Letošní Cenu zmocněnkyně vlády pro lidská práva získaly v úterý přes dvě desítky lidí či projektů. Odnesli si ji zástupci a zástupkyně organizací za pomoc těm, kteří porušování práv čelili či čelí. Cena in memoriam pak připadla psychologovi Radku Ptáčkovi za ochranu práv dětí. Mezi vyznamenanými byla například zakladatelka projektu Dobrodějna Lenka Helena Koenigsmark nebo Tobiáš Frýdl s projektem Víra v barvách duhy.
Cenu zmocněnkyně pro lidská práva získal projekt Dobrodějna nebo Víra v barvách duhy
Když začala ruská plnohodnotná válka na Ukrajině, uspořádala Lenka Helena Koenigsmark jednorázovou sbírku potřebných věcí pro tamní obyvatele. „Pak se na nás začali obracet lidi a říkali: ‚My vám dáme tohle a tohle.‘ Já jsem říkala, tak to je hezký, ale v garáži doma to asi úplně mít nemůžu. A tak vznikla Dobrodějna,“ vzpomíná zakladatelka projektu.
Projekt se postupně rozšířil a nyní si už mohou pro pomoc od Dobrodějny přicházet i samoživitelé a samoživitelky nebo senioři v nouzi. Vše, co dobročinná organizace lidem dává, má od dárců. Největší zájem je o jídlo. „Máme v kartotéce tři tisíce lidí, tak jsme museli zavést, že můžou přijít jednou za týden pro něco nebo jednou za čtrnáct dnů, protože není tak lehké to jídlo sehnat,“ dodává Koenigsmark, která nyní získala cenu v kategorii dobrovolnictví.
Ocenění dostala i Galyna Andreytsiv z Pražského Majdanu, lektor první pomoci z organizace ZDrSEM Štěpán Mikula. Za advokační činnost mají ocenění Klára Chábová z Nadačního fondu Krok domů na podporu mladých po odchodu z dětských domovů, Alena Jančíková z České asociace paraplegiků CZEPA a advokátka Adéla Hořejší.
Podpora LGBT+ lidí v církvích
V kategorii Inovace získal cenu Tobiáš Frýdl s projektem Víra v barvách duhy, který se zaměřil na podporu LGBT+ lidí v církvích a bourání stereotypů spojených s queer identitou. „Mě mrzí, že ve veřejném prostoru pořád převládá představa o tom, že křesťané se musí automaticky vymezovat ke queer tématům,“ podotýká Frýdl, jehož otec je farářem Církve československé husitské.
Chtěl proto ukázat, že i v církvi jsou lidé, kteří například se sňatky homosexuálních párů nemají problém. V projektu měl na padesát respondentů z řad různých církví. „Jsou to vzdělaní lidé, profesoři, lidé, kteří se opravdu třeba Biblí zabývají celý život a dokážou si to i vyargumentovat,“ podotýká Frýdl.
Lenka Helena Koenigsmark i Tobiáš Frýdl říkají, že si Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva váží, ale že je zároveň pro ně i určitým závazkem, aby ve své práci dál pokračovali.
Další ocenění
Dále v kategorii Inovace ocenila Šimáčková Laurenčíková Gabrielu Lepkovou a Barboru Konrády za zařízení pro děti v organizaci Prostor Pro a Ilonu Burgrovou a Denisu Kubovou z Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru.
Cenu v kategorii Přímá podpora získali dlouholetá ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová, primář dětského oddělení nemocnice v Havířově Hynek Canibal a vedoucí služeb organizace Rosa na pomoc obětem domácího násilí Branislava Marvánová Vargová. „Uznáváme nejen jejich empatii, ale také odvahu a rozhodnost stát v popředí a poskytnout konkrétní a nezbytnou pomoc přímo na místě,“ uvedla zmocněnkyně.
In memoriam byl oceněn psycholog Radek Ptáček
V kategorii Osvěta a vzdělávání patří mezi oceněné Jiří Krejčí z Institutu Pallium, který se zaměřuje na dětskou paliativní péči. Cenu zmocněnkyně udělila i zakladatelce Mezinárodního vězeňského společenství Gabriele Kabátové a duchovnímu Starokatolické církve Petru Janu Vinšovi za dlouhodobé prosazování práv osob LGBTQ+ v ekumenickém prostředí.
Za zvládnutí mimořádné výzvy získal ohodnocení spolek studentů psychologie z Univerzity Karlovy s názvem Peerko za podporu těch, jichž se dotkla loňská střelba na pražské filozofické fakultě. K laureátům patří i šéfka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová či právníci Markéta Řádková a Daniel Bartoň, kteří přispěli k nové definici znásilnění.
Šimáčková Laurenčíková ocenila in memoriam psychologa Radka Ptáčka, který letos zemřel. Podle zmocněnkyně zasvětil celý svůj život ochraně práv dětí a jeho schopnost spojovat odborné znalosti s lidským přístupem ovlivnila nejen debatu expertů, ale hlavně život řady dětí a rodin. Prosazoval mimo jiné uzákonění nepřijatelnosti fyzických trestů u dětí či změny v péči o duševní zdraví. Přispěl k řadě systémových změn.