Byli na místě střelby a teď se s tím vyrovnávají. Se záchranáři, policisty i přeživšími natáčeli Reportéři ČT

39 minut
Reportéři ČT mluvili se záchranáři, policisty i přeživšími střelby na univerzitě
Zdroj: ČT24

Byli na místě tragické střelby na filozofické fakultě a teď se s tím vyrovnávají. O tom, co prožili, chtějí sami mluvit a své pocity sdílet. Ubližuje jim i nenávist, která se šíří na sociálních sítích. Speciální vydání Reportérů ČT se věnovalo přeživším i těm, kteří zasahovali 21. prosince na Filozofické fakultě UK.

„Na operačním středisku hasičského sboru sloužím téměř 29 let, ale musím říct, že 21. prosinec pro mě byl asi psychicky nejnáročnější a řekl bych, že i nejhorší den, který jsem na operačním středisku zažil,“ míní vedoucí směny operačního střediska pražských hasičů Pavel Boček. Zásadou je prý nenosit si práci domů, tenhle případ se ale prý „pod kůži dostal“.

„Když jsem přišla na dispečink a viděla spousty linek, které začaly zvonit, odhodila jsem věci a šla jsem je zvedat. Prvních pár hovorů byly dívky, které byly na škole a prosily o pomoc,“ sděluje vedoucí operačního střediska pražské záchranné služby Jana Poštová. Okamžitě se prý na místo posílaly posádky a rozběhl se proces mimořádné události.

„Začaly chodit i tísňové esemesky, kdy lidé, kteří nemohli ani mluvit, psali, že jsou v ohrožení života – v tu chvíli jsme skutečně tady všichni úplně strnuli,“ uvádí Boček. „V první fázi jsme tam byli asi čtyři záchranáři a na jednoho záchranáře jsme měli dva až tři pacienty. Musíte si sami připravit infuzní set. V tu chvíli jsem zjistil, že se mi třepou ruce,“ sděluje záchranář Jiří Strašek.

Odžít si to

Na místo byly povolány i desítky psychologů a interventů od policie a hasičů, kteří se v prvních chvílích věnovali evakuovaným studentům. Na lidi ze záchranných složek, kteří na fakultu zamířili, dopadaly emoce po skončení zásahu. „Určitě je velmi důležité sdílení a propojení. Jsme jenom lidé a potřebujeme si to odžít. (...) I my jsme brečeli,“ dodává Poštová. Podle psychologů neexistuje univerzální návod pro všechny, jak se s takovou událostí vyrovnat, pomáhá ale například sdílení pocitů.

„Co se týká emočních důsledků, tak na sobě pozoruji, že jsem prchlivější. Takové ty náhlé úzkosti máte taky. Že se vlastně nic nijak zvlášť neděje a najednou je vlastně něco špatně a vy ani nevíte co. Najednou jste ohroženi,“ popisuje David Vichnar, jenž na fakultě pracuje jako odborný asistent. V době střelby přišel na fakultu, poté uvázl ve výtahu.

Telefony, které zvonily

„V místnosti, kde bylo nejvíc zraněných a nejvíc usmrcených lidí, tak byly mobilní telefony, které zvonily,“ vzpomíná zasahující policista Jan Ušák. „Člověk, byť to nechtěl, tak viděl, že volá táta, máma... A to bylo hrozně těžké,“ dodává další ze zasahujících policistů Jakub Sauer. Na místě střelby byli jedni z prvních policistů v řádu jednotek minut.

„Před těmi svátky je to těžké a každý to řešil jinak. Já jsem se prostě musel restartovat alkoholem. Je to tak, protože to nešlo. Vstřebat to, pochopit to, člověku se to samozřejmě vrací,“ říká Sauer. Záchranář Strašek vzpomíná, že mu po zásahu běhaly obrazy z něj před očima. „Zjistíte, že jste unavení, že nemůžete usnout, nemůžete spát a vlastně zjistíte, že prožíváte posttraumatickou poruchu,“ uvádí.

Strašek uvádí, že dostal i jednu nečekanou podporu. Od dívky, která měla poranění obou kotníků, před ní ale dostávali přednost pacienti se závažnějším poraněním. „Když už se konečně dostala řada na ni, že by měla odjíždět, tak mi řekla: ‚Já ještě ne, odvezte támhle tu paní, ta vypadá, že to potřebuje víc.‘ A to pro mě v tu chvíli bylo takové osobní hrdinství té slečny, že zažila takový zážitek a dá přednost někomu jinému před sebou,“ sděluje.

Trestní oznámení na poslance

Příspěvků, ve kterých jejich autoři střelbu zpochybňují, projevují se nenávistně, nebo čin schvalují a vyhrožují jeho napodobením, se objevily stovky. Řadu z nich už kontaktovala policie a některé zadržela. „Těm lidem bych asi přála, aby tady seděli s námi, aby si stejně jako každý z nás zvedli sluchátko, kde pláče mladý člověk, prosí o pomoc, prosí o život,“ říká Poštová.

Policie už v případech zpochybňování či schvalování střelby jedná. „Podnětů jsme dostali stovky. Přibližně 150 z nich jsme vyhodnotili jako opravdu relevantní a v 85 případech byly dokonce zahájeny úkony trestního řízení. Zajímavostí je, že v jedenácti případech už to směřuje ke konkrétnímu pachateli,“ míní mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Univerzita Karlova podá trestní oznámení i na poslance SPD Jiřího Kobzu. Ten na sociálních sítích označil vraha za „produkt inkluzivního vzdělávání“. „My už na tom pracujeme a (trestní oznámení, pozn. red.) podáno bude,“ předeslala rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Záchranné složky v den střelby ošetřily a do nemocnic převezly pětadvacet raněných. Čtrnácti, převážně mladým lidem, pomoci už nemohly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 11 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 15 hhodinami
Načítání...