Babiš zpochybňoval způsob vydání sněmovnou. U soudu neuspěl, píší Seznam Zprávy

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) zpochybňoval způsob, jakým byl letos vydán Poslaneckou sněmovnou ke stíhání. U Nejvyššího soudu ale neuspěl, uvedly ve čtvrtek Seznam Zprávy. Babiš u Nejvyššího soudu podle serveru namítal, že znění žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání se výrazně liší od toho, co následně napsal do obžaloby státní zástupce Jaroslav Šaroch. Chtěl tak dosáhnout vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Nejvyšší soud jeho návrh zamítl s vysvětlením, že se v tuto chvíli a v tomto typu řízení podobnými námitkami zabývat nemůže.

„Mezi skutky vymezenými v usnesení Poslanecké sněmovny a v obžalobě absentuje podstatná shoda v obou znacích, jsou mezi nimi zřejmé disproporce především ohledně popisu jednání, tudíž je nelze považovat za identické,“ uvedl Babišův advokát Michael Bartončík v návrhu.

Senát s předsedkyní Blankou Roušalovou však v usnesení uvedl, že o návrhu na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení teď Nejvyšší soud rozhodovat nemůže. V případě pochybností o zachování takzvané totožnosti skutku, což je jedna ze zásad trestního řízení, by měl nejprve konat Městský soud v Praze, tedy soudce Jan Šott, jemuž byla kauza Čapí hnízdo přidělená.

„Jestliže bude mít příslušný předseda senátu pochybnosti o zachování totožnosti skutku u obviněného Andreje Babiše, respektive shledá, že skutek, jak je vymezen v žalobním návrhu, není totožný se skutkem, pro který bylo proti obviněnému zahájeno trestní stíhání a pro který rozhodla Poslanecká sněmovna o jeho vydání, musí (obligatorně) nařídit předběžné projednání obžaloby,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Pokud by pak Městský soud v Praze dospěl k závěru, že nebyla dodržena zásada zachování totožnosti skutku, může teoreticky vrátit kauzu státnímu zástupci k došetření. Podle nejvyšší instance městský soud nyní „může, lépe řečeno musí“ nejprve zkoumat, zda jsou dány důvody pro předběžné projednání obžaloby, nebo zda lze podanou obžalobu projednat v hlavním líčení.

Obžalobu začne soud projednávat v září

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno jedenáct lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Jany Nagyové (dříve Mayerové).

Podle serveru byl ale Babiš letos v březnu opětovně vydán poslanci k trestnímu stíhání podle stejné žádosti, kterou už vyšetřovatelé poslali do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Text Šarochovy obžaloby sepsaný na konci vyšetřování se tak od žádosti o vydání liší. 

Obžalobu bývalého premiéra Babiše a jeho někdejší poradkyně Nagyové v kauze dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo začne pražský městský soud projednávat 12. září. Státní zástupce je viní z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení. Babiš i Nagyová vinu v minulosti odmítli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 20 mminutami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 1 hhodinou

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 1 hhodinou

ŽivěBabiš znovu žádal ve sněmovně jednání o obraně

Poslanecká sněmovna má pokračovat v projednávání povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení jsou také například novely o převodu odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny a o rozšíření pravomocí společenství obcí. Vládní koalice v úvodu jednání prosadila, aby se mohlo jednat až do noci.
14:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 3 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 6 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 6 hhodinami
Načítání...