Část členů rad České televize a Českého rozhlasu by měl nově volit podle návrhu ministerstva kultury Senát, a to třetinu. Zvýšit se má také minimální počet hlasů potřebných pro zvolení nebo odvolání generálních ředitelů obou veřejnoprávních médií. Novelu, která je po připomínkovém řízení, novinářům představil ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Část radních ČT a ČRo má podle návrhu ministerstva kultury volit Senát
„Základním cílem novely je stabilita pro veřejnoprávní média,“ zdůraznil Baxa. Přispět by k ní podle něho mělo i to, že by nově nebylo možné odvolat rady jako celek, ale jen jednotlivé členy.
V současnosti volí radní České televize a Českého rozhlasu výhradně sněmovna. Nově by podle návrhu poslanci vybírali v případě televizní rady deset členů a senátoři pět. Do Rady Českého rozhlasu by dolní komora volila šest členů a horní komory tři členy. Ke zvolení generálního ředitele České televize by bylo nutných nejméně jedenáct hlasů místo současných deseti a ke zvolení generálního ředitele Českého rozhlasu sedm hlasů místo nynějších šesti.
Z Baxova vyjádření dále vyplynulo, že novela předpokládá konec rad obou veřejnoprávních médií ve složení, v němž aktuálně budou. Nové rady by měly být zvoleny podle ministra do dvou měsíců po účinnosti předlohy, která také rozděluje funkční období radních volených sněmovnou a radních volených Senátem.
Ministr věří v dohodu
Z horní komory už zazněly hlasy, podle nichž by měl mít Senát co nejvyrovnanější podíl na volbě členů rad, nikoli jen třetinový. Baxa uvedl, že se o podílech obou komor vedla debata mezi vedeními vládních stran. Zapojení Senátu, byť třetinové, je podle Baxy významná změna a v kombinaci se zvýšením kvora pro volbu nebo odvolání generálních ředitelů zabraňuje tomu, aby členové zvolení sněmovnou mohli obejít členy zvolené horní komorou. „Kombinace dává senátní nominaci poměrně velkou váhu,“ řekl Baxa. Dodal, že na debatu se senátory je připraven a věří v dohodu.
Rady veřejnoprávní televize a rozhlasu představují nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do jejich pravomoci patří například schvalování rozpočtu nebo volba generálních ředitelů.