Naši ministři neumějí šetřit, shodli se Babiš a Zeman

Premiér Andrej Babiš (ANO) se na zámku v Lánech setkal na pravidelné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Mluvili spolu o zahraniční politice, státním rozpočtu, ale také o podezření ze snahy o ovlivňování soudců nebo o působení čínské firmy Huawei.

Video 90’ ČT24 - Jednání Miloše Zemana a Andreje Babiše o kauze Huawei
video

Brífink premiéra Andreje Babiše po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech

Premiér po zhruba hodinovém setkání uvedl, že schůzka byla hlavně přípravou na středu, kdy se sejdou nejvyšší ústavní činitelé k debatě o zahraniční politice. Informoval také prezidenta o svých posledních zahraničních cestách po asijských zemích a o jednání na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

„Pan prezident je rád, že děláme aktivní exportní politiku. On, jak už avizoval v minulosti, nebude až tak aktivní z hlediska zahraničních cest,“ řekl premiér. Zeman už dříve uvedl, že letos plánuje jen minimum cest: kromě tradiční Číny pojede do blízkých evropských zemí – na Slovensko, do Rakouska, Maďarska a Srbska.

Oba politici mluvili také o státním rozpočtu. „Konstatovali jsme, že naši ministři moc neumí šetřit. Prezident má stejný názor jako já ohledně životního minima, jehož navýšení by mělo dopad na navýšení různých sociálních dávek, které se podle našeho názoru zneužívají,“ uvedl Babiš.

K možným rizikům působení čínské telekomunikační společnosti Huawei premiér pouze poznamenal, že podle něj by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni. Prezident dříve řekl, že varování českého kyberúřadu může poškodit české firmy v Číně, Babiš to ale vzápětí odmítl.

Soud nahrává ekologům, řekl podle Babiše Zeman

Premiér s prezidentem se dotkli i údajného ovlivňování soudců ze strany Zemanova kancléře Vratislava Mynáře. „(Zeman) zopakoval svůj názor, že má pocit, že (Nejvyšší správní soud) nahrává ekologickým aktivistům, kteří potom brzdí stavby infrastruktury,“ řekl Babiš. Dodal, že vzal tento názor na vědomí a nekomentoval ho. „Já myslím, že justice je nezávislá, že soudci jsou nezávislí, i se tak chovají,“ podotkl Babiš.

Týdeník Respekt počátkem ledna napsal, že kancléř Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta. Mynář kontakty později potvrdil, ale nevidí na nich nic špatného. Zeman poté uvedl, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření.

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách. Údajně mu prezident naznačoval, že by ho výměnou mohl jmenovat do čela Ústavního soudu.