ANO schválilo koaliční smlouvu, ČSSD o vládě rozhodne v polovině června

10 minut
Události: ČSSD o vládě rozhodne v referendu
Zdroj: ČT24

Celostátní výbor i poslanci ANO jednomyslně schválili návrh koaliční smlouvy s ČSSD a programového prohlášení jejich vlády, která by se opírala o podporu KSČM. Sociální demokraté o přijetí dokumentů rozhodnou v referendu, které proběhne od 21. května do 14. června, výsledky budou 15. června. Na rozdíl od ANO není v ČSSD podpora společné vlády jednoznačná. V případě, že by sociální demokracie v referendu vstup do vlády neschválila, připustil šéf hnutí ANO Andrej Babiš jednání o předčasných volbách.

Předseda ANO Andrej Babiš už před jednáním vedení řekl, že dohodu považuje za přijatelný kompromis. Po schůzi řekl, že doufá, že ČSSD v referendu dohodu schválí. Podle něj je pro sociální demokraty výhodná a ANO udělalo mnoho kompromisů.

Pokud by ČSSD v referendu vstup do vlády neschválila, připustil šéf hnutí ANO Babiš jednání o předčasných volbách. Ty by se podle něj mohly konat příští rok v květnu spolu s volbami do Evropského parlamentu. Ještě před měsícem přitom v případě krachu jednání s ČSSD připouštěl menšinovou vládu hnutí ANO tolerovanou SPD a komunisty. 

Vládní koalice ANO a ČSSD by měla ve dvousetčlenné sněmovně 93 poslanců, k většině by jí měly pomoci hlasy 15 poslanců KSČM. Podle Babiše to ale neznamená, že by se KSČM podílela na vládě. Pouze umožní její vznik výměnou za splnění programových podmínek, které jsou podle něj blízké i sociálním demokratům

Babiš ale zároveň přiznal, že dohoda s komunisty ještě není hotová. V nynějším návrhu mu vadí požadavek KSČM na to, aby mohla ovlivňovat nominace do vedení státních firem. Komunisté se budou průběhem vyjednávání o toleranci vlády zaobírat v sobotu.

ČSSD prosadila pravidlo o demisi, výměnu členů SPD ne

Podle koaliční smlouvy by ANO mělo mít deset členů vlády, ČSSD pět. V zásadních otázkách by se nemohly strany navzájem přehlasovat. Koaliční smlouva obsahuje i ustanovení, že v případě demise všech ministrů ČSSD musí podat demisi i premiér a s ním celá vláda.

V případě prvoinstančního odsouzení člena vlády koaliční smlouva zanikne, pokud dotyčný z kabinetu sám neodejde v „přiměřené době“. Ustanovení prosadila do dokumentu ČSSD kvůli Andreji Babišovi, který je trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo.

Sociálním demokratům se naopak nepodařilo do koaliční smlouvy prosadit odvolání členů hnutí SPD ze sněmovních funkcí, což někteří členové ČSSD považovali za potřebnou pojistku proti tomu, aby ANO svého koaličního partnera ve sněmovně nemohlo přehlasovat právě s hlasy SPD.

ANO však požadavek odmítlo. Babiš řekl, že nevidí souvislost mezi ustavením Poslanecké sněmovny a vládou.

ČSSD před referendem představí své kandidáty na ministry

Vnitrostranické referendum ČSSD o vládě s ANO, již bude tolerovat KSČM, proběhne od 21. května do 14. června, výsledky budou 15. června. V pátek večer o tom rozhodlo předsednictvo strany. Vedení chce straníkům vysvětlovat důvody, proč na koalici s ANO přistoupilo.

ČSSD podle předsedy strany Jana Hamáčka ještě před referendem představí své kandidáty na ministry. Jejich jména zveřejní po příštím jednání předsednictva strany.

Předsednictvo ČSSD nebude podle Hamáčka dávat doporučení, jak hlasovat, předseda strany se ale chystá poslat straníkům dopis, ve kterém oznámí svůj osobní názor. Hamáček dohodu s ANO považuje za slušný kompromis a maximum možného.

Hodně se ustoupilo, myslím, že to je opravdu velice krvavý kompromis pro sociální demokracii, ale rozhodnutí je na členech ČSSD.
Roman Onderka
místopředseda ČSSD

Část ČSSD ovšem vládu s ANO odmítá. Proti je senátorský klub, někteří hejtmani i bývalí čelní představitelé strany Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec, kteří s hnutím ANO zasedali v minulé vládě.

Sociální demokraté v krajích jsou podle ankety ČTK v názorech na případný vstup ČSSD do vlády s ANO vesměs rozděleni. Části vadí předseda ANO Andrej Babiš jako trestně stíhaný premiér, dalším vadí to, že by se menšinový kabinet ANO a ČSSD opíral o KSČM.

