Předseda ANO Andrej Babiš se musí omluvit pirátskému senátorovi Lukáši Wagenknechtovi za výroky, že je udavač a také osobou, která připravila Česko o osm set milionů korun. Omlouvat se naopak nemusí za označení Wagenknechta jako „psychopata“. Ve středu o tom pravomocně rozhodl Krajský soud v Praze.
Babiš se musí omluvit senátoru Wagenknechtovi za nařčení, že je udavač
Krajský soud ve sporu rozhodoval podruhé. Předloni v prosinci zrušil rozsudek Okresního soudu Praha-západ, který Babišovi ukládal povinnost omluvy. Tehdy konstatoval, že Wagenknecht v žalobě nespecifikoval, kdy konkrétně Babiš výroky pronesl.
Okresní soud pak loni v dubnu znovu rozhodl, že se Babiš má omluvit za třináct výroků, odvolací senát Wagenknechtovi ale ve středu potvrdil nárok na omluvu jen u části z nich. Podle předsedkyně senátu Hany Lojkáskové je totiž označení „psychopat“ přípustným hodnotícím soudem.
„Z kontextu článků a důkazů, které byly provedeny, byl tento výraz použit pro označení činnosti pana žalobce, který opravdu v neúměrné míře podává různé stížnosti, podání, žaloby, trestní oznámení a že ne každému se může toto jednání jevit jako normální,“ prohlásila soudkyně. Řada takových podání je podle ní následně hodnocena jako nedůvodná či nesmyslná.
Na druhou stranu výraz udavač je podle Lojkáskové za hranou, stejně tak Wagenknechtovi přiznala omluvu za výroky, že Českou republiku „připravil o osm set milionů korun“. „Ta formulace vypadá, jako kdyby pan žalobce těch osm set milionů ukradl nebo jinak zcizil, nicméně pokud mu pan žalovaný přičítá odpovědnost za to, že Česká republika nedostala dotaci, mohl volit jemnější formulaci,“ vysvětlila soudkyně s tím, že přímá odpovědnost v řízení ani prokázaná nebyla.
Výroky ve sněmovně a na sítích
Lojkásková také žalobu zamítla v části, která se týkala výroků pronesených v Poslanecké sněmovně či v Babišových vyjádřeních na sociální síti. Nešlo podle ní o vyjádření určená veřejnosti, v prvním případě byl prvek veřejnosti podle soudkyně „značně omezen“, na sociální síti Babiš také mluvil k omezenému okruhu lidí.
„Jsem rád, že minimálně v těch dvou výrocích se potvrdilo, že není přípustné, aby takto komunikovali politici,“ komentoval Wagenknecht. Mohlo by podle něj jít o ponaučení do budoucna, aby se podobné věci neřešily na úrovni politiky. Babišův právní zástupce Jiří Urbánek se k rozsudku vyjádřit nechtěl.
Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal, podle senátora bez udání důvodu. V minulosti Wagenknecht poskytoval rozhovory, v nichž mluvil o Babišově kauze Čapí hnízdo jako o dotačním podvodu. Jako senátor se Wagenknecht angažuje ve věci střetu zájmů Babiše, který svůj majetek včetně koncernu Agrofert vložil do svěřenských fondů. Expremiér i Agrofert střet zájmů odmítají.
V roce 2019 Wagenknecht před tím, než Evropská komise zveřejnila výsledky auditu ohledně Babiše a dotací pro Agrofert, požádal Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Radu Evropy o předběžné ujištění, zda financování Agrofertu nemůže ovlivňovat rovnost šancí v evropských volbách. Babiš v reakci na to pak mimo jiné uvedl, že senátora zná „jako psychopata, který je součástí té mafie, která mě chce zlikvidovat v politice“.