BIS sledovala Zemanova poradce Nejedlého, uvedl server Neovlivní

Bezpečnostní informační služba sledovala Martina Nejedlého, ekonomického poradce prezidenta Miloše Zemana. Informaci zveřejnil server Neovlivní s odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje. Nejedlý uvedl, že o sledování neoficiálně věděl, mluvčí BIS Ladislav Šticha se k věci nevyjádřil. Podle prezidenta Miloše Zemana nařídil šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, nejedná se podle něj jen o Nejedlého.

BIS podle serveru získávala informace k ruským kontaktům Nejedlého a jeho obchodním aktivitám. „Byl sledovaný. Jeho kontakty jsou středem zájmu kvůli bezpečnostním zájmům státu,“ cituje Neovlivní.cz jeden ze zdrojů z bezpečnostní komunity.

Nejedlý potvrdil, že neoficiálně se k němu dostaly informace, že za jeho sledováním je BIS. „Informace o zájmu BIS se ke mně donesly. Nemám to černé na bílém, nic jsem s tím tedy nedělal. Kromě toho, že jsem po své linii zabezpečil ochranu své partnerky a rodiny,“ cituje server Nejedlého. 

Zeman: Odposlechy byly namířeny i proti mně

Podle Zemana je Nejedlý spíš okrajovým jménem. Protože Zeman nemá mobilní ani pevný telefon, týkají se odposlechy i jeho, řekl.

„Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, a tedy i mě,“ řekl prezident. Dodal, že kvůli záležitosti kontaktoval premiéra Andreje Babiše (ANO), který mu posléze sdělil, že odposlechy zastavil. „Ale nebyla to pravda, z útrob BIS jsem se dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ uvedl Zeman.

Babiš to ale popřel s tím, že vláda ani premiér nemají žádnou kompetenci k povolování a zastavování odposlechů. Premiér uvedl, že nemá informace o tom, koho BIS odposlouchává. Zásadně odmítl, že by se kdykoliv zajímal, koho se odposlechy týkají.

„Vláda ani já jako premiér nemáme žádnou kompetenci pro povolování a zastavování odposlechů. A samozřejmě že nemám ani žádné informace o tom, koho BIS nebo policie odposlouchávají. Pokud mi je známo, tak všechny odposlechy povoluje soud. Zásadně odmítám to, že bych se kdykoliv zajímal o to, koho naše služby odposlouchávají,“ napsal Babiš. 

Zeman na to ještě v rozhovoru na Blesku reagoval a řekl, že premiér možná takovou pravomoc nemá, ale za přítomnosti kancléře Vratislava Mynáře hlavě státu sdělil, že odposlechy zastavil.

„Já se neptám po pravomoci, já pouze citoval jeho vyjádření,“ uvedl Zeman. Babiše podle svých slov neinformoval o žádných dalších jménech odposlouchávaných. „Já ho informoval o těch jménech, která mě obklopují,“ dodal.

Prezident BIS dlouhodobě kritizuje

Zeman, jemuž Nejedlý dělá ekonomického poradce, opakovaně kritizuje práci BIS i jejího šéfa Michala Koudelky, šestkrát odmítl návrhy vlád na jeho povýšení do generálské hodnosti. BIS by podle prezidenta měla plnit svou funkci danou zákonem, například odhalovat vážnou ekonomickou kriminalitu, ale neměla by „fízlovat“ ústavní činitele.

Mluvčí BIS Ladislav Šticha k tomu uvedl, že kontrarozvědka vždy postupuje podle zákona a že konkrétní Zemanovy výroky komentovat nebude. Podle rozvědky „veškeré použití zpravodajské techniky podléhá souhlasu předsedy senátu Vrchního soudu v Praze“. 

Zeman ovšem v aktuálním rozhovoru zpochybnil, že takový souhlas byl vydán. Šéf pražského vrchního soudu Luboš Dörfl vzkázal, že vyjádření prezidenta vnímá spíše jako politické stanovisko než jako konkrétní výtku Vrchnímu soudu v Praze.

„Předsedové příslušných senátů v těchto věcech rozhodují pouze v mezích kompetence svěřené jim příslušným zákonem a v pořadí stanoveném rozvrhem práce. Vylučuji, že by předsedové senátů rozhodovali pod politickým tlakem,“ zdůraznil.

„Jejich práce i vedení rejstříků v těchto věcech podléhá dle zákona mlčenlivosti, tudíž jednotlivé kauzy či politická vyjádření nemůže jakkoli komentovat předseda soudu ani předsedové senátů,“ dodal na otázku, zda jeho soud v uplynulých letech povoloval BIS odposlechy lidí z prezidentova okolí.

Bělobrádek svolává komisi

Předseda sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nicméně nyní hodlá kvůli prezidentovým výrokům o odposleších svolat zasedání, a to urgentně. „Obvinění je závažné, hledám ještě prázdninový termín ke svolání schůze Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS,“ napsal.

K případu se vyjadřují i reprezentanti dalších stran. Komise by měla věc prověřit i podle mínění poslance SPD Jaroslava Foldyny, stejně se v Otázkách Václava Moravce vyjádřil i senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti). „Opravdu bychom neměli zasahovat do standardního fungování institucí.“

„Není nic překvapivého, pokud lidé z okolí prezidenta nedisponují žádnou bezpečnostní prověrkou a jsou v hledáčku bezpečnostních služeb,“ prohlásila poslankyně za ODS Jana Černochová. Upozornila, že v Česku musí povolení odposlechů odsouhlasit soudce nebo státní zástupce. Podotkla také, že Nejedlý není ústavní činitel.

„O odposleších rozhoduje soud, to je jednoznačně dáno zákonem a nám jako politikům nepřísluší jakýmkoliv způsobem komentovat rozhodování soudu,“ poznamenala v OVM poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Partii na TV Prima označil útoky na zpravodajské služby za nešťastné. Podle něj podlamují důvěru v instituci, která má za úkol hájit zájmy České republiky. Připomněl, že BIS se nemůže bránit a musí mlčet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
16:05Aktualizovánopřed 35 mminutami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 11 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 11 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 12 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 21 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...