Část senátorů chce smlouvu s Vatikánem poslat Ústavnímu soudu

3 minuty
Události: Spor o smlouvu mezi Českem a Vatikánem
Zdroj: ČT24

Část senátorů chce poslat smlouvu mezi Českem a Vatikánem ještě před jejím schvalováním v horní parlamentní komoře k Ústavnímu soudu, zjistila ČT. Někteří senátoři totiž mají pochybnosti, jestli smlouva příliš neposiluje práva katolické církve v české společnosti, například v otázce zpovědního tajemství.

V listopadu 2008 Ústavní soud rozhodoval o souladu Lisabonské smlouvy s ústavou ještě před tím, než ji schvaloval Senát. Podobný předběžný přezkum nyní chce část senátorů v případě smlouvy Česka s Vatikánem. Musela by s tím však souhlasit nadpoloviční většina horní komory.

„To nejvíc řešené je zpovědní tajemství. Dochází jednak k věcnému rozšíření zpovědního tajemství a o tom, na koho se bude vztahovat, pokud bude tato úmluva ratifikovaná, bude rozhodovat církev,“ sdělil předseda senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska (SEN 21).

Baxa: Návrh bychom projednali přednostně

Někteří senátoři se ještě rozhodují, jestli přezkum podpoří už před schvalováním horní komorou, nebo až poté, co by smlouvu případně schválila. „Obecně jsem pro přezkoumání Ústavním soudem. Otázkou je, jestli před, nebo po,“ uvedl předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí Jan Sobotka (STAN).

„Text smlouvy opravdu nerozšiřuje zpovědní tajemství na další osoby, je to přímo v souladu s trestním zákoníkem a občanským soudním řádem,“ je přesvědčen předseda klubu senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra (ODS).

Šéf Ústavního soudu Josef Baxa ujišťuje, že by případný návrh senátorů na přezkum projednal soud přednostně. „Jsou to věci, kde – jak se říká – všeho necháme, pokud taková věc přijde, protože je to vlastně předběžná kontrola ústavnosti. Ratifikační proces nemůže být dokončen,“ vysvětlil.

Senát se smlouvou začne zabývat za dva týdny

Horní parlamentní komora začne smlouvu projednávat ve čtvrtek 23. ledna. Ještě před tím ji ale posoudí senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Pokud senátoři za dva týdny smlouvu odhlasují, doputuje zřejmě k Ústavnímu soudu poté, co skončí schvalovací proces.

„Mám předpřipraveno sedmnáct podpisů a podáme ten návrh k Ústavnímu soudu jako skupina senátorů s tím, že to naše podání má odkladný účinek,“ řekl Láska.

Sněmovna v prvním čtení projednala smlouvu mezi Českem a Vatikánem 19. a 20. prosince. Definitivně hlasovat by o ní mohli poslanci v první polovině března. Při prvním projednávání smlouva ve sněmovně hladce prošla. Podobnou úmluvu s Vatikánem má šestnáct zemí Evropské unie, mezi nimi i všechny sousední státy České republiky.

Ve smlouvě jsou „velmi sporné body“, míní Šípová

Člen senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Tomáš Czernin (TOP 09) se domnívá, že smlouva je „prakticky právní ošetření stávajícího stavu“. „Víme, že vztahy mezi státem a církví jsou dobré a je pouze potřeba to právně zakotvit,“ uvedl.

Podle místopředsedkyně výboru pro záležitosti Evropské unie Adély Šípové (za Piráty) není potřeba smlouvu uzavírat rychle, svoboda vyznání katolíků je na území Česka dobře garantována, poznamenala. „Domnívám se, že pokud máme určité pochyby a nejasnosti o charakteru smlouvy a o tom, jaké bude mít důsledky, tak je na místě využít té možnosti, kterou nám zákon dává, a tedy poslat ji k předběžnému posouzení v souladu s ústavním pořádkem k Ústavnímu soudu,“ sdělila Šípová s tím, že jsou ve smlouvě „velmi sporné body“. Prozkoumání Ústavním soudem se nebrání ani Czernin.

Jedním ze sporných bodů je, že smlouva pracuje s termínem pastorační pracovník, což ale nemá oporu v jiné části českého práva. To znamená, že jeden z bodů, které kritici této smlouvy připomínají, je to, že církev bude moci sama určit, kdo bude moci držet zpovědní tajemství.

16 minut
Události, komentáře: Omezí vatikánská smouva český právní řád?
Zdroj: ČT24

„Je zde rozdíl v pojmech, které používá církev, a v pojmech, které používá stát. Nemůžeme tyto pracovníky označit jako duchovní, protože tento pojem nepoužívají všechny církve. Každá církev musí doložit, jaký způsobem se její členové stávají duchovními. Neobávám se, že by se nějakým způsobem zpovědní tajemství rozšiřovalo,“ uvedl Czernin.

Podle Šípové je smlouva nevyvážená a obsahuje pouze povinnosti pro Česko. „Je to v rozporu s principem suverenity Česka, kdy se v určité oblasti vzdává některých principů trestního práva a de facto opouští věci, které jsou problematické – a to jsou například oběti sexuálního násilí. Mně vadí, že smlouva neobsahuje povinnosti Vatikánu, aby se těmto věcem předcházelo,“ poznamenala. Domnívá se, že existuje riziko, že smlouva rozšiřuje seznam lidí, kteří mohou být chráněni.

„Nepřipadá v úvahu, že by kostelník nebo ministrant byl v režimu zpovědního tajemství,“ nesouhlasil Czernin. „Smlouvou se zabývaly ministerstva a expertní komise, myslím tedy, že je smlouva dostatečně dobře připravená,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý politik, novinář a cestovatel Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
před 14 mminutami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
12:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
11:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 6 hhodinami

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 8 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 9 hhodinami
Načítání...