Červíček do čela policie nepatří, zní závěr ministerské komise

Praha - Policejní prezident Martin Červíček je ve své funkci policejního šéfa neoprávněně, vyplývá z doporučení poradní komise ministra vnitra Martina Peciny. Červíček byl podle závěrů komise odvolán z předchozí funkce náměstka neoprávněným funkcionářem, a tak nemohl být ani jmenován policejním prezidentem. Členové komise tak Pecinovi doporučili zrušit Červíčkovo odvolání z funkce náměstka policejního prezidenta, které předcházelo jeho jmenování do čela sboru. Zrušit by tak měl podle komise Pecina i to. Červíček se hodlá v případě svého odstranění bránit - proti rozhodnutí ministra je připraven podat takzvaný rozklad, případně i žalobu k soudu.

Podle závěrů komise neměl Červíčka odvolat z pozice náměstka policejního prezidenta tehdejší ministr vnitra Jan Kubice, ale další z náměstků Pavel Osvald. „Pochybení spočívá v tom, že pan Kubice nebyl oprávněn odvolat pana Červíčka z pozice náměstka,“ uvedl člen komise a místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Daniel Bláha.

Hlasování čtyřčlenné komise nebylo jednomyslné. Pro Červíčkovo odvolání z funkce se vyjádřili tři ministerští úředníci, Bláha se postavil proti. „Budu podávat oponentní stanovisko. První na pořadí v rozhodování byl pan Červíček a ten logicky nemohl rozhodovat sám o sobě a logicky o něm nemohl rozhodovat ten, kdo byl v pořadí pod ním. Tudíž tuto věc sice zákon o služebním poměru neřeší, ale z povahy věci je jasné, že pokud nemohu rozhodovat sám o sobě, musí o mně rozhodovat nadřízený,“ řekl pro ČT.

Právní tahanice zřejmě nekončí

Advokát a zmocněnec Martina Červíčka Josef Kopřiva považuje argument komise za scestný, navrch odporující právním předpisům. Podle něj se verdikt komise opírá o rozkaz 21 z roku 2012, který vymezuje zastupitelnost policejního prezidenta. Na jeho základě komise došla k závěru, že ministr nemohl odvolat Červíčka z funkce náměstka a následně ho jmenovat policejním prezidentem. Kopřiva tvrdí, že tento rozkaz 21, který vydal Petr Lessy, neoprávněně zrušil ustanovení organizačního řádu, kde je zastupitelnost policejního prezidenta vyřešena už od roku 2008. „Když pan ministr vnitra odvolá pana Červíčka, podáme rozklad. Až o něm pan ministr rozhodne, podáme žalobu u správního soudu,“ dodal Červíčkův advokát.

Petr Lessy a Martin Červíček (archivní foto)
Zdroj: Igor Šefr/ČTK

Chovanec míří na Pecinovo místo, zatím stojí za Červíčkem

Pokud se Pecina přikloní k doporučení komise, pak do křesla policejního prezidenta usedne skutečně Petr Lessy, jeho současný dubl Martin Červíček by se pak stal jeho náměstkem. Vzhledem k rodící se nové vládě je relevantní také stanovisko Pecinova pravděpodobného nástupce Milana Chovance (ČSSD), který na celou záležitost pohlíží z poněkud odlišného úhlu: „Aby pan Červíček zůstal minimálně do té doby, než se rozhodne o tom, zda informace, které uvádí Martin Pecina, jsou relevantní.“

Pecina nedávno navrátil odvolaného šéfa policie Petra Lessyho do služby s odůvodněním, že musí konat na základě pravomocného verdiktu, který Lessyho před zákonem očistil. Zahájil rovněž přezkumné řízení, které mělo ve chvíli dvojvládí v čele policie vyjasnit, kdo zůstane jediným policejním prezidentem.

Lessyho propustil ze služebního poměru v srpnu 2013 tehdejší ministr Jan Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zcela zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. Zasáhnout do kauzy ale může ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s případným dovoláním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát bude volit adepty na ombudsmana a řešit zahraniční a bezpečnostní politiku

Především volbou kandidátů na funkci veřejného ochránce práv se ve středu bude zabývat Senát. Ze šesti nominovaných, mezi něž patří zástupce současného ombudsmana Vít Alexandr Schorm nebo bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, mají sněmovně navrhnout dva adepty. České konference rektorů už navrhla Schorma a právničku z úřadu ombudsmana Evu Kostolanskou.
před 1 hhodinou

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 7 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 7 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 7 hhodinami

Letouny L-159 patří k protivzdušné obraně, jež je prioritou, řekl ministr Zůna

Bitevní letouny L-159 jsou součástí protivzdušné obrany státu, která je prioritou. Na úterním jednání sněmovního branného výboru to řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). O část strojů stojí Ukrajina. Podle Zůny mají letadla nalétánu zhruba pětinu životnosti a jejich prodej by nebyl z českého pohledu vzhledem k jejich bojové a užitné hodnotě vůči nižší zbytkové hodnotě výhodný. Prodej v pondělí odmítla i vláda.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 11 hhodinami
Načítání...