Akademický senát navrhl odvolat rektora ČVUT Petráčka

Akademický senát Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) přijal návrh na odvolání rektora Vojtěcha Petráčka z funkce. Rektory odvolává podle zákona na návrh akademického senátu prezident. Pro návrh hlasovalo v tajném hlasování 39 senátorů, k přijetí bylo potřeba 27 hlasů. Podle návrhu na odstoupení není dlouhodobě schopen řídit hospodaření univerzity. Dalším důvodem v návrhu je například to, že Petráček opakovaně nereflektuje závažná doporučení Rady pro vnitřní hodnocení ČVUT.

Petráček vede školu od roku 2018, jeho druhé funkční období mělo skončit na konci ledna 2026. Pro schválení návrhu na odvolání rektora ČVUT byly potřeba tři pětiny hlasů všech senátorů, vyplývá z jednacího řádu. Akademický senát má 45 členů.

„Mrzí mne, že jsem byl odvolán, a to na sklonku mého působení ve dvou funkčních obdobích,“ řekl senátorům po odvolání Petráček. Po hlasování poděkoval za odvedenou práci během více než sedmi let jeho mandátu, na otázku ČT ohledně kritiky jeho způsobu vedení univerzity nereagoval, informoval po zasedání reportér ČT Václav Vohlídal.

Vysoké výdaje a nepřipravené dokumenty

Rektor podle návrhu nebyl ochotný a schopný vysvětlit vysoké výdaje na právní a poradenské služby a bránil akademickému senátu vykonávat jeho kontrolní činnost. Dalším důvodem pro jeho odvolání podle návrhu bylo, že Petráček opakovaně a často předkládal akademickému senátu nedostatečně připravené dokumenty. Rektor podle návrhu také nevěnoval pozornost pracovněprávním vztahům na ČVUT, nevyjednal déle než rok kolektivní smlouvu a nebyl schopný řídit hospodaření školy.

Podle Petráčka však nikdy za jeho působení ve funkci rektora nebyla ohrožená finanční stabilita ČVUT. Připustil nárůst nákladů na právní služby, ten podle něj odpovídá výši transakcí, které byly řešeny a měly přínos pro ČVUT. Investiční majetek je podle něj obecně velkým problémem, a to především kvůli nedostatku financí obecně v řádu miliard, řekl na jednání.

2 minuty
Redaktor ČT Václav Vohlídal o odvolání rektora Vojtěcha Petráčka
Zdroj: ČT24

Děkani všech osmi fakult po obdržení návrhu na odvolání rektora vyzvali Petráčka, aby odstoupil, řekl na zasedání děkan fakulty elektrotechnické Petr Páta. Problematické podle něj je, že se někteří studenti začali obávat, zda mohou vystupovat se svým názorem a zda na to mají právo. ČVUT je podle něj otevřená univerzita, která ctí akademické svobody.

Akademický senát ČVUT již loni v prosinci vyhlásil volby na nového rektora pro funkční období od února 2026. Uskutečnit by se měly v říjnu. Zda senát změní lhůty a urychlí volbu, se senátoři teprve rozhodnou, řekl novinářům předseda legislativní komise Petr Ambrož. Učinit tak podle něj mohou usnesením nejdříve příští týden na dalším jednání.

Drahá spolupráce s Petrem Kolářem

Rektor podle serveru Novinky.cz využíval minimálně od roku 2022 služeb Petra Koláře, který je i poradcem prezidenta Petra Pavla. Bývalému velvyslanci v Rusku a USA rektorát a fakulty na pokyn Petráčka vyplatily téměř čtyři miliony korun, napsal server. V registru smluv jsou podle něj přitom k dohledání pouze dvě smlouvy mezi ČVUT a Kolářem, a to z roku 2023 a 2024. Kolář začal podle svých slov s univerzitou spolupracovat jako konzultant, aby zabránil arbitráži s firmou GE Aviation, a případné spory se vyřešily včas a mimosoudně.

Návrhu na odvolání čelil i Petráčkův předchůdce ve funkci rektora ČVUT Petr Konvalinka. Jeden návrh v jeho případě senát zamítl v listopadu 2016, druhý v dubnu 2017. V prvním případě byly důvodem nejasnosti ve spolupráci rektora s poradcem Miroslavem Elfmarkem, který byl později odsouzen za podvod. Ve druhém případě čtyři senátoři Konvalinku obvinili z napjatého hospodaření univerzity i řady manažerských a personálních selhání. Rektor všechny jejich argumenty odmítl.

