Zemřela lingvistka, pedagožka a znalkyně brněnského „hantecu“ Marie Krčmová

V pondělí 6. března 2023 zemřela ve věku 82 let emeritní profesorka a bývalá vedoucí Ústavu jazykovědy a baltistiky Filosofické fakulty Masarykovy univerzity Marie Krčmová. Informovala o tom škola na svých webových stránkách. Velmi známé jsou její práce o brněnské mluvě známé jako hantec, ale také o fonetice, fonologii a stylistice.

Marie Krčmová se narodila na Štědrý den roku 1940 v Brně, kde žila celý život. Jejím otcem byl univerzitní profesor, literární historik a kritik Josef Hrabák. Díky tomu se od dětství setkávala s mnoha spisovateli a známými osobnostmi. Navštěvovala střední dívčí školu v Sirotkově ulici a původně chtěla být chemičkou, ale studium českého jazyka zvítězilo. Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity absolvovala v roce 1962.

Její odborná kariéra začala na dialektologickém oddělení Ústavu jazyka českého Akademie věd, srdce ji ale táhlo i k pedagogické činnosti. Následně zakotvila na Ústavu českého jazyka Filosofické fakulty Masarykovy univerzity. V roce 1995 spoluzaložila Ústav jazykovědy (a baltistiky) a jako první vedoucí jej řídila až do roku 2004. Na nově založeném ústavu akreditovala studijní obory obecné jazykovědy a baltistiky a pokračovala v podpoře doktorského studia indoevropeistiky.

Docentkou byla jmenována v roce 1988, v roce 1991 se habilitovala prací Běžně mluvený jazyk v Brně. O deset let později získala titul profesorky českého jazyka. Od roku 1998 působila na fakultě jako profesorka pro obor český jazyk. „Na výuce a vedení diplomových a disertačních prací se podílela vlastně až do posledních chvil,“ uvedl vedoucí Ústavu českého jazyka Filosofické fakulty Masarykovy univerzity Ondřej Šefčík.

V devadesátých letech pomáhala založit a provozovat i nové katedry češtiny na univerzitách v Opavě a Ostravě. Bez její odborné rady by se neobešli ani tvůrci muzikálu My Fair Lady ze Zelňáku. Za svou odbornou činnost obdržela zlatou medaili Masarykovy univerzity, Cenu města Brna a mnohá další ocenění.

„Česká lingvistika i celá akademická obec ztrácí v profesorce Krčmové nejen přední odbornici v oblasti dialektologie, fonetiky a fonologie, stylistiky a sociolingvistiky, ale také vynikající a oblíbenou pedagožku, břitkou komentátorku, nebojácnou kritičku a laskavou rádkyni a páteř každého kolektivu,“ uzavřel docent Ševčík. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
před 4 hhodinami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 8 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 10 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
včera v 16:35
Načítání...