Babiš navazuje kontakty v Asii: v Singapuru se sešel s prezidentkou i premiérem

Schůzkami s prezidentkou Halimah Yacobovou a předsedou vlády Lee Hsien Loongem zahájil v pondělí premiér Andrej Babiš návštěvu Singapuru. Český ministerský předseda se dočkal přivítání s vojenskými poctami. Babiš, který označil Singapur za centrum ekonomických aktivit na jihovýchodě Asie, se při své cestě chce zaměřit především na obchod. Po setkání s tamními politiky prohlásil, že se hodlá zasadit o obnovení českého velvyslanectví v Singapuru.

Video Události
video

Události: Babiš navazuje kontakty v Asii

Babiš do Singapuru dorazil v pondělí ráno zhruba v 06:40 SEČ a v zemi se zdrží do úterního odpoledne, kdy zamíří do Thajska. Po dvoudenním pobytu v Bangkoku uzavře program cesty koncem týdne v Indii. S politiky v Singapuru chce Babiš podle úřadu vlády mluvit především o obchodní spolupráci v kontextu širšího regionu, o spolupráci v oblasti vědy, výzkumu, školství a obrany. 

Před odletem do Asie ministerský předseda novinářům řekl, že ve všech třech zemích chce navázat první kontakty. „Potom, když budu tyto státníky potkávat na dalších konferencích, tak máme už na co navázat a můžeme pokračovat v dalším zájmu,“ uvedl. V Asii podobně jako v Africe vidí potenciál k tomu, aby Česko diverzifikovalo svůj export a vyváželo víc i mimo Evropskou unii.

Singapur je centrem velkých obchodních firem

Babiš připomněl, že Singapur se loni domluvil s Evropskou unií na volném obchodu, ochraně investic a spolupráci. „Předpokládám, že ta dohoda bude brzo ratifikována všemi členskými zeměmi,“ uvedl. Singapur, kde jsou soustředěny velké obchodní firmy, které využívají kontakty i v okolních zemích, považuje za centrum ekonomických aktivit v jihovýchodní Asii.

„Ekonomická diplomacie je důležitá, zvláště když máme v ekonomice několik nebezpečí, ať je to třeba brexit, obchodní války Spojené státy – Čína, tak určitě není od věci, když se podnikatelům pomůže najít další trhy, kde můžou expandovat, aby to nezůstalo jen na Evropě nebo klasických státech. Právě v dobách ekonomického růstu se zapomíná myslet na horší časy a dívat se po dalších trzích,“ konstatuje investiční stratég Starteepo Dušan Jilčík.

video Jilčík: Singapur je vyspělá země, vzájemnou spolupráci jsme dosud zanedbávali
Video Studio ČT24
video

Jilčík: Singapur je vyspělá země, vzájemnou spolupráci jsme dosud zanedbávali

Po dvou Babišových zhruba půlhodinových schůzkách uvítal předseda singapurské vlády Lee Hsien Loong českou delegaci na večeři, kde podle singapurských úřadů ocenil, že si Babiš vybral v Asii jako svůj první cíl právě Singapur. Jako příklad úspěšné spolupráce zmínil podnikatele Tomáše Baťu, který v Singapuru podnikal od 20. let minulého století.

„Pro mnoho generací dětí v Singapuru až dodnes byly bílé plátěné boty od Bati první, ve kterých se chodilo do školy. Já je měl také,“ uvedl Lee Hsien Loong.

Babiš chce obnovit českou ambasádu v Singapuru

Babiš po setkání se singapurskou prezidentkou i premiérem označil za chybu, že Česko nemá v Singapuru svého velvyslance. Země ho prý uchvátila a ambasáda bude první věc, kterou chce projednat po svém návratu do Česka; o jejím zřízení chce mluvit s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Velvyslanectví v Singapuru bylo zrušeno v roce 2008.

„Je tady 17 velvyslanectví z Evropské unie, my to obsluhujeme z Indonésie, kdy pan velvyslanec navštíví Singapur třikrát ročně. Abychom zintenzivnili naše vztahy, potřebujeme tu mít velvyslanectví. Singapur je místo, kde můžeme dělat obrovský byznys,“ zdůraznil Babiš.

Do Česka také pozval singapurského premiéra. Za vhodný by považoval termín návštěvy v době, kdy bude Praha předsedat zemím Visegrádu (takzvaná V4, kterou tvoří vedle České republiky také Slovensko, Polsko, Maďarsko). K návštěvě by tak mohlo dojít nejprve v červenci. Premiér Lee Hsien Loong podle Babiše slíbil, že do Česka přijede.

Andrej Babiš

Andrej Babiš (ANO)

premiér

„Singapur je sice desetkrát menší než ČR a má polovinu obyvatel, ale z hlediska HDP na obyvatele je de facto lídr na světě, je to brána do Asie. Navíc řeší
podobné problémy jako Česká republika, například téma migrace nebo nízké porodnosti.“

Andrej Babiš (ANO)

premiér

Z malé kolonie po jednu z nejbohatších zemí světa

Český export do Singapuru činil v roce 2017 podle CzechTrade 7,1 miliardy korun, naopak do Česka se dovezlo zboží za 9,6 miliardy. Mezi hlavní položky vývozu do Singapuru patří elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, elektronické součástky. Singapur do Česka exportuje převážně stroje pro zpracování dat, integrované obvody a další elektronické součástky, přírodní kaučuk a pryskyřice a telekomunikační zařízení.

Babišova návštěva je prvním oficiálním kontaktem obou zemí na úrovni předsedů vlád od roku 2001, kdy do Prahy přijel premiér Goh Chok Tong. V Singapuru byl předtím v roce 1996 na pracovní návštěvě tehdejší premiér Václav Klaus.

Singapur těží ze své výhodné polohy pro námořní obchod a je dnes druhým nejvytíženějším přístavem světa. A etabloval se i jako letecká křižovatka jihovýchodní Asie. Ostrovní stát si právě v těchto dnech připomíná dvě stě od let od svého založení: za tu dobu se z malé britské kolonie na obchodní cestě mezi Čínou a Indií vyvinul v nejotevřenější, obchodu nejvíce nakloněnou a na hlavu třetí nejbohatší ekonomiku planety.