Případy, kdy akademický senát některé z veřejných vysokých škol rozhodl o odvolání rektora, jsou vzácné. Poprvé se tak stalo v roce 2006 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, v jejím čele skončil malíř Boris Jirků. Zatím posledním odvolaným rektorem byl v květnu 2010 Ignác Hoza, který musel odejít z čela Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Akademický senát návrh na jeho odvolání zdůvodnil pochybnostmi ohledně několikasetmilionového projektu na výstavbu vědecko-technického parku v Uherském Hradišti. Loni na podzim se schylovalo k rozhodnutí o odvolání tehdejší šéfky pražské Akademie výtvarných umění (AVU) Marie Topolčanské, ta ale ještě před hlasováním akademického senátu v říjnu sama odstoupila z funkce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
08:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vánoce nárůst nemocných zřejmě přibrzdí

Chřipka, covid a další respirační nemoci se šíří Českem. Podle hlavní hygieničky počet lidí s respiračními nemocemi dosáhl hranice epidemie. Nejvíc nemocných přibývá mezi dětmi. Lékaři potvrdili i výskyt chřipkového viru H3N2 subtypu K, na který hůř funguje očkování. Blížící se vánoční svátky podle odborníků nárůst nemocných přibrzdí, ale období nemocí nejspíš prodlouží.
před 1 hhodinou

Tresty za kriminalitu se změní. Někteří vězni se dostanou na svobodu

Od Nového roku začne platit novela trestního zákoníku, která upravuje výši trestů. Za opakované drobné krádeže nebo neplacení výživného soudy nebudou posílat pachatele tak často za mříže. Soudci budou muset kvůli novele přezkoumat podle ministra spravedlnosti Jeronýma Tejce (za ANO) zhruba čtyři tisíce rozsudků, jestli jsou některé odsouzené činy trestné i podle nové úpravy.
před 1 hhodinou

Útočí rychle a ve vlnách. Aktivita hackerů nepolevuje

Útoky počítačových hackerů v Česku nepolevují. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost jich letos registruje přes dvě stě. Cílí na firmy, zdravotnická zařízení i na státní instituce. Aktivity hackerů se dotkly nemocnice v Nymburku, Ředitelství silnic a dálnic i ministerstva zahraničí. Nejaktivnější jsou útočníci působící z Ruska. K prolomení systémů někteří hackeři nepotřebují ani uživatelská jména a hesla. Zpravidla útočí velmi rychle, ve vlnách a často symetricky. Systémová opatření nově zavádí zákon o kybernetické bezpečnosti, jenž rozšiřuje okruh subjektů, které budou muset plnit daná nařízení, až na šest tisíc.
před 2 hhodinami

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
10:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Když Pavel může být prezidentem, Turek může být ministrem, věří Jakl. Žantovský je proti

Bývalý ředitel politického odboru prezidentské kanceláře Václava Klause Ladislav Jakl si myslí, že „mávat hesly“ o tom, že politik má být slušný, hodný, poctivý a hájit pravdu, je „laciné“. Daleko důležitější podle něj je poctivě sledovat zájmy svých voličů a i občanů. Spolupracovník bývalého prezidenta Václava Havla a poradce nynější hlavy státu Petra Pavla Michael Žantovský řekl, že i když bývalí prezidenti Havel a Klaus měli odlišný postoj k celé řadě věcí, nebyli to protivníci. Podle Jakla by Filip Turek (za Motoristy) mohl být ministrem, protože Petr Pavel je prezidentem. Žantovský si Turka ministrem neumí představit. Hosté Duelu ČT24 moderovaného Martinem Řezníčkem debatovali také o nové tuzemské vládě či ruské invazi na Ukrajinu.
před 3 hhodinami

Provizorium nemusí být problém, nebude-li dlouhé, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Vláda Andreje Babiše (ANO) míří do rozpočtového provizoria, protože chce předělat návrh státního rozpočtu zděděný po kabinetu Petra Fialy (ODS). Hlavní ekonom Investiky Vít Hradil a redaktor ČT Petr Vašek diskutující v pořadu Události, komentáře z ekonomiky se shodli, že provizorium nemusí být zásadní problém, pokud nepotrvá dlouho. Babišova vláda se ale zřejmě nevyhne vyššímu schodku, pokud chce prosadit priority jako přesun poplatků za obnovitelné zdroje na stát nebo snížení záloh živnostníkům. Debatu moderovala Vanda Kofroňová.
před 5 hhodinami

Na muniční iniciativu dali podle Lipavského dárci sto miliard

Na muniční iniciativu pro Ukrajinu dárci věnovali sto miliard korun, dvěma až třemi miliardami přispělo Česko, sdělil v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS).
před 9 hhodinami
Načítání...