Zastánci vládního angažmá ČSSD zase říkají, že strana prosadí své návrhy spíše z vládní úrovně než z opozice. Varují také před případným vládním angažmá hnutí SPD Tomia Okamury.

Podle dosavadních informací by měla ČSSD ve vládě získat pět křesel. Jsou to ministerstva vnitra, zahraničí, kultury, práce a sociálních věcí a zemědělství. Spekulovalo se také o tom, že by ČSSD vyměnila ministerstvo zemědělství za ministerstvo obrany. 

  • ministerstvo vnitra – Lubomír Metnar
  • ministerstvo práce a sociálních věcí – Jaroslava Němcová
  • ministerstvo zemědělství – Jiří Milek
  • ministerstvo zahraničí – Martin Stropnický
  • ministerstvo kultury – Ilja Šmíd

Ostatní strany koalici kritizují

Nefungující levicová řešení a populistické fráze vidí v programovém prohlášení, které sestavily hnutí ANO a ČSSD, předseda ODS Petr Fiala. Menšinová vláda, která se bude muset spolehnout na podporu KSČM, označil za polokomunistickou. Díle uvedl, že důležité není pouze to, co programové prohlášení obsahuje, ale i to, co v něm není.

„Premiér (Andrej) Babiš by měl proto veřejnosti jasně říci, za jakých personálních podmínek bude součástí vlády KSČM,“ uvedl předseda občanských demokratů. Odkázal tak na spekulace ohledně požadavků KSČM na zastoupení politiků ve vedení státních firem.

Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové ČSSD při vyjednáváním ustoupila, kde mohla. „Sociálním demokratům při vidině zisku ministerských křesel v možné vládě změkla kolena a přestal jim vadit trestně stíhaný premiér nebo podíl komunistů na vládě,“ prohlásila.

Také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek kritizoval, že se vláda má opírat o hlasy KSČM. „Tady rozhodně nejde o to, co chce udělat budoucí kabinet pro svou zemi. Ale co je schopno hnutí ANO, a teď vlastně i ČSSD, udělat pro to, aby se zase dostali k moci. Smutné,“ napsal na Twitteru.

Dohodu ANO a ČSSD kritizují i Starostové. „Programové prohlášení? Papír snese všechno. Podstatné je jinde. Trestně stíhaný premiér Babiš s komunistickou minulostí přivádí poprvé od roku 1989 k moci komunisty a slibuje jim podporu pro jejich návrhy zákonů. Nová doba, ale líp teda fakt není,“ napsal na Twitter 1. místopředseda STAN Vít Rakušan.

Podle Pirátů má programové prohlášení řadu nedostatků. „Jedním z hlavních je nedostatečný popis důchodové reformy, žonglování s odhadovanou délkou výstavby dálnic nebo nekoncepční rozšiřování pravomocí Celní správy,“ uvedli Piráti v tiskové zprávě.

Předseda SPD Tomio Okamura koalici odmítá kvůli účasti sociální demokracie. „Nebudeme podporovat vládu, kde bude zprofanovaná ČSSD, protože taková vláda nemá naši důvěru,“ prohlásil Okamura.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kongres ODS rozhodne, kdo doplní Kupku a Portlíka v novém vedení

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem bude v neděli v Praze pokračovat kongres ODS volbou řadových místopředsedů. Nominace na regionálních sněmech získalo osm kandidátů včetně Portlíka, který již kandidovat nebude. Ve večerní diskusi v sobotu zazněl návrh vyslat do souboje i poslankyni a expertku občanských demokratů na školství Renátu Zajíčkovou. Stát se tak ale může až dopoledne.
před 2 mminutami

Před 35 lety začala operace Pouštní bouře

Koalice osmadvaceti zemí včetně Československa pod vedením Spojených států a s mandátem Rady bezpečnosti OSN zahájila před 35 lety osvobození Kuvajtu okupovaného Irákem. Pro tuzemské vojáky byla operace Pouštní bouře první bojová mise po pádu totality, zhruba dvě stě jich zajišťovalo chemický a radiační průzkum. Jednotka složená z profesionálů i vojáků základní služby byla rozmístěna nedaleko první linie, hned druhý den po zahájení operace jeden z členů jednotky zahynul. Válka v zálivu skončila osvobozením Kuvajtu koncem února, českoslovenští vojáci se vrátili v květnu.
před 9 hhodinami

Novým šéfem ODS je Kupka. Prvním místopředsedou se stal Portlík

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v Praze zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, po dvanácti letech vystřídal v čele strany expremiéra Petra Fialu. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolila také prvního místopředsedu, kterým se stal starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 17 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026
Načítání...