Do Libye přinesl zkázu medikán. Středomořské obdoby hurikánů budou nejspíš stále častější

Nevídané vydatné srážky a následné extrémní přívalové povodně, které si v Libyi vyžádaly tisíce obětí. To jsou důsledky řádění bouře Daniel, jejíž dopady z ní činí historicky nejtragičtější medikán z hlediska počtu obětí i výše materiálních škod. A jde současně o tlakovou níži s největším počtem obětí od cyklonu Nargis v roce 2008, který tehdy hlavně v Myanmaru zabil přes 130 tisíc lidí. Před Danielem byl nejtragičtějším medikán v roce 1969, který v Alžírsku a Tunisku zabil kolem šesti set lidí.

Medikán Daniel se v Libyi postaral taky o rekordně vysoký čtyřiadvacetihodinový úhrn srážek v historii tamních meteorologických měření (414 milimetrů na stanici Al-Bayda, což je asi 75 procent obvyklého ročního úhrnu srážek v tomto místě). I přes poměrně včasné varování (až 72 hodin dopředu) a dobrou modelovou shodu v očekávaném extrémním množství srážek jsou dopady katastrofální, což zhoršily i následkem dešťů dvě protržené přehrady.

Medikány, někdy nevhodně označované jako středomořské hurikány (z anglických slov „Mediterranean“ a „hurricane“), jsou tlakové níže s poměrně malým průměrem několika málo stovek kilometrů, které se objevují ve Středomořské oblasti a v Černomoří typicky v chladném pololetí (hlavně od září do ledna) v poměrně malém počtu, asi jeden až tři za rok.

Pohledem z družice připomínají tropickou cyklonu (spirálovitě se stáčející pásy oblaků, uprostřed někdy můžeme pozorovat i „oko“ bouře s malou oblačností), přinášejí přívalové srážky, silný vítr a zvedají vysoké vlny na moři. V centru bývá zpravidla poněkud vyšší teplota než v okolí a podobně jako v hurikánu tam fouká jen slabý vítr. Zato v okolí středu medikánu je rychlost větru maximální a může přesáhnout i sílu orkánu, tedy 118 kilometrů v hodině.

Medikán vzniká nad poměrně teplým mořem, odkud čerpá vlhkost i energii potřebnou ke svému vývoji. Často tomu napomáhá pronikání studeného vzduchu ve výšce nad teplou mořskou hladinu, případně postup výškové tlakové níže.

To byl ostatně i případ medikánu Daniel. Vytvořil se z tlakové níže, která byla výrazněji vyjádřena ve vyšších hladinách než u zemského povrchu. Tato níže minulý týden přinesla nejprve extrémní srážky do Řecka (až 750 milimetrů za 24 hodin), což vedlo k ničivým a rozsáhlým přívalovým povodním především v centrální části země, v Tesálii.

Z oblasti Řecka se pak Daniel vydal nad jižní Středomoří, kde se z něj na konci pracovního týdne zformoval už zmíněný medikán, který následně udeřil na Libyi. Intenzitě srážek napomohlo nadprůměrně teplé moře (u břehů Libye přes 27 stupňů Celsia), což je jeden z dopadů změny klimatu způsobené člověkem. Čím teplejší je mořská voda, tím více vlhkosti se následně dostává do atmosféry ve formě vodní páry, která pak kondenzuje v oblaky a srážky. Zejména u tropických cyklon a medikánů je tento faktor obzvláště významný.

Medikány budou silnější, čekají klimatologové

V souvislosti se změnou klimatu se diskutuje i otázka jejího vlivu na medikány. Zatímco u počtu vznikajících medikánů se předpokládá spíše mírné snížení, případně podobné počty, jaké jsou obvyklé v současnosti, s velkou pravděpodobností se dá očekávat zvýšení intenzity.

To by mělo platit obzvláště u nejsilnějších, a tedy potenciálně nejničivějších medikánů – ty by měly být v budoucnu ještě silnější, a to jak z hlediska intenzity a množství srážek, tak i síly větru. Z hlediska prostorového rozložení by měl jejich počet narůstat spíš v západním Středomoří, ale i v oblasti Černého moře, zatímco v centrálním Středomoří jich pravděpodobně spíše ubude.

Přesto pravděpodobnost výskytu silných medikánů stoupne všude bez ohledu na region. Jedno ze zajímavých zjištění je i pozorované zvýšení doby života medikánů, což zvětšuje potenciální rozsah zasažených oblastí.

V této souvislosti bude zajímavé sledovat, jestli by vůbec naměřený úhrn srážek v Libyi byl možný bez vlivu změny klimatu. Lze ale předpokládat, že v chladnějším klimatu, tedy před třiceti a více lety, by se Daniel pravděpodobně nevyvinul tak rychle do takové intenzity a nezasáhl Libyi s tak ničivou silou.

Pojem medikán se začal neoficiálně používat v 80. letech minulého století, častěji se s ním setkáváme na přelomu minulého a tohoto století. Cyklonami připomínajícími tropické tlakové níže se ve Středomoří začali meteorologové poprvé zabývat ve 40. letech 20. století. Na druhé straně, i řecké rukopisy staré stovky let zmiňují větry stáčející se kolem centra bouře, doprovázené vydatnými dešti i vysokými vlnami, které právě typickým projevům počasí v medikánech odpovídají.

Oprávněně se jich obávali taky námořníci ve starověku a středověku, jak lze vyčíst z jejich líčení zachycených v historických pramenech. Po objevení Ameriky začali tyto útvary přirovnávat k hurikánům, které znali z Karibiku.

Mimochodem, medikány dopadají i na mořský život – způsobují zvýšení koncentrací mořského chlorofylu, a dokonce i rozkvět fytoplanktonu. Jde o podobný jev, který způsobují i hurikány, respektive obecně tropické cyklony, i když v případě medikánů je zasažená oblast menší a jde o jev podstatně vzácnější vzhledem k nižší frekvenci jejich výskytu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
před 1 hhodinou

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 5 hhodinami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 21 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
včera v 12:00

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
včera v 10:39

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025
Načítání...