380 druhů, které nikdo neznal. Vědci popsali organismy ve Velkém Mekongu

Oblast takzvaného Velkého Mekongu zahrnuje pět zemí světa. Je to místo obrovské přírodní rozmanitosti, ale současně i region, kterému hrozí velké poškození. Vědci teď oznámili výsledky dvouletého výzkumu, který prozkoumal i neznámé části.

Ještěrka měnící barvu, netopýr s tlustými prsty nebo silně jedovatý had pojmenovaný po čínské bohyni. Přírodovědci popsali ve zprávě 380 nových druhů zvířat a rostlin, které objevili v oblasti Velkého Mekongu v jihovýchodní Asii v letech 2021 a 2022. Výsledky výzkumu zveřejnila organizace WWF. 

Nová zpráva vychází z práce stovek vědců z univerzit, ochranářských organizací a výzkumných ústavů z celého světa. Ti v Kambodži, Laosu, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu objevili 290 nových druhů rostlin, 19 ryb, 24 obojživelníků, 46 plazů a jednoho savce. Celkový počet rostlin, ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců popsaných v oblasti Velkého Mekongu od roku 1997 tak dosáhl 3389.

Hrozba nad ekologickým rájem

„Oblast Mekongu je celosvětově významným místem biologické rozmanitosti, zároveň ale čelí velkému množství hrozeb,“ uvedla Nilanga Jayasingheová z WWF. „Je proto velmi důležité, abychom i nadále investovali do ochrany a zachování přírody, aby tyto nádherné druhy nezmizely dříve, než se o jejich existenci vůbec dozvíme.“

Vzhledem k tomu, že mnoha druhům už hrozí vyhynutí v důsledku lidské činnosti, WWF vyzývá vlády v této oblasti, aby zvýšily ochranu těchto vzácných tvorů a jejich stanovišť.

Jak zachránit ekosystém

WWF spolupracuje s vládami, neziskovými organizacemi, komunitami a dalšími partnery v pěti zemích, které tvoří ekosystém Velkého Mekongu a snaží se společně vytvářet strategie určené k ochraně těchto druhů a jejich prostředí.

Orcela tuponosá
Zdroj: C. Berjeau/ Wikimedia Commons

„Chráníme ty zásadně důležité druhy, jako jsou asijští sloni, orcely tuponosé a tygry – ale také lesy, řeky a oceány, na kterých jsou tito tvorové závislí. Aby se zastavil úbytek volně žijících živočichů, posiluje WWF sítě chráněných území a řeší krizi s odchytem, nelegální trhy s volně žijícími živočichy, on-line obchodování s volně žijícími živočichy a finanční zločiny spojené s obchodováním s volně žijícími živočichy,“ uvedla WWF. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 3 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 4 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 22 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
včera v 15:20
Načítání...