Babišova vláda při rozdávání odměn překonala Sobotkovu. Vyplatila zaměstnancům 463 milionů

Současná vláda Andreje Babiše (ANO) vyplatila svým zaměstnancům na odměnách za půl roku existence kabinetu rekordních 463 milionů korun. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál. Vyplacené odměny jsou podle rozhlasu téměř o deset milionů vyšší, než kolik rozdal kabinet bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v posledním půlroce svého vládnutí. Ministerstva a úřad vlády odměňovaly své náměstky, ředitele odborů i řadové zaměstnance.

Meziročně si na bonusech nejvíce polepšili na ministerstvu financí spravovaném hnutím ANO. Zatímco v druhé polovině roku 2017 resort rozdal zaměstnancům zhruba 34 milionů korun, za stejné období loňského roku to bylo víc než 57 milionů.

Nejvíc ze všech resortů vyplatilo ministerstvo vnitra, které zároveň odměnilo nejvyšší počet zaměstnanců. Mimořádné bonusy jich dostalo téměř 2600. Za uplynulý půlrok rozdal úřad na odměnách zhruba 126 milionů korun, což je nicméně o zhruba 24 milionů méně než za stejné období roku 2017. Podle ministerstva ale nešlo o úsporu, jen se snížil objem prostředků vyplacených na odměnách.

Z resortů spravovaných sociálními demokraty byl největší meziroční nárůst podle Radiožurnálu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Za druhé pololetí 2018 vyplatil tento resort téměř 43 milionů korun, tedy meziročně o devět milionů víc. Podle mluvčí ministerstva Barbary Hanousek Eckhardové šly z peněz určených na platy do odměn v obou letech procentuálně shodné částky. „Protože ve druhém pololetí 2018 bylo více zaměstnanců, kterým byly odměny vyplaceny, je celková částka odměn vyšší než ve druhém pololetí roku 2017,“ uvedla.

Meziročně o pět milionů méně vyplatili na ministerstvu školství, hlavně kvůli zrušení jedné sekce ministerstva. „Na ministerstvu školství také v průběhu roku nepůsobil žádný politický náměstek,“ dodala mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Největší odměna pro náměstka na ministerstvu zemědělství

Celkově ministerstva a úřad vlády rozdaly na odměnách bezmála 463 milionů korun. Dosavadní rekord za jedno pololetí držel se 453 miliony Sobotkův kabinet složený ze zástupců ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Nejvyšší odměnu dostal v uplynulém roce náměstek na ministerstvu zemědělství, a to 292 tisíc korun. Který náměstek a za co, ale úřad nesdělil. Radiožurnál uvedl, že podobně jako další ministerstva se odvolává na předloňský nález Ústavního soudu, po němž většina úřadů začala tvrdit, že se taková informace netýká veřejného zájmu. Výjimkou je ministerstvo spravedlnosti, které poskytlo seznam odměn včetně konkrétních funkcí.