Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

10 minut
Brífink k výsledkům přijímacích zkoušek na střední školy
Zdroj: ČT24

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.

Od čtvrtečního rána se uchazeči o studium dozvídají, zda a na jakou školu se dostali. Informace jsou v elektronickém přihlašovacím systému DiPSy, výsledky zveřejňují také školy. Od pondělí mohli studenti v systému zjistit, kolik bodů v dubnových přijímacích zkouškách získali.

„Ukazuje se, že elektronický systém přijímacích zkoušek velmi dobře umisťuje uchazeče do škol, a to ve většině případů do škol první volby,“ upozornil ministr Bek. Upřesnil, že tři čtvrtiny deváťáků byly přijaty na školu, kterou uvedly jako preferovanou.

Přihlášku na střední školy včetně víceletých gymnázií a škol s výučním listem i bez něj si letos podalo zhruba 159 250 uchazečů, z toho asi 132 700 se hlásilo na čtyřleté a kratší obory. Loni se na všechny obory středních škol hlásilo 157 tisíc uchazečů, z devátých tříd základních škol se dostalo na střední školu v prvním kole téměř 94 procent zájemců.

Z uchazečů o čtyřleté obory bylo v prvním kole přijato na některou střední školu 89 procent z nich, jedná se o asi 118 tisíc lidí. Podle ředitelky Cermatu Rosůlkové jsou to podobná čísla jako v loňském roce. Do čtyřletých gymnázií bylo letos přijato asi patnáct tisíc uchazečů, podobně jako loni. Mírně vzrostl podíl žáků, kteří se dostali na lyceum, z loňských pěti procent na letošních šest procent přijatých uchazečů. Asi čtyřicet procent přijatých se dostalo do oborů středních odborných škol, loni to bylo 41 procent.

29 minut
90' ČT24: Je systém přijímacích řízení dobře nastavený?
Zdroj: ČT24

Situace v Praze se zlepšuje, uvedl Bek

Největší převis poptávky nad nabídkou je dlouhodobě v Praze, poznamenal Bek. Situace se podle něj zlepšuje, nabídka a poptávka v Praze se podle něj začínají sbližovat. Podle Rosůlkové bylo letos v Praze přijato 80 procent všech uchazečů, kteří se hlásili na čtyřleté obory v hlavním městě. Je to nejméně v republice, ale meziročně se podíl mírně zvedl, uvedla.

Největší převis poptávky nad nabídkou je na víceletých gymnáziích, podle Beka jsou to školy určené pro ty nejlepší uchazeče. Na osmiletá gymnázia se mohla letos vzhledem ke kapacitě škol dostat asi polovina přihlášených dětí, na šestiletá zhruba třetina. Zájem o osmiletá gymnázia byl podobný jako loni, letos se hlásilo asi 19 400 dětí. O šestiletá gymnázia se ucházelo asi 7100 žáků, meziročně zhruba o 650 méně.

Letos stejně jako loni si zájemci o studium mohli podat až pět přihlášek, z toho maximálně dvě do oborů s talentovou zkouškou a nanejvýš tři do oborů bez ní. Od loňska je možné se také hlásit elektronicky s využitím ověřené identity zákonného zástupce. Přihlášky mohou podávat i takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou. Naprostá většina přihlášek je elektronických.

Za přípravu přijímacích i maturitních zkoušek je odpovědná státní organizace Cermat. Na základě výsledků přijímacích zkoušek a zvolených priorit rozdělila uchazeče na vybrané školy. Ty, které budou mít volnou kapacitu, vyhlásí pro neúspěšné uchazeče další kolo přijímacího řízení. Kompletní seznam škol, které vypisují druhé kolo, by měl být zveřejněný na webu DiPSy i s počtem nabízených míst v pondělí 19. května. Přihlášky bude možné podávat do 26. května.

U státní maturity neuspělo 12,3 procenta studentů

U státní části maturitní zkoušky letos na jaře neuspělo 12,3 procenta studentů. Je to dvakrát víc než loni, ale podobně jako v jiných letech po pandemii covidu-19. Nejvyšší podíl neúspěšných maturantů byl u nástavbového studia, kde dosáhl 37 procent, a na odborných učilištích, kde zkoušky nezvládla asi čtvrtina žáků. Naopak na gymnáziích se neúspěšnost u maturit dlouhodobě pohybuje mezi jedním až dvěma procenty.

U maturity z matematiky tento rok neuspělo 12,4 procenta studentů, před rokem to bylo 4,9 procenta. Ministr školství řekl, že didaktický test z matematiky byl náročnější než loni, respektive loni byl lehčí, než měl být. Neshledal ale důvody, proč zkoušku dál přezkoumávat či uvažovat o změně hodnocení. Tyto argumenty sdělí při osobním setkání i signatářům petice, kteří na obtížnost testu poukazovali. Test z češtiny letos nezvládlo devět procent maturantů, loni jich bylo 2,8 procenta.

6 minut
Události: Přijímací zkoušky
Zdroj: ČT24

Podle odborného posudku, který na webu zveřejnilo ministerstvo, odpovídají všechny úlohy testu z matematiky svou náročností požadavkům kladeným na maturanty. „Na základě dodaných analýz se letošní didaktický test z matematiky jeví obtížnější než v předešlých třech letech, zejména v porovnání s rokem 2024. Bylo by však potřeba doložit věrohodnější statistické analýzy pro meziroční porovnání obtížnosti testů,“ uvedli odborníci v posudku.

Ke společné části maturitní zkoušky se letos přihlásilo zhruba 80 800 středoškoláků, kteří maturovali poprvé, o 5200 více než v roce 2024. Didaktické testy na začátku května psalo 77 200 z nich, o 5300 víc než před rokem.

Pro všechny je povinná maturita z češtiny, druhý předmět si maturanti volí mezi matematikou a cizím jazykem. Většina takzvaných prvomaturantů, necelých osmdesát procent, si vybrala angličtinu. Neúspěšnost u maturity z anglického jazyka činila 3,5 procenta, podobně jako v předchozích letech. Matematiku si zvolilo devatenáct procent studentů – zájem o ni roste třetí rok po sobě a neúspěšnost se s výjimkou výkyvu v loňském roce pohybuje kolem hranice dvanácti procent.

Nadále klesá obliba němčiny, kterou si poprvé zvolilo méně než procento studentů. Nezvládlo ji 22 procent z těch, kteří absolvovali didaktické testy. Na gymnáziích bývá neúspěšnost státní maturity z němčiny kolem tří procent, zatímco na odborných školách to bylo tento rok přes čtyřicet procent. Jen minimální zájem je o další cizí jazyky. Ruštinu zvolilo 366 maturantů, španělštinu 151 a francouzštinu sedmdesát studentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 7 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 7 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 7 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 8 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 9 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 11 hhodinami
Načítání...