Slimáčím slizem proti rakovině. V Ústí nad Labem zkoumají možnosti biologické léčby

8 minut
Studio 6: Využití slimáků k léčbě rakoviny
Zdroj: ČT24

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem vyvinuli způsob, jak získat z tuhého hlenu slimáků váčky zvané exosomy. Ty mají schopnost pronikat do živočišných buněk a ničit je zevnitř. Slimáci by tak mohli pomáhat v biotechnologiích i léčbě nemocí, třeba rakoviny.

Lidé mu říkají slimák, správně se ale jmenuje plzák španělský. Proslavil se jako jeden z nejhorších invazních býložravých škůdců v Evropě – přes to, jak pomalu se pohybuje, je jeho invaze směrem na sever zatím nezastavitelná. Pomáhá mu v ní jeho tuhý hlen, který vylučuje, aby se mohl pohybovat. A přesně tuto látku teď začali studovat čeští vědci – má totiž pozoruhodné vlastnosti, které mohou pomoci i lidem.

Tito slimáci jsou nesporně škůdci, způsobují značné ekologické i hospodářské škody a navíc představují i zdravotní hrozbu: působí totiž jako přenašeči patogenních bakterií a hostitelé parazitů, kteří škodí domácím zvířatům a dobytku.

„Produkuje vysoce viskózní, lepkavý a těžko odstranitelný břišní hlen, který je vytvářen převážně pěti typy žláz, což mu umožňuje překonávat mnoho typů povrchů a přírodních i umělých překážek, což může přispívat k úspěšnosti jeho geografického šíření a k úrovni současného zamoření v Evropě,“ popisují vědci ve studii, která vyšla v odborném časopise Scientific reports.

Experti pod vedením Michaely Liegertové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem tento hlen prozkoumali. Vyvinuli metodu, jak ho sbírat a izolovat z něj zajímavé části. V nich pak našli exosomy – jakési váčky, které se dají použít pro dopravu látek do jiných buněk.

V současné době je v biomedicíně práce s těmito váčky podle Liegertové velkým trendem – vědci je zkoušejí využívat pro transport účinných léků přímo na místo, kde mohou nejlépe působit. 

Ústečtí vědci prokázali, že exosomy se v laboratorních podmínkách opravdu dají využít právě na rakovinové buňky – „působí přímo v místě a nepůsobí škody jinde,“ vysvětluje vědkyně.

Podobné exosomy se vyskytují také u jiných zvířat, například v hadím jedu, podle vědců z UJEP mají slimáci velkou výhodu v tom, že se snadno a rychle množí a sliz plný účinných látek se z nich jednoduše a levně dá získat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 18 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 20 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...