380 druhů, které nikdo neznal. Vědci popsali organismy ve Velkém Mekongu

Oblast takzvaného Velkého Mekongu zahrnuje pět zemí světa. Je to místo obrovské přírodní rozmanitosti, ale současně i region, kterému hrozí velké poškození. Vědci teď oznámili výsledky dvouletého výzkumu, který prozkoumal i neznámé části.

Ještěrka měnící barvu, netopýr s tlustými prsty nebo silně jedovatý had pojmenovaný po čínské bohyni. Přírodovědci popsali ve zprávě 380 nových druhů zvířat a rostlin, které objevili v oblasti Velkého Mekongu v jihovýchodní Asii v letech 2021 a 2022. Výsledky výzkumu zveřejnila organizace WWF. 

Nová zpráva vychází z práce stovek vědců z univerzit, ochranářských organizací a výzkumných ústavů z celého světa. Ti v Kambodži, Laosu, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu objevili 290 nových druhů rostlin, 19 ryb, 24 obojživelníků, 46 plazů a jednoho savce. Celkový počet rostlin, ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců popsaných v oblasti Velkého Mekongu od roku 1997 tak dosáhl 3389.

Hrozba nad ekologickým rájem

„Oblast Mekongu je celosvětově významným místem biologické rozmanitosti, zároveň ale čelí velkému množství hrozeb,“ uvedla Nilanga Jayasingheová z WWF. „Je proto velmi důležité, abychom i nadále investovali do ochrany a zachování přírody, aby tyto nádherné druhy nezmizely dříve, než se o jejich existenci vůbec dozvíme.“

Vzhledem k tomu, že mnoha druhům už hrozí vyhynutí v důsledku lidské činnosti, WWF vyzývá vlády v této oblasti, aby zvýšily ochranu těchto vzácných tvorů a jejich stanovišť.

Jak zachránit ekosystém

WWF spolupracuje s vládami, neziskovými organizacemi, komunitami a dalšími partnery v pěti zemích, které tvoří ekosystém Velkého Mekongu a snaží se společně vytvářet strategie určené k ochraně těchto druhů a jejich prostředí.

Orcela tuponosá
Zdroj: C. Berjeau/ Wikimedia Commons

„Chráníme ty zásadně důležité druhy, jako jsou asijští sloni, orcely tuponosé a tygry – ale také lesy, řeky a oceány, na kterých jsou tito tvorové závislí. Aby se zastavil úbytek volně žijících živočichů, posiluje WWF sítě chráněných území a řeší krizi s odchytem, nelegální trhy s volně žijícími živočichy, on-line obchodování s volně žijícími živočichy a finanční zločiny spojené s obchodováním s volně žijícími živočichy,“ uvedla WWF. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trump dočasně zakázal zdravotnickým organizacím komunikovat s veřejností

Americké federální zdravotnické organizace nesmí z rozhodnutí administrativy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa dočasně komunikovat s veřejností. S odkazem na desítky současných i bývalých úředníků a dalších osob obeznámených s touto záležitostí to tvrdí deník The Washington Post. Organizace tak prý nesdílí ani pravidelné zprávy o nemocnosti, šíření nakažlivých chorob ani aktualizace týkající se vysoce nakažlivé ptačí chřipky.
před 1 hhodinou

Australští vědci navrhují diskuzi o genetické úpravě lidských embryí

Úprava neboli editace lidských embryí je v současné době nezákonná. Současně jde ale o pokrok ve vědě vpřed, který je tak rychlý, že se začínají objevovat otázky, kdy a jak tato omezení opustit.
před 2 hhodinami

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
před 7 hhodinami

U Hradce se našly stopy po vojenských střetech z doby husitské

Archeologové na jižním okraji Hradce Králové objevili osídlení z pravěku, středověku a stopy po vojenských střetech z novověku. Území na levém břehu Labe jižně od centra se pokládalo za archeologicky méně významné. Objevy z posledních let ale naznačují opak, řekl archeolog Radek Bláha. Nálezy jsou z lokality Na Pískách v městské části Třebeš u silnice na Vysokou nad Labem.
před 8 hhodinami

Častí uživatelé sociálních sítí jsou podrážděnější, zjistila studie

Dospělí, kteří často používají sociální sítě, jsou vznětlivější a trpí výrazně vyšší mírou podrážděnosti než ti, kteří se sociálním médiím vyhýbají. Zjistil to výzkum expertů z Centra pro kvantitativní výzkum zdraví při Massachusettské všeobecné nemocnici a Harvardské lékařské fakultě.
před 9 hhodinami

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánovčera v 18:04

Vědci z MIT vymysleli nový způsob výroby čpavku. Práci odvede „Továrna Země“

Bez čpavku by neexistovala moderní civilizace. Je klíčový v dusíkatých hnojivech pro moderní zemědělství, bez něj by se nedalo nasytit lidstvo. Teď skupina vědců z prestižní americké univerzity MIT vymyslela způsob, jak ho vyrábět bez elektřiny a mnohem ekologičtěji.
včera v 17:09

Důkazy podpořily hypotézu o megapovodni, která zavodnila Středozemní moře

Před miliony lety Středozemní moře vyschlo. Stala se z něj solná pláň, v níž nemohlo nic přežít. Ale pak do ní pronikly vody Atlantského oceánu. Podle nové studie ne pomalu a postupně, ale rychlou a masivní povodní.
včera v 14:47
Načítání...