V Česku se objevují nové formy kyberkriminality. Podvodníci se například vydávají za falešné bankéře a oběť vystraší tím, že si na ni někdo chce vzít úvěr. Nakonec se jim podaří člověka přesvědčit, aby peníze vybral a vložil na údajně bezpečný účet, který má ale pod kontrolou daný útočník. Další ze způsobů je, že se na jednu oběť nabalí hned několik na sobě nezávislých podvodníků, kteří se ji snaží obrat znovu a znovu pod dalšími legendami. U jedné takové situace natáčela i Jana Neumannová a Ondřej Golis ze štábu Reportérů ČT. Zachytili, jak útočník svou oběť přemlouvá ke sdělení citlivých bankovních údajů.
Gang kyberpodvodníků se snaží z lidí vylákat údaje i peníze. Reportéři ČT zachytili postup útočníka
Pan Jaromír Šťastný má zkušenosti hned s několika podvodníky. Nejdříve se stal obětí podvodu s kryptoměnami, kdy investoval do bitcoinů a přišel téměř o všechny své životní úspory. „Zasáhlo mě to tak, že jsem týden v podstatě nebyl schopen jíst, nebyl jsem schopen spát, úplně mě to vyřadilo ze života.“ Nechtěl se ale tak rychle vzdát. Snažil se získat bitcoiny zpět. Jak se ale ukázalo, narazil opět na podvodníky. Poté, co to zjistil, obrátil se na Českou televizi.
Útočník Jaromíru Šťastnému slíbil, že mu zajistí návrat peněz z jeho bitcoinové peněženky. Navedl jej k tomu, aby si do počítače nainstaloval aplikaci a sdělil přihlašovací údaje. „Útočník se snažil dostat pod kontrolu počítač, na kterém byla oběť, a pomocí aplikace sledovat, co dělá,“ vysvětluje etický hacker Daniel Hejda. „Ve chvíli, kdy si uživatel stáhnul aplikaci, kdy mu předal User ID – uživatelské číslo a heslo, tak v tu chvíli útočník mohl sledovat plochu uživatele,“ dodává. Muž se následně snažil od pana Šťastného získat údaje k bankovnímu účtu.
Podle kriminalisty Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Ondřeje Kapra je to stejné, jako kdyby si člověk pozval někoho cizího domů. „Stejně tak někoho pozvete do počítače a vůbec nevíte, na co pachatel kouká, co tam dělá za vás,“ podotýká Kapr. „Nevíte, jestli se chce jenom podívat, kolik tam máte peněz, o kolik dalších peněz by vás mohl okrást, jakou máte možnost půjček, nebo jestli za vás převezme kontrolu a přímo si provede transakce,“ dodává. Zmínil, že útoků přibývá. „Jsou velmi nebezpečné, protože jsou čím dál sofistikovanější. Manipulace je v současnosti tak silná, že se může nachytat každý z nás.“
Policistům se už v polovině dubna podařilo dopadnout gang falešných bankéřů, přičemž šlo o největší objasněný případ v kybernetické kriminalitě. Celkem deset lidí – mezi nimi osm Čechů, jeden občan Ukrajiny a jeden z Běloruska – je nyní ve vazbě. Policie je pozatýkala v Česku i na Ukrajině, kde měli call centrum. Pachatelům hrozí až 12 let vězení.
Celou reportáž můžete zhlédnout ve videu v perexu článku.