trestní oznámení.

Významně se zvýšila důmyslnost a sofistikovanost kyberpodvodů. „Stále vynalézavější jsou podvodníci na sociálních sítích, kde je velmi snadné najít oběť. Mezi nejzávažnější typy podvodů nadále patří podvodné navolávání, takzvaný vishing. Je o to nebezpečnější, že e-šmejdi dokážou nejen věrně napodobit i telefonní číslo instituce, za kterou se vydávají, ale s využitím umělé inteligence i hlas a podobu toho, za koho se vydávají. Je tak stále těžší rozeznat podvodný telefonát od toho pravého,“ zmínil Penc.

Vydávají se za přepravní služby či banky

Podvodníci se vydávají například za přepravní služby, kdy lidem posílají SMS zprávy o změně doručení balíku, která vypadá jako od České pošty. Jedním z poškozených byl Ondřej Brzoň. „Svým způsobem si to doteď vyčítám. Na druhou stranu to bylo těsně před Vánoci, čekal jsem několik balíčků. (...) To vypadalo úplně přesně jako stránky České pošty. Byly tam jenom malé detaily, ve kterých bych to poznal,“ podotýká.

Na podvod ho upozornila sama banka, která platbu přes pět tisíc korun zablokovala. Odcházela totiž do podezřelé instituce. I tak musel Ondřej Brzoň změnit kartu i veškerá svá hesla. Další den případ oznámil na policii. Od té mu následně přišel dopis, že je případ odložen, pachatel se nenašel a že jsou poškození i jiní lidé.

Podle Pence je objasněnost v těchto případech kolem čtrnácti procent. „Velká callcentra jsou v zahraničí a organizované skupiny operují odtamtud. (...) Vždy je dobré to nahlásit, protože policisté případy spojují do sérií,“ dodal.

Podvodníci se ale nevydávají jen za přepravní služby, stále častěji také za investiční společnosti, prodejce na internetových tržištích nebo přímo za banky. „Setkáváme se s tím, že klienti bývají od útočníků navedení, že mají potvrdit, že je všechno v pořádku, a bance řeknou, aby platbu pustila – a pak už jsou peníze opravdu pryč,“ dodává předseda pracovní skupiny České bankovní asociace pro kybernetickou bezpečnost.

„Množství zaznamenaných útoků odpovídá obecnému nárůstu podvodů na internetu, včetně takzvaných deepfakes. Tyto podvody jsou přímo spojeny s rozvojem generativní umělé inteligence. Zaznamenáváme výrazný rozdíl mezi vysokou schopností podvodníků vytvářet tyto útoky a obecným povědomím o schopnostech umělé inteligence v běžné populaci,“ řekl také ředitel pro AI ve společnosti Creative Dock Adam Hanka. Vzhledem k rostoucí sofistikovanosti podvodů je podle něj důležité, aby nejen banky, ale i státní instituce investovaly do zvyšování informovanosti veřejnosti.

Česká bankovní asociace v loňském roce pokračovala ve vzdělávací kampani #nePINdej!, která upozorňuje na sílící nebezpečí podvodů na internetu. Formou testu na www.kybertest.cz se zájemci mohou rychle a snadno naučit, jak rozpoznat kybernetické útoky a jak jim nenaletět.

„Kybertest si k dnešnímu dni vyzkoušelo přes 315 tisíc lidí, průměrné skóre bylo 74 procent. Nejnižší skóre měli mladiství ve věku 12 až 17 let a lidé nad 56 let, kteří dosáhli stejného skóre, tedy 71 procent,“ uvedla Zahálková. Asociace podle ní bude v kampani pokračovat i letos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 8 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 38 mminutami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 9 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 9 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 9 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 13 hhodinami
Načítání...